Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności SP 11 w Zduńskiej Woli do likwidacji? SP 4 po PG 1 powstanie?

SP 11 w Zduńskiej Woli do likwidacji? SP 4 po PG 1 powstanie?

16299197_1428851527134751_7936037726802741059_nJeszcze w styczniu wszystko wskazywało na to, że po zaplanowanej przez większościowy rząd PiS reformie oświaty z dniem 1 września z mapy oświatowej Zduńskiej Woli zniknąć miała na zawsze szkoła przy ul. Parkowej 5. Jakie miały być jej losy?

Rzekomo w przyszłości miała się mieścić w budynku się przy Parkowej zduńskowolska Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia! Mowa była też o żłobku albo kolejnym miejskim przedszkolu? Po ogłoszonych na przełomie grudnia i stycznia planach wobec "Parkowej" teraz okazało się, że przy tej lokalizacji szkoła wciąż będzie. Zamiast wygaszanego Publicznego Gimnazjum nr 1 będzie tam miała siedzibę jego poprzedniczka, czyli SP nr 4. Ponoć jako kontynuatorka dawnej SP 4. Ale wyszło też na jaw, że pewni jeszcze paręnaście dni temu bezpieczeństwa uczniowie SP nr 11 przy ul. Żeromskiego oraz tam zatrudnieni nauczyciele już tacy pewni swej przyszłości nie są. A to za sprawą rzekomo pomysłu radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości Rady Miasta Zduńska Wola. W Szkole Podstawowej nr 11 z początkiem lutego zawrzało! Wszystko za sprawą informacji, że pojawiła się kolejna koncepcja nowej sieci szkół w Zduńskiej Woli, która przewiduje według pomysłu radnych PiS... przeniesienie tej szkoły na ulicę Wileńską, a w dotychczasowej siedzibie przy Żeromskiego, utworzenie... przedszkola, ewentualnie żłobka. Wiadomość przekazała rodzicom - po uzyskaniu takiej informacji od radnych PiS - wiceprezydent miasta Elżbieta Szlachetka. Na spotkaniu nie pojawił się przewodniczący Rady Miasta Zduńska Wola, Witold Gwiazda (PiS). Sam zamysł spowodował, że rodzice skrzyknęli się na portalach społecznościowych i zbierają podpisy pod petycją (szczegóły na: https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-11-w-Zdu%C5%84skiej-Woli-1761501504074904/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf), aby ich szkołę w nowej sieci szkół zostawiono w takim stanie jak dotychczas. Udali się też do władz miejskich. A ci: prezydent Niedźwiecki i jego zastępczyni podpisali się pod nią. Rodzice obawiają się bowiem, że maluchom z "jedenastki" trudno będzie się zaadoptować w towarzystwie uczniów kończących obecne Gimnazjum nr 5 przy ul. Wileńskiej. Różnica wieku może sięgać nawet 7-8 lat!

Zbulwersowani są zwłaszcza tą zmianą, gdyż jeszcze niedawno specjalny zespół przy prezydencie opracował nową siatkę szkół na potrzeby planowanej przez rząd reformy edukacji. A ten już niemal zaklepany projekt zakładał, że:
Wynikiem wcześniejszej pracy komisji proprezydenckiej złożonej m.in. przez dyrektorów szkół i wiceprezydent Szlachetki była poniższa propozycja nowej sieci:

Szkoła Podstawowa nr 2 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem pomniejszonym o ulice, które będą stanowiły obwód Szkoły Podstawowej nr 5, a powiększonym o ul. Krętą wraz z ulicami przyległymi.

Publiczne Gimnazjum nr 2 zostanie przekształcone z dniem 1 września 2017 r. w Szkołę Podstawową nr 5, z naborem do klasy pierwszej i z dwoma rocznikami gimnazjum – klasami drugą i trzecią, a na mocy porozumienia pomiędzy szkołami i na wniosek rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 uczniowie klas VII będą mogli przechodzić do Szkoły Podstawowej nr 5. Przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 5. Obwód Szkoły Podstawowej nr 5 będzie wydzielony z obecnego obwodu Szkoły Podstawowej nr 2.

Szkoła Podstawowa nr 6 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obecnym obwodem.

Szkoła Podstawowa nr 7 z obwodem powiększonym o adresy z trójkąta ulic: Łódzka, Getta Żydowskiego i Ogrodowa i pomniejszonym o fragment ulicy Getta Żydowskiego z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową.

Publiczne Gimnazjum nr 5 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcone w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 12 z naborem do klas pierwszych i klasami VII ze Szkoły Podstawowej nr 7, podobnie jak w przypadku Szkół nr 2 i 5 nastąpi to na mocy porozumienia między szkołami i na wniosek rodziców, przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 12. Obwód Szkoły Podstawowej nr 12 wydzielony z obwodu szkół 6, 7 i 11.

Z dniem 1 września 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 9 zostanie przekształcona w szkołę ośmioletnią, a Publiczne Gimnazjum nr 4 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 9 i przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 9, obwód szkoły powiększy się o Plac Krakowski z przyległymi ulicami.

Szkoła Podstawowa nr 10 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem bez Placu Krakowskiego z przyległymi ulicami i bez ulicy Krętej z przyległymi ulicami.

Szkoła Podstawowa nr 11 z dniem 1 września 2017 r. zostanie przekształcona w ośmioletnią szkołę podstawową z obwodem bez tych ulic, które wejdą do obwodu Szkoły Podstawowej nr 7.

Publiczne Gimnazjum nr 3 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 13 z dniem 1 września 2017 r., z tym dniem sześcioletnia Szkoła Podstawowa nr 13 zostanie przekształcona w ośmioletnią z zachowaniem obecnego obwodu. Przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 13.

Wówczas ustalono, że:
Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 6 z dniem 1 września 2017 roku z uwagi na zachowanie miejsc pracy nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi i przez kolejne dwa lata oddziały gimnazjalne będą częścią Szkoły Podstawowej nr 6. Jednocześnie włączenie oznacza utrzymanie funkcji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych do czasu zakończenia nauki przez obecnych uczniów klasy pierwszej i drugiej gimnazjum w dotychczasowym budynku. Za tą propozycją przemawia fakt, że w najbliższej okolicy szkoły nie ma zabudowań mieszkalnych i utworzenie obwodu szkoły podstawowej wiązałoby się z uszczupleniem obwodów szkół podstawowych nr 5, 6, 11 oraz 12. Uczniowie klas dotychczasowego gimnazjum otrzymają świadectwa ustalone dla dotychczasowych gimnazjów, opatrzone pieczęcią gimnazjum. Liczba uczniów w roku szkolnym 1998/1999, czyli w trakcie wprowadzania reformy polegającej na tworzeniu gimnazjów była o 2 158 dzieci większa niż dzisiaj. W 10 budynkach było 218 oddziałów, obecnie jest ich 169, czyli 43 oddziały mniej. Ponadto w roku szkolnym 2019/2020 liczba oddziałów zostanie zmniejszona ze względu na brak jednego poziomu klasowego spowodowanego wygaszeniem wszystkich gimnazjów. To przyczyna konieczności wygaszenia jednej szkoły.

Temat sieci szkół ma być głównym na zaplanowanej na najbliższy piątek 10 lutego sesji Rady Miasta Zduńska Wola. Już wiadomo, że planom radnych z PiS są przeciwni radni z PO i Klubu Razem dla Rozwoju. Nie przekonuje ich argument, że celem zmian ma być rzekomo nie doprowadzenie do tego, aby szkolne budynki ziały pustakami, czy szły na sprzedaż... Tyle, że PiS ma w zduńskowolskiej radzie zdecydowaną większość. Czy rada tak zgodna w kwestach ograniczających kompetencje prezydenta będzie równie zgodna w kwestii szkół? Czas pokaże... A dokładnie najbliższa sesja. Na obrady wybiera się delegacja z SP 11 oraz z PG 1. Obie społeczności chcą przekonać radnych do swych racji.

ReKs

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyZaginęła mi teściowa i...

Przejęty mężczyzna przychodzi na policję i mówi:
- Chciałbym zgłosić zaginięcie teściowej.
Policjant się pyta: - Od kiedy teściowej nie ma?
- Od miesiąca.
- To czemu pan przyszedł dopiero teraz??
- Bo ja w ten cud jeszcze teraz nie mogę uwierzyć!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u