Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności ZDUŃSKA WOLA. Ekodoniczki darem z Portugalii

ZDUŃSKA WOLA. Ekodoniczki darem z Portugalii

DSC_9422Wraz z nadejściem wiosny Portugalczycy przygotowali dla zduńskowolanom ekologiczną niespodziankę. To biodegradowalne doniczki z nasionami ziół. Dar zainicjował początek kolejnego pilotażu zagranicznego startupu w Zduńskiej Woli.

 

Do zduńskowolan trafiło ponad sto doniczek wyprodukowanych na bazie kompostu wraz z nasionami ziół. Mieszkańcy mogą zasadzić je w swoich przydomowych ogródkach lub na balkonach. Biodegradowalne doniczki przyjechały do Zduńskiej Woli aż z Portugalii. To nowatorski produkt startupu Spawnfoam. Portugalski producent przetestuje je właśnie w Zduńskiej Woli.
– Portugalczycy zainteresowali nas swoim projektem, bo łączy innowacje z troską o środowisko naturalne. Jeśli produkt się sprawdzi i trafi do masowej sprzedaży, może pomóc w ograniczeniu produkcji plastikowych donic, które po wysadzeniu roślin od razu trafiają do kosza – zauważa prezydent Konrad Pokora, który wspólnie z twórcami startupu rozdawał pierwsze ekodoniczki na ulicy Łaskiej i w Parku Miejskim. Kolejne trafią do zduńskowolskich podstawówek. – Chcemy zaangażować dzieciaki do wspólnej akcji i pokazać im, jak razem zazieleniać świat – zapowiada Pedro Mendes. Uczniowie nie tylko będą uprawiali własne zioła, ale również zaopiekują się bukami. – Przywieziemy je w specjalnych biodegradowalny kontenerach i wspólnie posadzimy w wybranej części Zduńskiej Woli. Na naprawdę długie lata będzie to symbol naszej współpracy – dodaje z dumą Pedro. Dla Portugalczyków działania realizowane w Zduńskiej Woli to test przed wprowadzeniem produktu na rynek. – Wybraliśmy wasze miasto, bo jest nie tylko piękne, ale wyróżnia się na tle innych europejskich ośrodków otwartością na współpracę z innowatorami. To wyjątkowe podejście, które bardzo cenimy – mówi Pedro Mendes.
To nie jest pierwszy zagraniczny startup, który interesuje się naszym miastem. Sztuczna inteligencja pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 5. Zbiera ona dane o poborze energii z sieci i energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu. Algorytmy firmy Celanstock po zebraniu danych dokonają wieloaspektowe analizy i przedstawią rekomendację zmian, dzięki którym szkoła będzie mogła ograniczyć zużycie prądu.
Przy okazji zduńskowolanom przypominamy, że już w kwietniu ruszy II edycja miejskiego Zielonego Budżetu. Ubiegłoroczny ( https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/15108-zielono-im-ale-zduskowolanie-chc-jeszcze-bardziej-zazieleni-miasto) cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Szczegóły tegorocznego podamy za kilka dni.

KaMi S

DSC_9431

DSC_9411-1

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

Z krainy dowcipu

terkamichal24
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u