Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności KAZACHSTAN. Wierność międzynarodowym zasadom /korespondencja własna/

KAZACHSTAN. Wierność międzynarodowym zasadom /korespondencja własna/

kazachstanObecna sytuacja w Afganistanie jest dla społeczności międzynarodowej prawdziwym sprawdzianem przestrzegania wartości demokratycznych i zasad wzajemnej pomocy. Jako jeden z pierwszych ten test przeszedł Kazachstan, który natychmiast odpowiedział na apel ONZ i umieścił na swoim terytorium misję tej organizacji międzynarodowej.

 

W związku z przejęciem władzy przez Talibów w Afganistanie i zagrożeniem dla funkcjonowania tam różnych międzynarodowych organizacji ONZ zwróciła się do Kazachstanu z prośbą o tymczasowe przeniesienie do Ałmaty misji pomocy dla Afganistanu (UNAMA) i innych agencji ONZ wcześniej akredytowanych w Islamskiej Republice Afganistanu. W duchu wszechstronnej współpracy z ONZ oraz w ramach zobowiązań Kazachstanu jako pełnoprawnego członka tej organizacji, Prezydent kraju Kasym-Żomart Tokajew podjął decyzję o poparciu tego apelu ONZ i przyjęciu na terytorium Kazachstanu członków UNAMA i zorganizowanie biura w Ałmaty.. A już 18 sierpnia pierwsza grupa pracowników UNAMA wylądowała na lotnisku w Ałmaty, a zaledwie kilka dni później przybył tu drugi samolot z przedstawicielami misji pomocy Afganistanowi i innymi agencjami ONZ akredytowanymi w Afganistanie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu, wraz z władzami miasta Ałmaty, właściwymi departamentami i służbami, natychmiast podjęło wszelkie niezbędne działania, aby umieścić przybyłych pracowników ONZ w tym największym kazachskim mieście. Te osoby, to reprezentujący różne kraje dyplomaci, posiadacze paszportów i immunitetów ONZ.
Według rzecznika ONZ oczekuje się, że międzynarodowy personel misji Narodów Zjednoczonych do spraw pomocy w Afganistanie (UNAMA), a także agencje, fundacje i programy ONZ liczące w sumie około 100 osób, utworzą tymczasowe biuro w Ałmaty. Należy zauważyć, że ten znajdujący się na terenie Kazachstanu ośrodek pozwoli ONZ nadal zapewniać pomoc mieszkańcom Afganistanu przy minimalnych zakłóceniach, nie ryzykując życia ich personelu.
Ale pomimo obecnej dość skomplikowanej sytuacji w Afganistanie pozostała większość z personelu humanitarnego by n a miejscu zapewniać odpowiednią pomoc milionom potrzebującym. Tymczasowe zdalne biuro w Ałmaty będzie działać jako centrum rotacji personelu ONZ w Afganistanie i poza nim, w zależności od sytuacji panującej w tym kraju.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła podziękowanie i głębokie uznanie dla rządu Kazachstanu za wsparcie i współpracę, a także za działania operacyjne w celu zakwaterowania pracowników organizacji międzynarodowej i wszechstronną pomoc w ich rozmieszczeniu. Faktem jest, że obecne działania Kazachstanu nie są pierwszymi w historii w realizacji takiej współpracy z ONZ. Już wcześniej Kazachstan odegrał znaczącą rolę w zmniejszeniu intensywności konfliktu w Syrii, rozpoczynając tzw. astański proces rozwiązywania tej sytuacji i zapewniając platformę dialogową dla wszystkich uczestników konfliktu. Dzięki inicjatywie Kazachstanu doprowadzono do utworzenia na terytorium Syrii stref deeskalacji wolnych od walk między skonfliktowanymi stronami. A platforma astańska była pierwszym przypadkiem, że przy stole negocjacyjnym znaleźli się zarówno przedstawiciele władz Syrii, jak i walczący z nimi bojownicy. Nie do przecenienia jest pokojowa rola Kazachstanu uczestniczącego w tymczasowych siłach ONZ w Libanie i innych zapalnych punktach Świata, gdzie zaangażowane były międzynarodowe siły wojskow
Ważne też były bezpośrednie działania pokojowe Kazachstanu w obecnej sytuacji w Afganistanie. Pomimo panującego tam, po przejęciu władzy przez Talibów, ograniczeń dotyczących lądowania i startów samolotów z lotniska w Kabulu, samolot transportowy kazachskich Sił Powietrznych bezpiecznie wylądował i wystartował z niego mając na pokładzie, oprócz obywateli Kazachstanu także 14 z Kirgistanu i po jednym z Rosji i Litwy. Ważne jest również, aby zauważyć, że ci obcokrajowcy wcześniej zwrócili się o pomoc do ambasady Kazachstanu w Afganistanie i na jej terytorium przebywali przed wylotem z tego kraju.
Kazachstan po raz kolejny udowodnił swoje regionalne przywództwo i pokazał światu, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ma w nim wiarygodnego i sprawdzonego partnera w Azji Środkowej, którego działania stanowią przykład właściwej współpracy dla całej społeczności światowej.

Kazimierz Andrzejejwski z Ałmaty

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u