Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Miejskie rowery w Zduńskiej Woli cieszą się dużą popularnością

Miejskie rowery w Zduńskiej Woli cieszą się dużą popularnością

IMG_20230707_081422_MPJuż od pięciu lat mieszkańcy Zduńskiej Woli, jak również turyści mogą korzystać z systemu wypożyczeń miejskich rowerów. W mieście jest trzynaście punktów, gdzie można je wypożyczyć na przejażdżkę po Zduńskiej Woli.

 

Można wypożyczyć w nich rower na dwudziestominutową przejażdżkę. Wówczas podróż rowerem jest bezpłatna. Przez 20 minut w mieście, w zależności od szybkości jazdy, można pokonać odległość od 2 do 5 kilometrów, czyli na przykład spod Ratusza na dworzec PKP. Choć taki system działa przez cały rok, najwięcej wypożyczeń jest latem. Przez pierwsze pół roku, do końca czerwca wypożyczono miejskie rowery 1.607 razy. Najwięcej odnotowano w czerwcu. System działający od 2018 roku pokazuje, że niemal niezmiennie naj popularniejsze są stacje rowerowe przy dworcu kolejowym przy pl. Żelaznym oraz koło przychodni przy ul. Srebrnej. W najlepszym roku 2019 w tych punktach było nawet po około 2 tysiące wypożyczeń. W ostatnich trzech latach dołączyła do nich stacja przy pl. Wolności koło Ratusza. Statystyki spadły nieco w latach pandemii covid – 19, gdy rocznie liczba wypożyczeń w najpopularniejszych lokalizacjach nie przekraczała tysiąca.

Jak wypożyczyć miejski rower?

By wypożyczyć rower, trzeba się zarejestrować i wpłacić 20 zł opłaty inicjalnej, z której ewentualnie zostanie pokryty koszt wypożyczenia, jeśli limit bezpłatnej przejażdżki zostanie przekroczony. Bezpłatnie można korzystać z roweru przez 20 minut. Za pierwszą godzinę (21-60 minut) zapłacimy 1 zł, kolejna rozpoczęta godzina to 3 zł, a za trzecią i każdą następna trzeba uiścić opłatę w wysokości 5 zł. Maksymalnie rower można wypożyczyć na 12 godzin. Po przekroczeniu tego czasu naliczana jest opłata w wysokości 200 zł. Z kolei kradzież, utrata lub zniszczenie roweru kosztuje użytkownika 2200 zł. Rower może zostać pozostawiony poza stacją, ale wtedy pobierana jest za to opłata – 5 zł. Rowery można wypożyczyć przez cały rok po zarejestrowaniu się przez stronę rowerowelodzkie.pl, ściągnięciu aplikacji na smartfona. Wypożyczenie roweru można też załatwić telefonicznie. Aplikacja Mobilna Rowerowe Łódzkie jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play i Apple AppStore. Po rejestracji, SMS-em na wskazany numer telefonu oraz w wiadomości wysłanej na adres mailowy wysłany będzie PIN, niezbędny do korzystania z Systemu Rowerowe Łódzkie. Za pomocą aplikacji mobilnej trzeba zeskanować kod QR na rowerze lub wpisać numer roweru i wybrać opcję „Wypożycz rower”. Zwrot roweru następuje poprzez zapięcie blokady O-lock. Płatność może być dokonywana przy użyciu kart kredytowych i debetowych, płatności internetowych oraz przekazów. Klient upoważnia do obciążania karty kredytowej lub debetowej wszystkimi naliczonymi opłatami. Rower przeznaczony jest do użytku przez osobę, która ukończyła 13 lat. Udźwig roweru wynosi 120 kg kierującego oraz 5 kg nośność koszyka. Zakłada się, że Rower przeznaczony jest wyłącznie dla jednej osoby.

Zduńska Wola we wspólnym projekcie

Rowery do wypożyczenia, to projekt nazywany Rowerowe łódzkie, w którym uczestniczy Zduńska Wola. System publicznego roweru wojewódzkiego to wspólne przedsięwzięcie samorządów miejskich i wojewódzkiego. Użytkownicy jeździć pojazdami pomiędzy kilkunastoma stacjami w mieście. Można w nich wypożyczyć rowery oraz je tam zostawić po przejechaniu trasy. Użycie roweru jest bezpłatne, jeśli nie przekroczy się limitu czasu. Stacje rowerowe w Zduńskiej Woli znajdują się w następujących miejscach:
os. Nowe Miasto ul. Świerkowa 65 – Świetlica
os. Karsznice – plac Zwycięstwa
os. Karsznice – ul. Bolesława Leśmiana 9
ul. Zduńska 84 – Kępina
ul. Złota 67 – SP 6
os. Południe – ul. Aleksandra Gierymskiego
ul. Tadeusza Kobusiewicza 2 – MOSiR
ul. Łaska 92 – stadion
plac Żelazny 3 – Dworzec
ul. Łódzka – SP 12
plac Wolności 26 – Ratusz
ul. Srebrna 11 – Przychodnia
ul. Parkowa – Browar.

Wojewódzki Rower Publiczny obsługuje firma Nextbike. Ma umowę z samorządami na 6 lat utrzymywania systemu. Działa od listopada 2018 roku. W systemie Rowerowe Łódzkie, mieszkańcy mogą wypożyczyć rower i przejechać nim w dowolne miejsce. W założeniu pomyślany był jako środek transportu pozwalający mieszkańcom dotrzeć na dworzec kolejowy i przesiąść się do pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Rowerowe Łódzkie obejmuje miasta, do których dojeżdża Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Stacje rowerowe oprócz Zduńskiej Woli są w Łodzi, Koluszkach, Kutnie, Łasku, Łowiczu, Pabianicach, Sieradzu, Skierniewicach i Zgierzu.

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u