Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kolejne miliony na rozwój geotermii w Polsce

Kolejne miliony na rozwój geotermii w Polsce

konfaaaMinister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała w Sieradzu o powiększeniu budżetu na finansowanie geotermii w Polsce z 300 na 480 mln zł, a w drugim, aktualnym naborze, z 70 na 250 mln zł.

 

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, Program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tego programu gminy mogą uzyskać pełne i bezzwrotne dofinansowanie na wykonywanie prac i robót geologicznych, związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia. Nabór wniosków został przedłużony do 30 września br. Wsparcie z programu skierowane jest do gmin. - Każdy samorząd może liczyć na 100-procentowe dofinansowanie części badawczej, która pozwala ocenić, jaki jest potencjał. Jeśli jest on obiecujący co do ilości, jak i wymiaru oraz efektu finansowego, czyli wpływu na cenę dla odbiorcy, realizowana jest sama inwestycja związana z geotermią – wyjaśniła minister Anna Moskwa.
Wybór miejsca konferencji prasowej był nieprzypadkowy; realizowana przez sieradzki samorząd geotermalna inwestycja została wzorcowo przygotowana, a województwo łódzkie jest dobrym przykładem pomyślnego inwestowania w zieloną energię. - Nasza spółka Łódzka Kolej Aglomeracyjna jest pierwszą spółką kolejową w kraju, która dziś w 30 proc., a docelowo w 100 proc., zasilana jest z zielonej energii. Mamy również jedne z najbardziej znanych w całym kraju baseny geotermalne w Uniejowie, z których korzystają mieszkańcy całej Polski. Teraz, dzięki rządowemu programowi mieszkańcy Sieradza będą korzystać z geotermii ogrzewając swoje mieszkania, dbać o ekologię i swoje zdrowie. – powiedział obecny na konferencji prasowej Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. W latach 1995-2022 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł 46 projektów polegających na poszukiwaniu i ocenie zasobności podziemnych złóż gorącej wody. Łączna kwota dotacji przyznanych w tym okresie samorządom na wykonanie badawczych otworów geotermalnych wyniosła 583,5 mln zł. Sieradzki projekt dofinansowany został przez NFOŚiGW z realizowanych w latach 2016-2022 programów geologicznych.

(opr. KJB)

Fot. lodzkie.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRóżne mogą być prezenty dla nauczycieli

Jeszcze nie tak dawno powszechnym zwyczajem w polskich szkołach było dawanie prezentom wychowawcom klas. Tak też było w klasie IIIB w Szkole Podstawowej w Brzęczyszczykowicach.
Zosia, której mama ma kwiaciarnię, przyniosła pudło. - Zosiu, tam na pewno są kwiaty - mówi wychowawczyni.
- Oj, skąd pani wie...
Kolejnym darczyńcą był Marcinek, którego tata był cukiernikiem.
- W tym pięknym pudełku na pewno są smakowite ciasteczka? - zapytała nauczycielka.
- Tak, zgadła pani - odpowiedział Marcinek. Następny w kolejce z prezentem był Stasio, którego tatuś prowadził ekskluzywny sklep alkoholowy.
- Oj, z tego pudełka coś przecieka - powiedziała pani i polizała ciecz.
- To na pewno wino? - Nie odpowiedział Stasio. Więc pani polizała jeszcze raz mówiąc:
- Że też nie poznałam, to koniak?
- Nie odpowiedział Staś - świnka morska...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u