Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Likwidacja oddziału pulmonologii w wieluńskim szpitalu

Likwidacja oddziału pulmonologii w wieluńskim szpitalu

2205szpitalPacjenci wieluńskiego szpitala niedługo pozbawieni zostaną możliwości hospitalizacji w miejscu zamieszkania. Będą musieli szukać pomocy w szpitalach oddalonych kilkadziesiąt kilometrów od Wielunia - mówi w rozmowie z Radiem ZW ordynator oddziału, Ireneusz Juzala.

Wcześniej, Radio Ziemi Wieluńskiej informowało, że Wojewódzki Sanepid zalecił remont oddziału do 31 grudnia 2016 r. Takich prac jednak nie wykonano, a dyrekcja szpitala i starostwo powiatowe, które jest organem prowadzącym, poprosili o wydłużenie tego terminu. Problem jest też z niewystarczającą kadrą medyczną na oddziale, co może skutkować jego zamknięciem. Sprawę komentował dla Radia ZW Ireneusz Juzala, ordynator oddziału pulmonologii w wieluńskim szpitalu: -Sens istnienia oddziału można uzasadnić analizując dane epidemiologiczne. W tej chwili co dziesiąty członek dorosłej populacji Polaków choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. POChP jest czwartą przyczyną zgonów. Szacuje się, że w ciągu 20 lat będzie to trzecia przyczyna zgonów w Polsce. Wzrasta liczba nowotworów układu oddechowego, alergii, astmy, to wszystko wskazuje na to, że popyt na usługi pulmonologiczne będzie w przyszłości. Czy to w postaci oddziału wewnętrznego, czy pulmonologicznego. Szkoda tylko, że oddział, który ma swoje tradycje, ma wyposażenie, ma kadrę zarówno lekarską, jak i pielęgniarską, która jest przeszkolona, przygotowana do specyficznej opieki nad pacjentem z chorobą przewodu oddechowego, szkoda to implantować na inne oddziały, szukać jakichś sposobów zastępczych po to, aby tych pacjentów zabezpieczyć w przyszłości.

Pulmonologia jest oddziałem, który ma największą liczbę hospitalizacji w szpitalu. W roku 2016 było tam leczonych 1470 osób. Dla porównania na oddziale wewnętrznym w 2016 roku leczonych było 1277 osób, na kardiologi - 1271, a na ortopedii - 840.

W latach 2007-2015 oddział przyniósł dochód rzędu 2 mln 690 tys. zł. A jego remont miał miejsce w 2010 roku. Większość prac przeprowadzili pracownicy oddziału dzięki sponsorom i darczyńcom, którzy zakupili farby i meble. Całkowicie wyremontowano wtedy gabinet zabiegowy. Na chwilę obecną trzeba jeszcze wymienić wykładzinę i pomalować sale. Koszt wyceniono na 230 tys. zł. Nie wiadomo jednak czy znajdą się na to pieniądze. Trudno też przewidzieć, jak do sprawy podejdzie nowy dyrektor placówki, który zostanie wyłoniony spośród trzech kandydatów, jeszcze w lutym.

(MalG)

źródło: Radio ZW

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRóżne mogą być prezenty dla nauczycieli

Jeszcze nie tak dawno powszechnym zwyczajem w polskich szkołach było dawanie prezentom wychowawcom klas. Tak też było w klasie IIIB w Szkole Podstawowej w Brzęczyszczykowicach.
Zosia, której mama ma kwiaciarnię, przyniosła pudło. - Zosiu, tam na pewno są kwiaty - mówi wychowawczyni.
- Oj, skąd pani wie...
Kolejnym darczyńcą był Marcinek, którego tata był cukiernikiem.
- W tym pięknym pudełku na pewno są smakowite ciasteczka? - zapytała nauczycielka.
- Tak, zgadła pani - odpowiedział Marcinek. Następny w kolejce z prezentem był Stasio, którego tatuś prowadził ekskluzywny sklep alkoholowy.
- Oj, z tego pudełka coś przecieka - powiedziała pani i polizała ciecz.
- To na pewno wino? - Nie odpowiedział Stasio. Więc pani polizała jeszcze raz mówiąc:
- Że też nie poznałam, to koniak?
- Nie odpowiedział Staś - świnka morska...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u