Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności "Wieluń'' - nowy album fotografii z tekstem

"Wieluń'' - nowy album fotografii z tekstem

wielunalbum„Wieluń” - tak zatytułowana jest nowa edycja albumu Tadeusza Olejnika i Ryszarda Sierocińskiego. Spotkanie promujące książkę miało miejsce we wtorek 20 bm. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Autorzy podkreślali tam, że Wieluń jest żywym, pięknym miastem, dlatego zaistniała potrzeba opracowania na nowo materiału fotograficznego o tym grodzie.

Jak podkreślił w Radiu Ziemi Wieluńskiej prof. Tadeusz Olejnik:
- Poprzedni album ukazał się bodajże dziesięć lat temu, szybko zniknął z półek księgarskich, zaszła więc konieczność wydania nowej jego edycji. Wydawcą albumu, tak wtedy, jak i teraz, jest agencja PROF ART Ryszarda Sierocińskiego. Paweł Duraj zajął się opracowaniem graficznym albumu. Prezentowana jest nie tylko zabytkowa architektura, której w Wieluniu jest sporo, zarówno tej o charakterze świeckim, jak i sakralnym, ale także pokazano ludzi. Miasto jest żywe, coś się w nim dzieje, wypełniają je dzieci, dorośli, uczestnicząc w różnych wydarzeniach czy imprezach okolicznościowych. - Oczywiście historia, która jest tam opisana, nie może się zmieniać tak, jak zmieniają się zdjęcia i obraz Wielunia. Miasto ciągle pozostawia ślad w naszej pamięci. Z prawie dwóch tysięcy zdjęć do wykorzystania zostało około 150, więc można powiedzieć, że wszystkie są moimi ulubionymi. Tym niemniej, jakbym miał wybrać jakiś jeden temat, to wydaje mi się, że najbardziej porusza mnie klimat uroczystości związanych z obchodami rocznicowymi 1 września w Wieluniu. Nie jest to zabytkowy mur, nie jest to wschód słońca, są to emocje i wspomnienia, które udało mi się uchwycić obiektywem aparatu - powiedział w RZW Ryszard Sierociński, sieradzki fotografik i wydawca. - Po raz pierwszy zdarzyło mi się, opracowując jakąś publikację, że najpierw zrobiłem okładkę, a potem pracowałem nad resztą. To zdjęcie okładkowe urzekło mnie, powiedziałbym, że jest bardzo urokliwe. Opracowanie materiałów o takim mieście jak Wieluń, to zdecydowanie przyjemność. Mieliśmy do dyspozycji nowy materiał zdjęciowy, stąd też inna koncepcja prezentacji miasta w tej edycji albumu - dodał Paweł Duraj, plastyk z Poddębic opracowujący publikacje dla agencji PROF-ART w Sieradzu.
Ciepło mówił o albumie Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia:
- Jest to uaktualniona wersja albumu o Wieluniu, który to w skondensowanej formie mówi o historii miasta, podaje podstawowe fakty i daty, ale także pokazuje je na dużej ilości pięknych zdjęć. Myślę, że w biblioteczce każdego mieszkańca gminy powinna znaleźć się ta pozycja. Wieluń to żywe miasto, to nie tylko zabytki, należy pamiętać, że to ludzie je budowali czy ginęli pod jego gruzami. Miasto jest to obszar, który jest nam dany i który my, współcześni, powinniśmy zostawić w stanie polepszonym następnym pokoleniom.
- Wieluń to miasto, w którym się urodziłem, wychowałem i zdobywałem wykształcenie, gdzie teraz pracuję. Bardzo się cieszę, że pojawiła się nowa, tak piękna o nim publikacja. Piękna szata graficzna, aktualne fotografie, z tekstem w trzech językach, co też jest bardzo ważne w dobie zmniejszenia się odległości komunikacyjnych. Można tym albumem obdarować zarówno przyjaciół, jak i gości, np. z Anglii czy z Niemiec - dodał w RZW Andrzej Stępień, starosta wieluński: Album ,,Wieluń'' ukazał się w nakładzie 1500 egzemplarzy. Chętni mogą kupić książkę w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i w niektórych księgarniach w regionie.

(opr. KJB)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u