Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nie boją się kary, czy czekają na ostatni dzień czerwca?

Nie boją się kary, czy czekają na ostatni dzień czerwca?

wegielW Zduńskiej Woli - jak informuje tamtejszy Urząd Miasta - jeszcze ponad 70 procent właścicieli nieruchomości nie złożyło deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, mimo, że daty wpisów były już przedłużane! Czyżby zapomnieli, że jeśli mają w domu piec grzewczy, panele elektryczne, kominek, kozę, bądź inne źródło ogrzewania, muszą to zrobić do 30 czerwca?!

 

A może zduńskowolanie, którzy tak wylewnie w mediach społecznościowych narzekają na inflację, rosnące ceny benzyny, energii elektrycznej, żywności, wody, opłat za śmieci oraz węgla mają jednak w "skarpecie" schowane zaskórniaki na ewentualne kary? No, jak stare powiedzenie mówi: Kto bogatemu zabroni? Nie mogą jednak twierdzić i tłumaczyć się, że o koniecznym wpisie nic nie wiedzieli, bo akcja w tej sprawie trwa od ponad roku. Nagłaśniana była nie tylko przez samorząd, ale i w mediach ogólnopolskich.
- Niezależnie czy palisz w piecu węglem, gazem czy peletem. Jeśli przekroczysz termin, grozi ci mandat nawet 5.000 złotych - alarmuje po raz kolejny magistrat. Dodajmy, że ci, którzy korzystają z węgla, eko-groszku przy obecnej cenie rzędu nawet 3 tys. zł za tonę, nie będą mogli bez potwierdzonego wpisu do CEEB skorzystać w skupie w lipcu bądź sierpniu z zakupu tańszego opału. A taki, w cenie około tysiąca złotych - 996 zł - zapowiada rząd. Zniżka ma obowiązywać dla zakupu 3 ton. Bez wspomnianego wpisu bonifikaty NIE BĘDZIE! To nie jest tylko informacja dla zduńskowolan. Dotyczy to wszystkich z regionu, z kraju. I w podobnym tonie alarmują o wpis do CEEB inne gminy. - Niespełna tydzień pozostał zatem właścicielom domów, administracjom bloków i przedsiębiorcom na wypełnienie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). To spis wszystkich źródeł wytwarzania ciepła o mocy do 1 MW uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. Dotyczy to tzw. kotłów małej mocy, używanych do ogrzewania mniejszych i większych domków, ale również budynków wielorodzinnych i firmowych o powierzchni do ok. 10 tysięcy metrów kwadratowych. Jeśli jesteś lokatorem mieszkania, nie musisz jednak podejmować żadnych działań – obowiązek udziału w spisie spoczywa na wspólnocie lub administratorze. Jeśli natomiast mieszkasz w domu, masz obowiązek złożyć deklarację. Spiesz się – czas goni, a mandaty są surowe. Wyjaśniamy krok po kroku, co musisz zrobić i co będzie Ci do tego potrzebne - informuje UM Zduńska Wola.

Co musisz wiedzieć?

- Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)?
- Jakie dane będą potrzebne do złożenia deklaracji do CEEB? Jak złożyć deklarację do CEEB?
- Jakie grożą ci kary, jeśli nie złożysz deklaracji do CEEB?
- Po co państwo tworzy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków?
- Ilu Polaków już wzięło udział w spisie?
Jakie źródła ciepła trzeba zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)?
Do CEEB trzeba zgłosić wszystkie źródła ciepła o mocy do 1 MW, używane do ogrzewania budynków i wody. W mediach możesz spotkać się ze sformułowaniem „spis kopciuchów”, ale to mylne sformułowanie. Obowiązek dotyczy bowiem nie tylko kotłów na węgiel, ale również gazowych, elektrycznych, na olej i biomasę, a nawet pomp ciepła. Każdy, kto uruchomił piec przed 1 lipca 2021 r., jest zobowiązany wziąć udział w spisie, ma na to czas do 30.06.2022 r. Natomiast każdy kto uruchomił piec po 1 lipca 2021 r. na złożenie deklaracji do CEEB ma 14 dni. Źródło ciepła nie ma więc znaczenia. Nie liczy się też, czy kocioł wykorzystujesz przez cały okres grzewczy, czy tylko sporadycznie, od czas do czasu. W deklaracji musisz uwzględnić wszystkie zainstalowane w nieruchomości piece. Zarówno te używane do ogrzewania pomieszczeń (c.o.) czy wody (c.w.u.), jak i do gotowania.

W deklaracji masz do wyboru następujące źródła ciepła:
- lokalną sieć ciepłowniczą
- kocioł na paliwo stałe (węgiel, drewno, pelet lub inny rodzaj biomasy) z ręcznym podawaniem paliwa
- kocioł na paliwo stało (węgiel, drewno, pelet lub inny rodzaj biomasy) z automatycznym podajnikiem,
- kominek, kozę lub inny ogrzewacz na paliwo stało (drewno, pelet lub inny rodzaj biomasy, węgiel),
- piec kaflowy na paliwo stało (węgiel, drewno, pelet lub inny rodzaj biomasy),
- trzon kuchniowy, piecokuchnię,
- kuchnię węglową, kocioł gazowy,
- bojler gazowy,
- podgrzewacz gazowy przepływowy,
- kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompę ciepła,
- ogrzewanie elektryczne,
- bojler elektryczny, kolektory słoneczne do cieplej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Jakie dane będą potrzebne do złożenia deklaracji w CEEB?

Do złożenia deklaracji przygotuj: imię i nazwisko właściciela domu (jeśli jest to budynek wielorodzinny, wówczas podaje się nazwę zarządcy), adres miejsca zamieszkania (a w przypadku zarządcy – adres siedziby), adres nieruchomości, w której eksploatowane jest źródło ciepła, informacje o liczbie źródeł ciepła oraz ich przeznaczeniu (ogrzewanie pomieszczeń lub wody), jeśli w budynku wykorzystywane są kotły na paliwo stałe, niezbędna będzie informacja jakiej są klasy oraz jakie paliwo wykorzystują (węgiel, pellet, drewno kawałkowe, inny rodzaj biomasy), numer telefonu (opcjonalnie), adres e-mail (opcjonalnie).

Jak złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków?

Najłatwiej złożysz deklarację przez internet, ale musisz ją potwierdzić swoim Profilem Zaufanym. Jeśli wybierasz tę opcję, przejdź na stronę https://ceeb.gov.pl/
Możesz też wybrać formę pisemną. W tym celu musisz wypełnić deklarację zgodną ze wzorem:
- formularz A – pobierz i wypełnij go, jeśli jesteś właścicielem domu albo zarządcą budynku wielorodzinnego lub lokali mieszkalnych,
- formularz B – pobierz i wypełnij go, jeśli poza domem na swojej posesji masz garaż, altanę lub inny budynek ogrzewany odrębnym źródłem ciepła albo gdy w zarządzanym przez ciebie budynku wielorodzinnym mieści się lokal usługowy, który korzysta z innego pieca niż reszta wspólnoty.
Jeśli wybrałeś złożenie deklaracji pisemnie, po wypełnieniu formularzy złóż już osobiście lub listownie w urzędzie gminy lub miasta, właściwym dla adresu opisywanej nieruchomości.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację do CEEB?

Właściciele domów, którzy uruchomili swoje piece przed 1 lipca 2021 r., są zobowiązani złożyć deklaracje do 30 czerwca 2022 r. Masz więc czas tylko do końca miesiąca! Uwaga, jeśli nie złożysz dokumentów w terminie, państwo może nałożyć na ciebie karę (jaką? – piszemy o tym dalej). Jeśli po 30 czerwca 2002 r. zmienisz którekolwiek ze źródeł ciepła w swoim domu, musisz złożyć nową deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – masz na to 14 dni od uruchomienia nowego pieca. Jeśli dopiero budujesz lub zamierzasz budować dom, pamiętaj, że także po uruchomieniu w nim źródła ciepła masz 14 dni na zgłoszenie go do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jakie grożą ci kary, jeśli nie złożysz deklaracji do CEEB?

500 zł to kwota grzywny, którą otrzymasz, jeśli w terminie nie zgłosisz źródeł ciepła w swoim domu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pośpiesz się, jak pisaliśmy wyżej, termin upływa 30 czerwca 2022 r. Kary będą nakładać urzędnicy gminni i miejscy, jeśli wykryją, że deklaracja nie wpłynęła do ewidencji. 5000 zł to natomiast kwota grzywny, jeśli nie przyjmiesz mandatu, sprawa trafi do sądu, a ten udowodni twoją winę.

Po co państwo tworzy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków?

Powietrze w naszym kraju należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Przez kilka miesięcy w roku oddychamy smogiem, którego głównym producentem są piece węglowe zainstalowane w domach jednorodzinnych. To one są głównym źródłem tlenków węgla, azotu i siarki oraz najbardziej szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc rządowi i samorządom w efektywnej walce ze smogiem. Dotychczas nikt bowiem nie liczył kotłów w naszych domach. Do końca nie wiadomo więc, ile kopciuchów truje nas od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Przeprowadzany spis jest pierwszym tego typu. Dlatego ustawodawca zobowiązał wszystkich użytkowników kotłów małej mocy do zgłoszeniach ich w powstającej ewidencji. Obowiązek wynika z ustawy z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (zobacz art. 2, art. 27g, art. 27h ust. 1).

Ilu Polaków dotychczas wzięło udział w spisie?

Niewielu! Niecałe 20 proc. wymaganych deklaracji wpłynęło do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – wynika z komunikatu opublikowanego przez CEEB w ostatnich dniach maja br. Dokładnie było ich 3.778.164 (na dzień 25 maja 2022 r.). Skąd wiemy, że jeszcze ponad 80 proc. właścicieli nieruchomości nie spełniło ustawowego obowiązku? Wg danych GUS na koniec 2020 r. w Polsce było ponad 15 mln mieszkań. Domów jednorodzinnych jest natomiast ok. 6 mln. W 2021 r. do użytku oddano zaś 235 tyś. nowych domów i mieszkań. W efekcie do CEEB spłynąć musi ok. 20 mln deklaracji. Brakuje zatem aż 16 mln! A czas biegnie nieubłaganie – przypomnijmy, termin mija 30 czerwca 2022 r. Jakie wnioski przynosi analiza złożonych już deklaracji? Niestety, potwierdzają się smutne dane – nasze domy nadal ogrzewają głównie piece węglowe. W zgłoszonych nieruchomościach działa ich aż 1,71 mln, a gdy doliczymy do tego piece kaflowe i kuchnie węglowe – wyjdzie ponad 2,2 mln. Dla porównania, kotłów gazowych funkcjonuje 1,22 mln, a pieców elektrycznych – 0,54 mln.

- Pamiętaj, jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego musisz złożyć deklarację do Centralnej Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w której wskazujesz wszystkie wykorzystywane w nieruchomości źródła ciepła. Niezależnie czy ogrzewasz dom węglem, czy ekologicznym paliwem. Masz czas do 30 czerwca 2022 r. Jeśli nie dotrzymasz terminu, narażasz się na mandat karny - przypominają urzędnicy ze Zduńskiej Woli.

KaMi S

Błyskawicznie i z dnia na dzień rosły ceny ekogroszku. Jeszcze na początku roku można go było kupić w cenie 1.500-1.600 zł za tonę (1.000 -1.100 zł/t – ceny hurtowe). W kwietniu było to już średnio 1.980 zł/t (minimalnie 1.550 zł/t, maksymalnie 2.500 zł/t). Okazuje się jednak, że ceny rosną w tak błyskawicznym tempie, że w przeciągu miesiąca są one już nieaktualne, ponieważ w czerwcu 2022 ceny ekogroszku sięgają nawet 3.000 zł, węgiel orzech kosztuje w niektórych miejscach nawet ponad 3.600 zł.

Podobne w temacie dopłat rządowych do zakupu węgla: https://innpoland.pl/180736,ile-rzad-doplaci-do-taniego-wegla

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKiedy przychodzi Matka Boska...

Na religii dzieci uczą się o Matce Boskiej.
- A do mojej mamy Matka Boska często przychodzi w nocy - chwali się Stasiu.
- Jak to możliwe? - pyta katechetka.
- Jak idziemy spać i gasimy światło, to po jakimś czasie mama woła: O Matko Boska, znowu ty?

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u