Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zgnilec amerykański dziesiątkuje pszczoły w powiecie wieruszowskim

Zgnilec amerykański dziesiątkuje pszczoły w powiecie wieruszowskim

chorepszczolywieruszowPowiatowy Lekarz Weterynarii w Sieradzu wydał rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego, na którym wystąpiła groźna choroba zakaźna - zgnilec amerykański u pszczół, sposobu oznakowania uli i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tym obszarze w związku ze stwierdzeniem w gospodarstwie pasiecznym w miejscowości Mieleszyn w gminie Bolesławiec, w powiecie wieruszowskim ogniska zgnilca.

 

Zgnilec amerykański to choroba zakaźna owadów podlegająca obowiązkowi natychmiastowego zwalczania. W praktyce oznacza to spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. W tym roku zgnilec doprowadził do likwidacji ponad 200 mln pszczół w całym kraju. PLW w Sieradzu zarządził zatem się, co następuje:
§ 1. Określa się: Obszar zapowietrzony, na którym występuje zgnilec amerykański pszczół, o promieniu 6 km wokół ogniska choroby, obejmujący województwo łódzkie, obszar powiatu wieruszowskiego, gdzie obszar zapowietrzony obejmuje następujące miejscowości: w gminie Bolesławiec: na północ od wyznaczonej linii miejscowościami Wiewiórka, Bolesławiec, Podbolesławiec, Piaski, Kamionka, Mieleszyn; w gminie Wieruszów: na południe od wyznaczonej linii miejscowościami Kuźnica Skakawska, miasto Wieruszów z ulicami Kępińską, Podzamcze, Mirkowską do granicy miasta, Pieczyska, Górka Wieruszowska, Klatka, Mieleszynek; w gminie Czastary: na zachód od wyznaczonej linii miejscowościami Przywory, Krajanka. Mapę obszaru zapowietrzonego załączamy poniżej.
§ 2. Na obszarze, o którym mowa w § 1, PLW nakazuje: - posiadaczom pszczół zgłaszania miejsc, w których przebywają pszczoły, właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii; - wykonanie przeglądu pasiek przez właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii; - oznakowanie obszaru poprzez ustawienie na granicy obszaru na drogach publicznych tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści: „UWAGA! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”, przy czym tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów oraz były oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych;
§ 3. Na obszarze zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim pszczół, zakazuje się: organizowania targów lub wystaw pszczół; przemieszczania i obrotu rodzinami pszczelimi, matkami pszczelimi, czerwiem, pszczołami, pniami pszczelimi, produktami pszczelimi oraz sprzętem, narzędziami i odzieżą ochronną, używanymi przy utrzymywaniu rodzin pszczelich lub do pozyskiwania produktów pszczelich.
§ 4. Wykonanie oznakowania obszaru zapowietrzonego powierza się Wójtowi Gminy Bolesławiec, Wójtowi Czastary, Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieruszów określając termin ich wykonania jako niezwłoczny.
§ 5. Wykonanie rozporządzenia powierza się Wójtowi Gminy Bolesławiec, Wójtowi Czastary, Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieruszów.
§ 6. Nakazy i zakazy, określone niniejszym rozporządzeniem obowiązują wszystkich mieszkańców, osoby i podmioty prowadzące pasieki pszczele, wprowadzające do obrotu produkty pszczele z obszaru zapowietrzonego oraz osoby przebywające czasowo na tym obszarze.
§ 7. Niestosowanie się do nakazów, o których mowa § 2 oraz zakazów, o których mowa w § 3, podlega odpowiedzialności karnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).
§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem podania do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie gminy: Bolesławiec, Czastary, miasta i gminy Wieruszów.
§ 9. Rozporządzenie obowiązuje do czasu jego uchylenia przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sieradzu.
§ 10. Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

KaMi S Zgnilec amerykański, fachowo nazywany zgnilcem złośliwym, jest bardzo groźną chorobą pszczół. Choć bakteria atakuje wyłącznie larwy, to najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Chorobę wywołuje bakteria Paenibacillus larvae zwana lasecznikiem larwy. Pojawia się, gdy pszczoły nie mogą zebrać odpowiedniej ilości nektaru, spadzi lub pyłku (czyli, gdy jest mało pożytku pszczelego) dla dużej ilości czerwiu i pszczoły karmicielki ograniczają do minimum pokarm dostarczany czerwiom.
Bakterie lasecznika pojawiają się i namnażają błyskawicznie, uszkadzając ściany jelita. Zarażone larwy zamierają w zasklepionej komórce – gniją, przybierając kolor brunatnożółtawy, brunatny a w końcu czarny. W ciągu przeciętnie 4 dni umierają. Masa zamarłego czerwiu wydaje charakterystyczny zapach przypominający zapach kleju stolarskiego.
Robotnice usuwają martwy czerw z ula, przenosząc bakterie na odnóżach i narządach gębowych do pokarmu, którym karmią zdrowe larwy. W ten sposób choroba rozprzestrzenia się w całym ulu. Bakterie umiejscawiają się na wszystkich częściach ula, na plastrach, w miodzie, w pyłku i w wosku. Osłabiona pszczela rodzina jest podatna na ataki silniejszych rodzin, które z kolei przenoszą zarazę do zdrowych uli. Paenibacillus larvae atakuje od wiosny do jesieni, a najsilniej w lipcu i sierpniu.

(opr. KaMiS)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u