Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nowa strona Filmówki

Nowa strona Filmówki

plikSzkoła Filmowa w Łodzi ma nową stronę internetową. Stronę przygotowała wspólnie ze Studiem BX, z którym współpraca zaczęła się zaprojekowania nowego logo Szkoły.

- Już w swojej kampanii wyborczej mówiłem, że stare logo, inspirowane kompendium, czyli osłoną obiektywu kamery filmowej w trybie old fashion, wydaje mi archaiczne i niezgrabne - mówi prof. Mariusz Grzegorzek, rektor Szkoły Filmowej w Łodzi. - Przypisany do tego logo skrót PWSFTviT tworzył zawsze dziwny szyfr, trudny do zidentyfikowania czy utożsamienia się z nim. W filmie dokumentalnym Grażyny Kędzielawskiej i Marii Zmarz-Koczanowicz "Szkoła" jest śmieszna scena, kiedy reżyserki proszą studentów, by odczytali ze skrótu pełną nazwę uczelni i nikt nie jest w stanie tej nazwy poprawnie powtórzyć. Postanowiliśmy więc zaprojektować wspólnie z renomowanym warszawskim Studiem BX nowe logo. Tak, by jednak istniała asocjacja z poprzednim logo, zatem nowe jest także kwadratowe, jednak najważniejszym założeniem było, by nowa identyfikacja wizualna była absolutnie ascetyczna, bez esów floresów, ornamentów i zdobników. Po wielu wersjach i negocjacjach w końcu zatwierdziliśmy logotyp, które osobiście bardzo lubię. Ta wersja, mimo że wyrysowana z kilku zaledwie linii, budzi pewien niepokój, logo żyje, wydaje się raz być wklęsłe, innym razem wypukłe, trochę kojarzy się z kamerą otworkową, ale też z pomieszczeniem, zamknietą przestrzenią, w której jest małe okno otwarte na świat. To tylko interpretacja, ale na pewno logo jest skromne i prowokuje interpretacje w bardzo niezobowiązujący sposób.

W nowym logotypie postanowiliśmy zastosować skróconą nazwę uczelni, która brzmi: Szkoła Filmowa w Łodzi. Jest prosta, ładna, klarowna, przyjemna dla ucha. Mieści się pomiędzy dwoma nazwami, których nie znoszę, czyli trudną do wymówienia oficjalną nomenklaturą: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi im. Leona Schillera i skrótem „filmówka”, który kojarzy mi się z prostytutko-tirówką. Oczywiście, w oficjalnym obiegu funkcjonuje nazwa pełna, ale na poziomie szybkiego komunikowania się chcemy przyzwyczajać się do używania nazwy: Szkoła Filmowa w Łodzi.

Te same idee przyświecały projektowaniu nowoczesnej, dynamicznej, niestandardowej, zaskakującej bogactwem obrazów, funkcjonalnej i przyjaznej nowej strony internetowej Szkoły Filmowej. Zobaczcie sami: www.filmschool.lodz.pl

Najlepsze filmy w Bukareszcie

Filmy studencie rozbiły bank nagród w Bukareszcie! Najlepsza animacja - "Kigo" w reż. Izumi Yoshidy (opieka pedagogiczna: Henryk Ryszka, Aleksandra Chrapowicka), najlepszy montaż - "Żar", etiuda fabularna w reż. Bartosza Kruhlika, ze zdjęciami Daniela Wawrzyniaka, montaż Krzysztof Szymczyk i Bartosz Kruhlik (opieka artystyczna Mariusz Grzegorzek) - to nagrody na 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich CineMAiubit 2013 w Bukareszcie (2 - 5 grudnia). Dokumentalny "Rogalik" w reż. Pawła Ziemilskiego, ze zdjęciami Macieja Twardowskiego (opieka pedagogiczna Jacek Bławut) dostał nagrodę im. Victora Iliu.

Nagrody ministra kultury dla studentów Szkoły Filmowej

2 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok akademicki 2013 - 2014 dostali: Bartosz Kruhlik (student reżyserii), Marta Prus (studentka reżyserii), Joanna Więckowska (studentka montażu), Piotr Sułkowski (student reżyserii), Paulina Gałązka (studentka wydziału aktorskiego), Izumi Yoshida (studentka animacji), Anita Kwiatkowska-Naqvi (studentka animacji) i Karolina Specht (studentka animacji). W uroczystości wziął udział prorektor Michał Staszczak.

Okiem Bartkowiaka, okiem Lenczewskiego

Kreowanie intensywnej sceny między dwójką aktorów przy pomocy zbliżeń - takie zajęcia miał 5 grudnia III rok sztuki operatorskiej. Prowadził je prof. Ryszard Lenczewski, do udziału zaprosił hollywoodzkiego operatora, łodzianina Andrzeja Bartkowiaka. - Miałem pomysł, by zrobić to na dwa sposoby, dlatego zaprosiłem do udziału Andrzeja Bartkowiaka - mówi prof. Lenczewski, prodziekan Wydziału Operatorskiego. - Jego obecność jest cenna, dokłada wiele od siebie z doświadczenia, które ma, dodaje ważne uwagi, koryguje, podpowiada detale dotyczące sytuacji aktorskiej czy oświetlenia. Sprawdzamy, jak subtelne różnice powodują w zbliżeniach, że coś jest takie albo inne.

Andrzej Bartkowiak jest autorem zdjęć do "Księcia Wielkiego Miasta" w reż. Sydneya Lumeta, "Czułe słówka" w reż. Jamesa L. Brooksa, "Honoru Prizzich" w reż. Johna Hustona, "Adwokata diabła" w reż. Taylora Hackforda, reżyserem m.in. "Romeo musi umrzeć", "Mroczna dzielnica", "Od kołyski aż po grob", "Street Fighter: Legenda Chun-Li".

Walki w klatkach

"Walki w Klatkach IV" to przegląd najświeższych animowanych produkcji Szkoły Filmowej. Zapraszamy w piątek 13 grudnia o godz. 18 na 3-godzinny maraton w klubie Szafa w Łodzi (ul. Rewolucji 1905 r. nr 10). W programie filmy dyplomowe oraz produkcje młodych wilków z pierwszego roku. Animacje walczą o uwagę widzów - humorem, zaskoczeniem, zadumą. Jedne w starciu stawiają na surową, intensywną formę, inne na subtelne efekty wizualne. Animacje śmieszne, filmy straszne, z jajem, z pazurem, uskrzydlone, z racicami, z rogami i z ogonem... . "Arena" wygrała Żubroffkę "Arena" w reż. Martina Ratha, studenta Szkoły Filmowej w Łodzi, dostała I Nagrodę w Konkursie Polskim STUDENCI (500 euro) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku (4 - 8 grudnia). Jury przyznało nagrodę "za naturalny i bezpretensjonalny obraz relacji międzyludzkich w zamkniętej społeczności". Autorem zdjęć do filmu jest Bartosz Świniarski, główną rolę zagrał Marcin Kowalczyk ("Magik" w "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida). Film powstał pod opieką pedagogiczną Mariusza Grzegorzka i Ryszarda Lenczewskiego. "Arena" zdobyła w listopadzie Grand Prix International na 58. Cork Film Festival.

Premiera: "C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji”

"C.K.O.D.2 – Plan ewakuacji” to najnowszy film Piotra Szczepańskiego. Po 10 latach od premiery „Generacji C.K.O.D” reżyser wraca do swoich bohaterów – członków łódzkiego zespołu Cool Kids of Death. Premiera filmu odbędzie się 13 grudnia (piątek) o godz. 20 w Teatrze Studyjnym. Piotr Szczepański jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, twórcą filmów "Generacja C.K.O.D." oraz "Aleja gówniarzy", a także autorem zdjęć do nowego filmu Sławomira Fabickiego "Miłość". UWAGA: Akredytacje dziennikarskie ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o mailowe potwierdzenie przybycia do 12 grudnia (czwartek). Szczegóły dotyczące premiery: Jolanta Kolano - media i promocja Teatru Studyjnego w Łodzi, 600 389 062/ CLOAKING

Danuty Stenki flirt z życiem

Wydział Aktorski Szkoły Filmowej w Łodzi oraz Wydawnictwo ZNAK zapraszają w poniedziałek 16 grudnia o godz. 17 na spotkanie z Danutą Stenką, jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Okazją do spotkania jest premiera książki "Flirtując z życiem", na którą składają się rozmowy aktorki z Łukaszem Maciejewskim, dziennikarzem i krytykiem teatralnym i filmowym, wykładowcą Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w hali telewizyjnej (ul. Targowa 61/63, budynek "Z").

Marzena Bomanowska

Rzecznik prasowy Szkoły Filmowej w Łodzi

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u