Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dni Zapolic, Dni Złoczewa, Święto Chrzanu, Turniej Sołectw, dożynki i uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej, czy ostatni weekend wakacji w Sieradzkiem i nie tylko!

Dni Zapolic, Dni Złoczewa, Święto Chrzanu, Turniej Sołectw, dożynki i uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej, czy ostatni weekend wakacji w Sieradzkiem i nie tylko!

plakat_dozynki_2012zdwTo już dziewiąty i zarazem ostatni wakacyjny w tym roku weekend. Niemal we wszystkich miejscowościach odbywać się będą imprezy związane z obchodami 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ale nie tylko! Już w piątek rodzinnie zrobi się w Parku Miejskim w Zduńskiej Woli. Od godz. 15. Trwać tam na zakończenie wakacji będzie Piknik Rodzinny "Dom Rodzinny Uśmiechem Malowany". W pobliskich Zapolicach wakacje żegnać będą na sportowo I Gminnym Marszem Nordic Walking (od godz. 15 na terenie GOKiS).

Ta impreza zainaguruje także 18. już Dni Zapolic, a te potrwają do niedzieli. 1 września w Beleniu oglądać będzie można wystawę sprzętu wojskowego, a o godz. 17 zaplanowano inscenizację walk obronnych z września 1939 roku. Podobnie jak w latach poprzednich widzowie będą mogli zobaczyć jak najwierniejsze odtworzenie walk I i II batalionu 30. pułku Strzelców Kaniowskich z niemieckim najeźdźcą, do jakich doszło na linii Strońsko-Beleń w dniach 4-5 września 1939 r. Niedziela to już zabawa na wesoło w Zapolicach. Od godz. 15 na terenie GOKiS odbywać się będą występy. M.in. kabaretu Sacreble i zespołu Thrudy.
Muzyczny akcent z górnej półki na zakończenie wakacji dla fanów blues'a przygotował zduńskowolski Klub Muzyczny "Centrala". W niedzielny wieczór wystąpi charyzmatyczny gitarzysta, wokalista i kompozytor Dave Herrero, który udziela się muzycznie od ukończenia 18 roku życia. Jak mówi, muzyka jest w jego rodzinie wielopokoleniową tradycją - już dziadek, mieszkający jeszcze nie w Stanach, a w Republice Dominikany (skąd pochodzi rodzina Herrero), prowadził orkiestrę, która zagrała na Światowych Targach w Nowym Jorku w 1939 roku. Choć pierwsze kroki stawiał mieszkając na Florydzie, z miłości do elektrycznej gitary szybko przeprowadził się do Austin w Teksasie, gdzie na dobre rozpoczęła się jego muzyczna "edukacja" - czyli granie z Marcią Ball, Sethem Walkerem, czy Lazy Lesterem.
Szybko przyszły zagraniczne angaże, dzięki którym Dave trafił do Bośni, Macedonii, Skandynawii i na Węgry. W 2004 r. zdecydował się na kolejną przeprowadzkę - tym razem do Chicago, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Jest nie tylko aktywnym członkiem tamtejszej sceny bluesowej, ale pracuje też dla potrzeb telewizji (komponuje i nagrywa muzykę dla programu "Oprah") i udziela się jako producent (ostatnio przy okazji płyty legendy chicagowskiej sceny bluesowej, Jimmy'eg Burnsa, "Stuck in the Middle").
Jego największy atut? Oprócz charakterystycznego, lekko zachrypniętego wokalu i łatwości w nawiązywaniu kontaktu z publicznością - umiejętność wykorzystania znajomości bluesowej klasyki, i przełożenia jej na własny muzyczny język. Dzięki temu w czasie jego koncertów nie usłyszymy wyświechtanych bluesowych przebojów. Jeśli już gra materiał zapożyczony, są to zazwyczaj mniej znane kompozycje, co do zasady jednak jego występy składają się prawie w całości z autorskiego materiału. Ten też usłyszymy na najnowszej płycie, nad którą artysta właśnie pracuje.
Dave Herrero - gitary, śpiew
Felix Reyes - gitary
Ed Strohsahl - bas
Mark "Diff" Diffenderffer - perkusja
Więcej o występie na:
http://www.delta.art.pl/artysci.php?id=39
http://www.herobrothersband.com/herrero/HOME.html
http://centrala.co/info/Dave_Herrero.pdf
A co w regionie? Od 31 sierpnia do 2 września trwać będą XII Dni Złoczewa. Będzie marsz z nordic walking (piatek), II Złoczewski Bieg Po Węgiel (sobota) oraz złoczewskie niedzielne świętowanie pod chmurką. Gwiazdami Dni Złoczewa będą w niedzielę Norbi (godz. 19) i grupa Harlem (godz. 20.30).
Do Pajęczna 1 września powinni zjechać wszyscy, którzy kochają konie. Od świtu po raz kolejny trwać będą Ogólnopolskie Tragi Koni.
W Wieluniu w piątek odsłonięciem odrestaurowanego pomnika 21 żołnierzy z 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czechowskiego z Radomia zainagurowane zostaną obchody 73. rocznicy wubuchu II światowej. Przypomnijmy, że to właśnie Wieluń, a nie Westerplatte był pierwszym zbombardowanym miejscem w Polsce w 1939 roku. I to właśnie w sobotę o godzinie 4.42 na placu przed siedzibą II LO w Wieluniu odbędą się główne uroczystości rocznicowe.
Niedziela to w gminie Zduńska Wola czas dożynek. W tym roku w gościnnych Wojsławicach. Święto plonów rozpocznie się o godz. 12.30. W bogatym programie m.in. występy gwiazd: Warszawskiej Kapeli z Targówka oraz zespołu Baciary.
W Szadku niedziela to prezentacja sołectw z regionu na Regionalnym Turnieju Sołectw. Zacznie się o godz. 12 na terenie szadkowskiego amfiteaatru (tzw. Doły). Wystąpią m.in. Turnioki oraz Kapela Podwórkowa Szadkowiacy.
Nie mniej imponująco zapowiada się II Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie. I będzie nie tylko na ostro, jak to z chrzanem bywa. Będzie też muzycznie. Na stadionie o godz. 17.45 da koncert grupa Helou, a godzinę później Video. Zaplanowano także Chrzanowy Koncert Życzeń.
W Sieradzu w niedzielę, 2 września br., na Rynku odbędzie się 4. Piknik Europejski organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Sieradzu. Początek o godzinie 15. W programie znalazły się między innymi zabawy i animacje dla dzieci, turniej streetball, występ kabaretu DKD. Na scenie zobaczymy również Magdę Wasylik oraz jazzowy zespół Moonlight Walk Jazz Quartet. Szczegóły imprez i zaabaw na plakatach. Siewie.tv poleca!

 

Ewa Dobrowolska

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTrzeba ufać

Ostatnio żona mi zakomunikowała:
- Więcej to ty już z kumplami pić nie będziesz.
A ja patrzę na nią, uśmiecham się i myślę sobie:
- Tyle lat po ślubie a w niej wciąż tyle optymizmu

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u