Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Rowerami od Przedborza do Sulejowa na wojewódzki piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny

Rowerami od Przedborza do Sulejowa na wojewódzki piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny

_AST3299Pół setki rowerzystów uczestniczyło w I Wojewódzkim Rajdzie Rowerowym, którym w niedzielę, 15 maja rozpoczęliśmy sezon turystyczny w Łódzkiem. Cykliści wyruszyli z Przedborza i pokonali ponad 40-kilometrowy odcinek szlaku rowerowego „Nad Pilicę”. Metą rajdu było Podklasztorze w Sulejowie, gdzie od popołudnia trwał piknik z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny zorganizowany przez samorząd województwa łódzkiego.

 

Uczestnikami rajdu były dwie grupy rowerowe: Tandem z Gorzkowic oraz cykliści z PTTK w Przedborzu. Razem z nimi urokliwą trasę pokonali Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Sylwester Bednarek, halowy mistrz Europy w skoku wzwyż z 2017 roku. - Samorząd województwa łódzkiego przygotował ponad 100 tras rowerowych, są one oznakowane, dzięki czemu możemy na rowerach zwiedzać najciekawsze i najbardziej atrakcyjne miejsca na terenie naszego województwa. Są takie, które prowadzą z Łodzi i docelowo możemy dojechać nimi do Pilicy, Warty i Bzury i tam turystykę rowerową uzupełnić turystyką kajakową – mówił przed startem wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Przypomniał, że na mapie Łódzkiego jest ponad 100 przygotowanych i oznakowanych szlaków, których nazwy nawiązują do lokalnych zabytków i atrakcji turystycznych np. szlak Diabła Boruty, szlak „Carskich Łowów” czy szlak „Bursztynowy”. Wszystkie są wyszczególnione na mapach, które mieszkańcy województwa otrzymują podczas pikników i imprez organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. – I Wojewódzkim Rajdem Rowerowym inaugurujemy cykl wydarzeń turystycznych w województwie łódzkim. Chciałbym zachęcić do udziału w nich wszystkich mieszkańców Łódzkiego, którzy szukają ciekawej i mądrej, ale jednocześnie zdrowej rekreacji – podkreślił wicemarszałek Ziemba. Uczestnicy rajdu – rekreacyjnym tempem - pokonali ponad 40 kilometrów szlakiem „Nad Pilicę” zatrzymując się w Bąkowej Górze, Majkowicach, przy „małpim moście” na Trzech Morgach i w Kurnędzu. Cała trasa, która liczy 195 kilometrów, prowadzi z Sulejowa przez Przedbórz, Maluszyn, Witów i Czarnocin aż pod Łódź. Podczas I Wojewódzkiego Rajdu Rowerowego Sulejów był jednak ostatnim przystankiem, bo tu odbył się Piknik Województwa Łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny.
Zgodnie z nazwą wydarzenia i ustanowionego przez ONZ święta, na placu pod murami zabytkowego Opactwa Cystersów bawiły się całe rodziny. Wśród gości byli również Antoni Macierewicz, marszałek senior oraz Beata Dróżdż, radna sejmiku Województwa Łódzkiego. Głównym tematem pikniku była rodzina, więc wśród wystawców nie mogło zabraknąć Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, ośrodków adopcyjnych czy Związku Dużych Rodzin 3+ z Lubochni. Wszystkie te instytucje zadbały o atrakcje nastawione na rodzinne spędzanie czasu. Najmłodsi uczestnicy bawili się bardzo kreatywnie m.in. tworzyli bańki mydlane, malowali, robili breloczki i zakładki do książek oraz grali w szachy. Tradycyjnie był również dmuchany plac zabaw. O oprawę muzyczną zadbały lokalne zespoły z gmin Sulejów i Mniszków m.in. „Piliczanie”, „Salon Jazzu”, „Bukowianie”, „Jedność” czy „Cykady”. Na scenie wystąpiły mażoretki „Perły Sulejowa” oraz grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej w Stobnicy. Nie mogło zabraknąć artystów Filharmonii Łódzkiej. Gwiazdą wieczoru był Maciej Mijal.
O atrakcje także dla starszych uczestników pikniku zadbały departamenty i jednostki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz partnerzy. Swoje stoiska miały m.in. Teatr Wielki, Filharmonia Łódzka, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Instytut Pamięci Narodowej, Parki Krajobrazowe, Ochotniczy Hufiec Pracy, Wojska Obrony Terytorialnej, NFZ, Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Piotrkowie i wielu innych wystawców. Mieszkańcy mogli się zapoznać z zasadami Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, poradzić się specjalistów Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego czy zapoznać z najnowszą ofertą programów i dotacji prezentowaną w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. W pikniku wzięły udział również służby dbające o bezpieczeństwo: była Komenda Wojewódzka Policji w Piotrkowie, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie i jednostek OSP z terenu gminy Sulejów oraz pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, którzy przywieźli ze sobą symulator dachowania. Nieodłączną częścią pikników organizowanych przez samorząd województwa łódzkiego jest oczywiście strefa kulinarna. O ten aspekt zadbały koła gospodyń z gm. Sulejów. Nagrodą za ich wysiłek były wróżenia za najlepsze potrawy.
Wojewódzki Piknik Rodzinny w Sulejowie był również okazją do przekazania czeków na realizację zadań z zakresu ochrony zabytków, kultury, sportu i rekreacji. Otrzymali je: Stowarzyszenie Folkloru Miejskiego „Agrafa” z Piotrkowa (organizacja ogólnopolskiego festiwalu folkloru miejskiego), OSP Tychy (organizacja 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej), parafia pw. Św. Tomasza Kantuaryjskiego w Sulejowie (konserwacja ołtarza bocznego), parafia św. Jakuba w Piotrkowie (renowacja wnętrza bazyliki mniejszej), parafia św. Mikołaja w Mierzynie (konserwacja dachu kruchty), parafia św. Mikołaja Biskupa w Gomulinie (konserwacja ołtarza), parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Sotnikach (konserwacja ołtarza), gmina Czarnocin (budowa boiska w Dalkowie), gmina Gorzkowice (doposażenie placu zabaw w Gorzkowicach), gmina Ręczno (renowacja murawy na boisku), gmina Rozprza (przebudowa placu zabaw przy SP w Rozprzy), gmina Sulejów (budowa boiska w Kłudzicach), gmina Wola Krzysztoporska (budowa placu zabaw i siłowni w Piekarkach), gmina Wolbórz (budowa kortu tenisowego), Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych Villa Arte w Piotrkowie (program „Bądź grafikiem”), ZSP nr 1 w Piotrkowie (projekt „Z pasji do zawodu), LUKS „Athletic” Wola Krzysztoporska (organizacja mistrzostw Polski w zapasach), OSP w Rozprzy (projekt „Niepodległa 10” na sportowo), Powiatowe Zrzeszenie LZS w Piotrkowie (organizacja Piotrkowski CUP 2022).

(opr. KJB)

fot. Adam Staśkiewicz

_AST3320

_AST3315

_AST3328

_AST3291

_AST3544

_AST3537

_AST3558

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyŻona obrażona...

Żona prosiła mnie, żebym jej przyniósł szminkę.
Niestety, przez pomyłkę podałem jej klej w sztyfcie.
Chyba ciągle jest obrażona, bo nadal się nie odzywa...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u