Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności LODY, LODY DLA OCHŁODY! WEDŁUG PRZEPISU SPRZED NIEMAL WIEKU

LODY, LODY DLA OCHŁODY! WEDŁUG PRZEPISU SPRZED NIEMAL WIEKU

lodyMHMUpał nie odpuszcza, wakacje na półmetku, a więc to doskonały czas na lody! W Zduńskiej Woli lodziarni jest kilka, wszystkie przechodzą prawdziwe oblężenie. Ale warto też dowiedzieć się mało-co - nieco o produkcji lodów przed laty. A nawet przed niemal wiekiem! A taką okazję daje Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. W zbiorach placówki znajduje się bowiem... maszynka do robienia tych zimnych specjałów, wóczas luksusów. Pochodzi z okresu międzywojennego i mogła być używana w domu, ale możliwe, że też w jednej z miejscowych cukierni, czy kawiarni. To badają muzealnicy.

 

Co o niej wiadomo? -Służyła do wykonania 1 litra lodów. -Maszynka jest niekompletna, brakuje jej drewnianej obudowy oraz mechanizmy wprawiającego mieszadło w ruch. -Została stworzona w Zakładach „Ideal” w Wolbromiu, w których produkowano ciężkie naczynia emaliowane, naczynia ocynkowane, maszynki do lodów oraz maszynki do mięsa.
-Zakłady te powstały w 1911 roku i stanowiły oddział Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. Konkurencyjne zakłady produkujące takie urządzenia w tym okresie to: Państwowa Huta „Blachownia” w Częstochowie oraz szwedzkie maszynki marki „Husqvarna”.
-Produkcja lodów nie była skomplikowana.
- Do puszki należało wlać przygotowaną i ostudzoną masę na lody. Wiele przepisów znajduje się w książeczce wydanej przez producenta. W następnej kolejności w przestrzeń pomiędzy puszką a drewnianym kubłem upchać pokruszony lód i obficie posypać go solą. Jak podaje "Ideal": „Następnie szybko, lecz równomiernie, kręcić korbą tak długo, aż dalszy ruch maszynki stanie się trudnym. Wtedy otworzyć puszkę, wyjąć mieszacz, lody w puszce zrównać, nakryć pokrywę, a otwór w tejże zatkać korkiem i puszkę pozostawić nadal w kuble” Całość, z zamkniętą wewnątrz zmrożoną masą, polecano zostawić jeszcze w chłodnym miejscu na 1–2 godziny. Miało to korzystnie wpłynąć na smak deseru.
Dane - jak zaznacza Tomasz Polkowski, dyrektor MHM - pochodzą z ulotki dostępnej w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej oraz Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

KaMi S

Fot. za zgodą MHM Zduńska Wola/ z arch. placówki na FB

LODY

LODY2

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama
Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyŻona obrażona...

Żona prosiła mnie, żebym jej przyniósł szminkę.
Niestety, przez pomyłkę podałem jej klej w sztyfcie.
Chyba ciągle jest obrażona, bo nadal się nie odzywa...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u