Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolscy radni apelują do leśników o wstrzymanie wycinek w Lesie Paprockim

Zduńskowolscy radni apelują do leśników o wstrzymanie wycinek w Lesie Paprockim

348814861_715966306953340_3830278302311929274_nRadni Rady Miasta Zduńska Wola na czwartkowej sesji, 25 maja przyjęli stanowisko w sprawie planowanej wycinki w Lesie Paprockim. Samorządowcy wysłali je do Nadleśnictwa Kolumna oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. Zduńskowolscy radni przyjęli stanowisko w sprawie planowanej wycinki w Lesie Paprockim.

 

Samorządowcy postanowili w ten sposób wesprzeć swoim autorytetem protesty mieszkańców Zduńskiej Woli zaniepokojonych planami Nadleśnictwa Kolumna. Stanowisko przyjęto większością głosów podczas sesji Rady Miasta Zduńska Wola w czwartek, 25 maja. Radni postanowili się wypowiedzieć po protestach mieszkańców, jakie odbywały się w ostatnich dniach. W niedziele 14 i 21 maja, zduńskowolanie spotkali się w lesie, by pokazać jak bardzo zależy im na utrzymaniu charakteru lasu społecznego, który od pokoleń służy mieszkańcom Zduńskiej Woli jako miejsce wypoczynku i rekreacji.
Z propozycją przyjęcia i przesłania stanowiska do Lasów Państwowych wyszedł radny Tomasz Pohl. Nad przygotowanym przez niego tekstem radni dyskutowali podczas obrad. Radny podkreślał, że jest to stanowisko w obronie lasu, a nie przeciwko komukolwiek. Rada miasta w ten sposób prosi nadleśnictwo o wstrzymanie planów dotyczących Lasu Paprockiego, gdzie do 2025 roku zaplanowano między innymi wycinkę części drzew przy nowo wybudowanej drodze pożarowej.
Nadleśnictwo Kolumna zapewnia, że działa w ramach obowiązujących przepisów. A gospodarkę leśną prowadzi na podstawie Planu Urządzenia Lasu sporządzonego na lata 2016 – 2025 i zatwierdzonego przez Ministra Środowiska. Plan ten zakłada w 2024 roku wycięcie części drzew, aby „przerzedzić” dojrzały drzewostan sosnowy i podsadzić pod spodem młode pokolenie lasu.

Stanowisko Radnych Rady Miasta Zduńska Wola w sprawie planowanej wycinki drzewostanu w Lesie Paprockim

"Szanowny Panie Nadleśniczy, w związku z cyklicznymi protestami i oburzeniem mieszkańców naszego miasta dotyczącym prowadzenia gospodarki leśnej w części Lasu Paprockiego znajdującej się w granicach administracyjnych Miasta Zduńska Wola (odziały leśne nr 289, 299, 306), zwracamy się do Pana o przedstawienie planów gospodarowania zasobem leśnym i zdecydowane ograniczenie zapowiadanej wycinki drzew rosnących na wyżej wymienionym terenie lub całkowite odstąpienie od realizacji obecnie obowiązującego Planu Urządzenia Lasu w zakresie wycinki drzew w obszarze Lasu Paprockiego.
Las Paprocki jest bardzo ważnym i chętnie odwiedzanym miejscem przez mieszkańców, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika retencyjnego Kępina i tworzy razem z nim spójny kompleks rekreacyjny. Jest celem spacerów i wycieczek rowerowych, miejscem odpoczynku, przyrodniczych obserwacji, miejscem rodzinnych i przyjacielskich spotkań. Oprócz walorów rekreacyjnych jest wartością krajobrazowo przyrodniczą, a nawet kulturową, którą warto zachować w niezmienionej postaci, oddać siłom natury. Ten las stanowi swoiste płuca dla Zduńskiej Woli, przynosi ukojenie po ciężkich dniach i pozwala nabrać sił na kolejne. Mieszkańcy naszego miasta utożsamiają się z tym terenem, czują z nim emocjonalną więź.
W ciągu ostatnich kilku lat Miasto Zduńska Wola zainwestowało w teren rekreacyjny wokół zbiornika Kępina ponad 5 mln zł budując ścieżkę rowerową i pieszą, plac zabaw, małą architekturę, parking, toaletę, monitoring. W planach mamy kolejne inwestycje, jak chociażby budowa pomostu dla rowerów wodnych czy kajaków. Obawiamy się, że wycinka lasu zdecydowanie zmniejszy atrakcyjność całego kompleksu rekreacyjnego obejmującego Kępinę i Las Paprocki, w który zainwestowaliśmy tak wiele wysiłków i środków finansowych.
Mamy świadomość jaką działalność prowadzi Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, jednak uważamy że tak niewielki skrawek lasu warty jest ograniczenia gospodarowania dla dobra i komfortu mieszkańców. Proszę wziąć pod rozwagę możliwość wyrażenia zgody na wprowadzenie na terenie lasu form ochrony przyrody, takich jak zespół przyrodniczo krajobrazowy dla zachowania obecnych walorów tego terenu, a przynajmniej ograniczenia w nim użytkowania gospodarczego." Przypomnijmy, że swoje zaniepokojenie planami leśników przekazał Nadleśnictwu 18 maja Zarząd Powiatu Zduńskowolskiego.

KaMi S

O protestach mieszkańców informowaliśmy obszernie na:
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/17022-kilkaset-osob-uczestniczyo-w-protecie-przeciwko-wycince-w-lesie-paprockim-w-zduskiej-woli
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/17004-zduska-wola-las-paprocki-czeka-kolejna-wycinka-21-maja-protest-mieszkacow

IMG_20230525_100640_MP

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u