Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Punkty pomocy okresowej By Akcja Menstruacja powstaną w powiecie sieradzkim

Punkty pomocy okresowej By Akcja Menstruacja powstaną w powiecie sieradzkim

akcja4O tym się jeszcze parę lat temu głośno w Polsce się w ogóle nie mówiło! Chodzi o tak zwane ubóstwo menstruacyjne, czyli mówiąc po ludzku brak pieniędzy na zakup podpasek, jednorazowych wkładek, czy tamponów przez kobiety w wieku rozrodczym! A w takich krajach jak np. Wielka Brytania, Hiszpania, czy Stany Zjednoczone jest to temat, któremu władze próbują zaradzić i pomagać młodym dziewczynom i kobietom w tym ciężkim i niekomfortowym dla nich czasie.

 

Także w naszym kraju już kilkadziesiąt samorządów zdecydowało się na wspomożenie kobiet w czasie menstruacji, a głównie dziewczyn w wieku szkolnym. Do tej inicjatywy także przystąpił samorząd powiatu sieradzkiego. Wniosek w tej sprawie do przewodniczącego Rady Powiatu Sieradzkiego złożyli działacze z Razem Sieradz - Łódź. "Hurra! Powiat Sieradzki pozytywnie przegłosował inicjatywę moją i Razem Łódzkie w sprawie umieszczenia na budynkach samorządu tzw. różowej skrzyneczki. W niej znajdą się artykuły higieniczne na czas menstruacji. Podpaski. Tampony. Tak za darmo do wzięcia. Otóż co piąta Polka doświadcza w swoim życiu momentu, że nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Zamiennie wykorzystują wtedy watę, skarpetki, tekturę czy foliowe reklamówki (!!!). Ubóstwo menstruacyjne dotyka również młode osoby, które nie mając podpasek, czy tamponów... ze wstydu przed zabrudzeniem odzieży nie idą do szkoły opuszczając się tym samym w nauce. Bardzo dziękuję radzie powiatu sieradzkiego! " - napisała na swoim profilu na Facebooku Anna Sikora, działaczka Razem. Z wiedzy działaczki wynika, że wiele Polek, które nie stać co cztery, a czasem co trzy tygodnie na wydanie blisko 30 - 40 zł na podpaski, czy tampony korzysta z pomysłów swoich babek: używa kawałków bawełny, waty, pod którą podkłada kawałki folii z reklamówek. Często narażając się na zakażenia, czy infekcje dróg rodnych.
Podobny wniosek rozpatrywała na ostatniej sesji Rada Powiatu Zduńskowolskiego. Ta jednak zdecydowała się go odrzucić, bo radca prawny powiatu nie znalazł podstaw prawnych, aby skrzynki z podpaskami, czy tamponami znalazły się w szkołach podległych powiatowi, a tym bardziej w miejscach publicznych. Mowa była jednak głównie o toaletach dla dziewcząt, gdzie bez tzw. "drugich oczu", w intymnych warunkach mogłyby z produktów higieny intymnej skorzystać na przykład w sytuacji, kiedy menstruacja przydarzy się w szkole.
Jak poinformowała siewie.tv Joanna Pawłowska, radna powiatowa, członkini Komisji Petycji, Skarg i Wniosków, zwróciła się do prawnika starostwa o rzetelne zbadanie zagadnienia, skoro inne samorządy w kraju postanowiły patrycypować w kosztach umieszczenia w miejscach publicznych skrzyneczek z podpaskami, czy tamponami. Dodaje, że rozmawiała w tej sprawie z dyrektorką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej COS w Zduńskiej Woli, a ta jej wyznała, że choć wiele kobiet, które korzystają z pomocy ośrodka, żadna nie zgłosiła problemu, że nie stać ją na zakup akcesoriów do higieny intymnej... Bo, pewnie jest tak, jak podaje Fundacja Kulczyk Foundation, jak w całej Polsce, że paniom jest po prostu wstyd prosić o tego typu wsparcie. Wolą do "mopsów" pisać wnioski o dofinansowanie do czynszu, na dopłaty za prąd, czy na jedzenie. Podpaski w tym wszystkim schodzą na tzw. drugi, nawet trzeci plan... A być może wiele z nich po prostu nie wie, że i to taką pomoc MOPS może prosić???
Na Facebooku jesienią 2020 roku powstał profil "Akcja menstruacja". Jak podają jej pomysłodawczynie "Naszym głównym obszarem działalności są szkoły, w których prowadzimy projekt "Hej, dziewczyny!" polegający na zapewnianiu osobom uczącym się stałego dostępu do produktów menstruacyjnych. Jeśli chcesz, żebyśmy pojawiły się w Twojej szkole, wyślij maila na Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Internet raz po raz, wybucha dyskusjami, w których “eksperci” od ubóstwa menstruacyjnego zastanawiają się, czy ono naprawdę istnieje. Istnieje! Przekonujemy się o tym codziennie, kiedy docierają do nas zgłoszenia potrzebujących w ramach akcji Padsharing. Każda historia przypomina, że ubóstwo menstruacyjne istnieje i dotyka osoby w wielu miastach, w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. To, czym dzielimy się tutaj z Wami to tylko wycinek opowieści, które do nas spływają.  Staramy się zapewnić dostęp do środków higienicznych także w przestrzeni publicznej. Służy temu projekt "Punkt Pomocy Okresowej", w którego ramach w całej Polsce stawiamy ogólnodostępne szafki, uzupełniane regularnie przez nasze wolontariuszki. W sprawie nowych PPO, najlepiej pisać na maila Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .  Mówimy o ubóstwie menstruacyjnym i okresie głośno - tylko w ten sposób możemy wygrać z tabu! Jeśli cenisz naszą pracę, będzie nam bardzo miło, jeśli wesprzesz nas finansowo: Fundacja Akcja Menstruacja, 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule przelewu "Darowizna na cele statutowe".
Jak podaje Fundacja Kulczyk Foundation badania na temat ubóstwa menstruacyjnego pokazują, że problem ten jest zaniedbywany w Polsce od wielu dekad. Wciąż, poza niektórymi samorządami, nie ma możliwie efektywnego sposobu niesienia pomocy kobietom i dziewczynkom cierpiącym z powodu tego zjawiska. Spośród 1,9 mld kobiet w menstruacji na świecie ponad pół miliarda nie może w pełni zadbać o swoją higienę podczas okresu. Brak dostępu do podpasek i toalet, ale także niedostatek potrzebnej wiedzy, to tylko niektóre czynniki, które uniemożliwiają kobietom dbanie o higienę w czasie miesiączki. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyczy nawet 500 - 700 tysięcy kobiet, które mają miesiączkę. Dotyczy to uczennic szkół podstawowych (czasem zaskoczonych tą sytuacją podczas lekcji), ponadpodstawowych oraz kobiet w wieku od 19 do 45 roku życia, a tych ostatnich, które żyją w rodzinach z niskim dochodem i nie stać je na zakup środków higieny intymnej.

KaMi S

Więcej na: --> https://www.facebook.com/akcjamenstruacja/

menstruacja

akcjamentruacka2

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u