Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W Wieluniu będzie budowana hala sportowa na ponad dwa tysiące widzów

W Wieluniu będzie budowana hala sportowa na ponad dwa tysiące widzów

hala-sportowa_sp5O poprawie infrastruktury sportowej w gminie Wieluń dyskutowali radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu. Tak informuje o tym Radio Ziemi Wieluńskiej.

 

- Mam pytanie, czy gmina Wieluń złożyła jeszcze jakieś wnioski w zakresie poprawy infrastruktury sportowej dotyczącej szkół podległych gminie czy na obiektach sportowych? Czy panujecie państwo złożyć wniosek na pozyskanie środków zewnętrznych? Czy planujecie złożyć np. wniosek na budowę sali na terenach wiejskich? – pytał radny Robert Kaja.
- Został złożony wniosek do programu Olimpia na budowę sali sportowej w Kurowie. Monitorujemy intensywnie możliwości składania wniosków na inne zadania. Został ogłoszony ponowny nabór w ramach Polskiego Ładu. Jak tylko pojawia się możliwości, to ochoczo z takiej możliwości korzystamy. – wyjaśniał burmistrz Paweł Okrasa. Radni pytali też o halę sportową przy SP nr 5 w Wieluniu. To w kontekście wniosku, który gmina Wieluń złożyła do Ministerstwa Sportu i Turystyki.
- Burmistrz poinformował nas, że stara się o dotację z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Widzieliśmy odpowiedź, że to wniosek na 44 mln zł. Czy my spełniamy warunki? To chyba bardziej dotyczy COS-ów, czyli Centralnych Ośrodków Sportów. Czy my spełniamy warunki, by ubiegać się o dofinansowanie, widziałem, zaznaczył pan 22 mln zł dofinansowania, pozostałe środki są środkami własnymi. Druga sprawa czy mamy złożone wszystkie załączniki, formularze poparcia związku sportowego i oświadczenie o uzgodnieniu ze związkiem sportowym projektu. Czy uległ zmianie projekt? Widzieliśmy we wniosku, że jest widownia na 2 tys. kibiców, stąd moje pytanie, czy formalności zostały dobrze złożone? – dociekał radny Wojciech Psuja.
- Mamy wszystkie załączniki, które są niezbędne do zawarcia umowy ze związkiem sportu. Ich ocena projektu jest właściwa podpisana przez ekspertów z ramienia PZPS. Wniosek został złożony do ministerstwa sportu. Czekamy na ocenę merytoryczną wniosku przez ministerstwo. – mówił Okrasa.
- Ten program obejmuje inwestycje w miejscach, gdzie będą prowadzone szkolenia centralne, inwestycje w dużych aglomeracjach miejskich umożliwiające zawodnikom równoległe prowadzenie szkolenia i edukacji lub pracy, a także zadania inwestycyjne Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Sportu. Jeżeli by ten wniosek negatywnie został rozpatrzony, to wracamy do którego wariantu budowy hali? Jest może znana data, kiedy taką informację zwrotną otrzymamy? – o to z kolei dopytywał radny Kaja, który chciał wiedzieć czy gmina ma tzw. plan B w razie, gdyby dotacji nie udało się pozyskać.
- Kwestia hali przy SP nr 5. Tam w harmonogramie jest zapisane, ze rozpoczniemy inwestycję od 2 listopada i wydamy 1,3 mln zł w tym roku. Powątpiewam czy jesteśmy w stanie przetarg rozstrzygnąć, aby fizycznie prace mogły być realizowane. W zeszłym roku wpływały oferty na ponad 30 mln, a teraz hala jest zaprojektowana na 44 mln. Co uległo zmianie między projektem w 2022 roku a tym składaniem, bo to różnica 11 mln zł. – mówił radny Sławomir Kaftan.
- Robimy wszystko, żeby skorzystać z dużej dotacji, żeby inwestycja była wpisana na listę inwestycji strategicznych i z racji tego, że będą rozgrywki Plus Ligi w Wieluniu, że jest dobra atmosfera w PZPS, ona się wzięła jeszcze z zeszłorocznych półfinałów o wejście do I Ligi Piłki Siatkowej, kiedy w Wieluniu był prezes Świderski. Prezes Grabczak był w to zaangażowany. Klimat do takiego podejścia dobrego do naszego wniosku jest bardzo przychylny. Związek nie wyklucza, że jeśli ta hala powstanie, będą mogły być rozgrywane mecze międzynarodowe w rozgrywkach siatkarskich. Nie mówimy o pierwszej drużynie, ale choćby mistrzostwach międzynarodowych do lat 20-21 w kategoriach juniorskich. Trudno będzie siatkarzom do lat 18 zapełnić Atlas Arenę czy Argo Arenę w Gdańsku, a już halę w Wieluniu – będzie to możliwe do wykonania. Związek otwiera się na małe ośrodki. Najlepsze kluby siatkarskie są w małych ośrodkach. Kędzierzyn Koźle, Jastrzębie – to też nie jest wielki ośrodek(…). – mówił burmistrz Okrasa. Nawiązał też do zmian w projekcie – Kwestia infrastruktury zewnętrznej – parkingowej, mobilne trybuny, zwiększyliśmy telebimy na hali plus wyposażenie siłowni. Niebawem nastąpi ocena wniosku. Do 20 września wspomniany konkurs ma zostać rozstrzygnięty.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u