Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności COVID-19 W REGIONIE. OD 1 GRUDNIA ALERT I NOWE OBOSTRZENIA

COVID-19 W REGIONIE. OD 1 GRUDNIA ALERT I NOWE OBOSTRZENIA

koronawirusRząd przygotował kolejne utrudnienia w życiu codziennym. W ten sposób chce zwrócić uwagę na to, że lekceważenie szczepień i wciąż obowiązujących zasad walki z koronawirusem, Polacy chyba zapomnieli, że mamy pandemię. A zatem od środy, 1 grudnia w kraju wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z wszechobecnym koronawirusem i wzrostem osób zakażonych, głównie wśród osób niezaszczepionych.

 

To niezaszczepieni zajmują najwięcej łóżek szpitalnych, ciężko przechodzą chorobę i to oni "zasilają" statystyki odnotowanych w ostatnich tygodniach zgonów. Andrzej Niedzielski, minister zdrowia mówi o apogeum czwartej fali pandemii. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zaznaczył także, że w ostatnich dniach „pojawił się nowy element”, który może być „gamechangerem” – chodzi o nową mutację koronawirusa nazwaną omikronem. Podstawową rekomendacją, zdaniem ministra, jeśli chodzi o walkę z tym wariantem koronawirusa i generalnie z pandemią, pozostajewciąż szczepienie. Minister zdrowia zaznaczył jednak, że mimo to konieczne jest „docenienie nowej mutacji”, a tym samym – wprowadzenie „alertowego pakietu obostrzeń”. Ma on dwa elementy. Pierwszy z nich to uszczelnienie granic – czyli zakaz lotów do siedmiu krajów rekomendowanych przez ECDC jako krajów wysokiego ryzyka (m.in. Botswany, RPA). Osoby powracające z tych krajów będą miały obowiązek przejść 14-dniową kwarantannę – z której nie będzie można uzyskać zwolnienia. Oprócz tego w przypadku osób podróżujących do Polski z krajów non-Schengen kwarantanna zostanie wydłużona również do 14 dni, ale po 8 dniach będzie można wykonać test PCR. Jeśli wynik będzie negatywny, możliwe będzie zwolnienie z kwarantanny. Kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych.

„Pakiet alertowy” zawiera jednak również ograniczenia krajowe. M.in. nakłada:
- na wszystkie obiekty, w których limit zapełnienia wynosił 75 proc., będą nałożone nowe limity – w wysokości 50 proc. . Mowa m.in. o: kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, jak i podczas koncertów i widowisk cyrkowych oraz w obiektach sportowych, np. basenach i aquaparkach (nie będzie ono obejmowało osób zaszczepionych);
- limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązywać będzie również w obiektach handlowych (obecnie jedna osoba na 10 mkw.),
- w przypadku zgromadzeń i uroczystości – limit zmienia się ze 150 na 100 osób mogących brać udział w zgromadzeniu (m.in. w przypadku wesel, konsolacji, zabaw itd.);
- wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit został zmniejszony z 500 do 250 osób mogących brać udział w wydarzeniu;
- w siłowniach, klubach fitness, muzeach – gdzie limit był liczony w oparciu o metry kwadratowe – będzie obowiązywał nowy limit (1 osoba na 15 mkw). Regulacje, wprowadzone specjalnym rozporządzeniem, mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia włącznie. Wciąż, o czym wiele osób zapomina OBOWIĄZUJE NAKAZ NOSZENIA MASECZEK W ŚRODKACH KOMUNIKACJI, W PUNKTACH HANDLOWYCH, W RESTAURACJACH, DO MOMENTU KONSUMPCJI, W KOŚCIOŁACH, OBIEKTACH SZEROKO ROZUMIANEJ KULTURY, W URZĘDACH, NA POCZCIE, W BANKACH, A NAWET NA ULICY CZY TARGOWISKACH, JEŚLI NIE MA MOŻLIWOŚCI ZACHOWANIA ODLEGŁOŚCI MIĘDZY INNYMI OSOBAMI WYNOSZĄCEJ CO NAJMNIEJ 1,5 METRA.

A jak wygląda sytuacja pandemiczna w Łódzkiem i regionie sieradzkim na 30 listopada?
- Kraj zakażonych do tej pory 3.540.061, w tym 19.074 nowych przypadków;
- Kraj zgony do tej pory 83.583, w tym 526 z minionej doby, 150 wyłącznie z powodu COVID-19;
- Kraj, zajęte łóżka covidowe 21.172;
- Kraj, liczba w pełni zaszczepionych 20.418.316;
- Województwo łódzkie: liczba nowych zakażeń 1.101;
- Województwo łódzkie: liczba zgonów z minionej doby 31;
- Województwo łódzkie: liczba szczepień od marca 2020 r. 2.728.259;
- Województwo łódzkie: liczba osób w pełni zaszczep 1.188.213;
- Województwo łódzkie: liczba osób na kwarantannie 37.479.
Liczba zgonów w Sieradzkiem od 22 do 30 listopada:
- powiat łaski: 1
- powiat poddębicki: 3
- powiat pajęczański: 6
- powiat sieradzki: 4
- powiat wieluński: 1
- powiat wieruszowski: 0
- powiat zduńskowolski: 3.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRóżne mogą być prezenty dla nauczycieli

Jeszcze nie tak dawno powszechnym zwyczajem w polskich szkołach było dawanie prezentom wychowawcom klas. Tak też było w klasie IIIB w Szkole Podstawowej w Brzęczyszczykowicach.
Zosia, której mama ma kwiaciarnię, przyniosła pudło. - Zosiu, tam na pewno są kwiaty - mówi wychowawczyni.
- Oj, skąd pani wie...
Kolejnym darczyńcą był Marcinek, którego tata był cukiernikiem.
- W tym pięknym pudełku na pewno są smakowite ciasteczka? - zapytała nauczycielka.
- Tak, zgadła pani - odpowiedział Marcinek. Następny w kolejce z prezentem był Stasio, którego tatuś prowadził ekskluzywny sklep alkoholowy.
- Oj, z tego pudełka coś przecieka - powiedziała pani i polizała ciecz.
- To na pewno wino? - Nie odpowiedział Stasio. Więc pani polizała jeszcze raz mówiąc:
- Że też nie poznałam, to koniak?
- Nie odpowiedział Staś - świnka morska...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u