Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola jest miastem od 189 lat!

Zduńska Wola jest miastem od 189 lat!

swietomiasta_normZduńska Wola obchodzi w tym roku 189. rocznicę nadania praw miejskich. Uroczystości z tej okazji odbędą się 10 października. Rozpocznie je o godz. 10.30 msza św. w intencji Miasta Zduńska Wola w Bazylice Mniejszej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

O godz. 11.45 zaplanowano przemarsz na cmentarz przy ul. Łaskiej, gdzie oddany zostanie hołd założycielowi miasta Stefanowi Prawdzic Złotnickiemu. Zaplanowano m.in.: złożenie kwiatów i wieńców oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 1. Obchodom towarzyszyć będzie także wystawa pt. „W kręgu rodziny” . Związanej z patronem miasta - świętym Maksymilianem. Otwarta zostanie o godz. 12.30 w Muzeum - Domu Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe.

Z kart historii Zduńskiej Woli:
W marcu 1825 roku wystąpił Stefan Złotnicki do Komisji Województwa Kaliskiego z prośbą o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich. Na mocy uchwały Rady Administracyjnej 25 października tegoż roku spełniły się oczekiwania mieszkańców. Wydany z tej okazji akt erekcyjny określił wzajemne stosunki między Złotnickim i mieszkańcami oraz ustalił przemysłowy charakter miasta.

„Wszem, w obec i każdemu z osobna, komu o tem wiedzieć należy, oznajmiamy niniejszem, iż przychylając się do przedstawionej nam przez Komisją Rządową Spraw Wewnętrznych i Policyi prośby urodzonego Stefana Prawdzic Złotnickiego właściciela dóbr Zdońskiej Woli z przyległościami, w obwodzie sieradzkim, powiecie szadkowskim położonych, postanowiliśmy wynieść niniejszem na Miasto osadę rękodzielniczą założoną przez rzeczonego właściciela na gruncie dóbr Zdońskiej Woli, nadając onej nazwisko Miasta Zdońska Wola i przypuszczając takowe do wszelkich praw miastom prywatnym w Królestwie Polskiem służących”. Tak brzmią pierwsze i najważniejsze słowa aktu. Podpisał go nie byle kto, bo sam generał Józef Zajączek, namiestnik Królestwa Polskiego.

Uzyskanie praw miejskich przyśpieszyło uprzemysłowienie Zduńskiej Woli. Tylko w 1828 roku zamieszkało tu ponad 170 nowych osadników. Wielu z nich, np. Karol Hille, Apfel, czy Kuntze, dysponowało kapitałem i mogło myśleć o budowie "fabryki", ale większość przybyszów zmuszona była do korzystania z pożyczek dziedzica i pracy u bogatych właścicieli warsztatów tkackich. Równolegle z rozwojem przemysłu zwiększała się liczba ludności miasta. W latach 1821 - 1830 ludność Zduńskiej Woli wzrosła prawie dziesięciokrotnie i wynosiła 3629 osób. Miasto w tym czasie nadal przypominało wieś lub osadę. Kilka ulic i rynek nie posiadało bruku, ulice tonęły w ciemnościach. Dopiero w 1830 roku powstały pierwsze cztery studni.

Podobne:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2045-zdunska-wola-swietuje-188-rocznice-nadania-praw-miejskich
http://lepczynski.eu/strona/slawni-zdunskowolanie/stefan-prawdzic-zlotnicki

ED

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak wrócą nasi piłkarze z Kataru?

Niewiarygodne! Nasi piłkarze polecieli na mistrzostwa świata chronieni przez samoloty F-16.
To już wielki sukces.
A jak wrócą? MiG-iem!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u