Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ruszyła ewidencja rodzajów ogrzewania domów i mieszkań. Deklaracje są obowiązkowe!

Ruszyła ewidencja rodzajów ogrzewania domów i mieszkań. Deklaracje są obowiązkowe!

spiskopciuchowZ początkiem lipca w siedzibach miast i gmin naszego regionu rozpoczęło się zbieranie od mieszkańców deklaracji dotyczących tego, czym ogrzewają dom. Każdy piec – czy to nowoczesny na gaz, olej, czy ogrzewanie elektryczne, czy tak zwany "kopciuch" , "koza" oraz kominek, zostaną zapisane i wprowadzonej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

Niewysłanie deklaracji grozi karą grzywny, ale rzekomo bać się nie ma czego, bo rząd zapewnia, że nie chce karać obywateli za złe ogrzewanie, ale wiedzieć, komu i gdzie trzeba pomóc. Jednak każdy ma obowiązek przyznania, czym ogrzewa dom. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny. Ile? Od 20 zł do nawet 5 tys. zł! Jednak, by nie straszyć na początku akcji mieszkańców Sieradzkiego, nawet jeśli ogrzewają dom przestarzałym " kopciuchem", który truje środowisko, nic im nie grozi. Ewidencja ma posłużyć uświadomieniu, jak duży mamy problem jako region ze smogiem i gdzie trzeba skierować największą pomoc. Lokalne samorządy mając w końcu pełną informację o tym, gdzie np. wykorzystywane są kopciuchy - łatwiej będą mogły dotrzeć do konkretnych osób z informacją o dopłatach oraz o obowiązku wymiany źródła ciepła. W ten sposób nie trzeba prowadzić szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, można dotrzeć pod konkretny adres z propozycją konkretnych rozwiązań.

Nie tylko budynki mieszkalne

Co ciekawe, obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania będą mieli właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych, ale także niemieszkalnych. Na złożenie deklaracji w formie pisemnej lub elektronicznej będzie 12 miesięcy. Pierwsze pisma można składać od 1 lipca. Zapis o budynkach niemieszkalnych może wpłynąć na lepszą ewidencję tak zwanych kopciuchów. W Warszawie to właśnie tego typu budynki wskazywane były najczęściej na tak zwanych mapach kopciuchów. Ich identyfikacja nie była jednak oczywista, a zarządzający nimi niechętnie odpowiadali na pytania aktywistów.

Kto musi złożyć deklarację?

Podział obowiązków jeśli chodzi o złożenie deklaracji, jest dość prosty. Jeśli w domu znajduje się indywidualne źródło ciepła, czyli piec lub kominek, to dokumenty musi złożyć jego właściciel. Jeśli dom lub blok wyposażony jest we wspólne źródło, które ogrzewa kilka gospodarstw domowych, to deklaracje musi złożyć spółdzielnia.

Kłamstwo w deklaracji? Nie warto

Kłamać nie warto i nie ma sensu, prawdziwość deklaracji może sprawdzić w każdej chwili na przykład kominiarz. Będzie mógł on też uzupełnić deklarację o dodatkowe informacje lub zmodyfikować to, co pojawiło się w dokumencie. Zapukać do drzwi może także Straż Miejska, a to już ryzyko dostania mandatu. Samorządy liczą jednak, że większość osób będzie podawała prawdziwe dane. Ale nawet jeśli ktoś poda, że ma piec gazowy, a będzie miał węglowy, czy nawet zaznaczy, że ma kocioł piątej klasy, a będzie miał "kopciucha", to musi mieć świadomość, że w przypadku kontroli Straży Miejskiej to może wypłynąć na wystawienie mandatu...

(opr. KaMi S)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u