Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dziwaczne nazwy na mapie powiatu łaskiego Czy Anielin jest wsią ludzi o anielskich duszach? A w Elodii zgubiono "M"?

Dziwaczne nazwy na mapie powiatu łaskiego Czy Anielin jest wsią ludzi o anielskich duszach? A w Elodii zgubiono "M"?

tablicaElodiaNiektóre nazwy miejscowości w powiecie łaskim zastanawiają przyjezdnych. Właściwie to nawet mieszkający w nich ludzie dokładnie nie wiedzą, skąd się wzięły. Jednak, choć trochę dziwaczne, są ładne i tablice wskazujące kierunek do nich powodują, że przejezdni zwalniają i zastanawiają się, co też takiego przed laty stało na tym terenie, że okoliczne wsie nazwano tak, a nie inaczej.

 

Ponoć większość z nich pochodzi od imion byłych dziedziców i ich potomków. Są wśród nich mi.in w gminie Wodzierady: Adolfów, Dobków, Chorzeszów, Elodia, Julianów, Pelagia, Zalesie . Ciekawe, czy sami grzesznicy osiedli w Grzeszynie w gminie Buczek? Jest też Mauryca w gminie Łask.

 

Jest też Rokitnica. W gminie Bujny Szlacheckie można natrafić na Bocianichy (chyba przez liczne w okolicy siedliska bocianów), Strupiany (chyba nie od strupów, choć ponoć wieś została przed stu laty zdziesiątkowana przez epidemię ospy), Zagłówek i Zabłoty (pewnie od licznych bagien i błotnistych terenów). Pod Łaskiem przejechać można przez Anielin (wieś aniołów?!), Teodory, Utratę (sami utracjusze?!), Wiewiórczyn (czyżby kolonia wiewiórek?) i Wydrzyn (czy sąsiad na sąsiada się wydziera, żeby załatwić jakąś sprawę? a może występują tam wydry?). Jest też Podjamborek pod Buczkiem i Sycanów (czyżby mieszkańcy byli syci wszystkiego?).

Wędrówka po alfabetycznym spisie nazw miejscowości w powiecie łaskim jest bardzo pouczająca. Najbardziej cieszy mnie nazwa Elodia. Jakby na złość, brakuje w niej literki "M" i mielibyśmy Melodię. A sympatykom muzyki rockowej na pewno ta wieś kojarzyć się może z jednym z najlepszych albumów naszych południowych sąsiadów, słowackiej grupy Lahka o tej nazwie, który podbił przed 10 laty serca wielu fanów. Być może najwyższy czas wykorzystać te dziwaczne stwory nazewnictwa w promowaniu powiatu? Inne regiony mają cenne zabytki, a powiat łaski ma ciekawe nazwy, warte promocji w nie tylko w regionie, ale i w Polsce.

(ed)

FOTO Na trasie od Wodzieradów do Łasku natrafić można na Pelagię i Elodię (na zdjęciu)
Fot. ed
Wszystkie nazwy miejscowości z powiatu łaskiego: http://fantastyczna.pl/index.php?m=&g=&p=%B3aski&w=

Elodia - szósty album szwajcarskiego duetu Lacrimosa. Został wydany w 1999 roku przez wytwórnię Hall of Sermon.

Elodia – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łaskim, w gminie Wodzierady. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.

 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTrzeba ufać

Ostatnio żona mi zakomunikowała:
- Więcej to ty już z kumplami pić nie będziesz.
A ja patrzę na nią, uśmiecham się i myślę sobie:
- Tyle lat po ślubie a w niej wciąż tyle optymizmu

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u