Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Co, gdzie, kiedy od 28 marca

Co, gdzie, kiedy od 28 marca

1380544_261512147360196_79621622_nKwiecień plecień..., ale wydarzeń kulturalnych i nie tylko takich, sporo. Poniżej oraz na plakatach prezentujemy te na najbliższe dni. Szczegóły na plakatach. Siewie.tv zaprasza!

 

ZDUŃSKA WOLA

4 kwietnia: godz. 17, Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli Filia w Karsznicach zaprasza na Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Lubomiły Chmielewskiej-Szymczak, Jubileusz 25-lecia Formacji Tanecznej BOLERO oraz Jubileusz 5-lecia Formacji Tanecznej BOLERO II

5 kwietnia: Filia w Karsznicach Miejskiego Domu Kultury zaprasza na Otwarty Międzyszkolny Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych. Start o godz. 16.

BIAŁA

29 marca. Pierwsze, wstępne eliminacje do 19 Konkursu Ogólnopolskiego „Wygraj sukces” odbędą się w tym roku 29 marca w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Białej. Mówi instruktorka muzyki, Irena Siorek: - W tym roku zgłosiliśmy się jako organizator. Udostępniono nam taką opcję, że możemy organizować eliminacje wstępne. Jeżeli się wszystko dobrze ułoży, być może będziemy też organizatorami eliminacji regionalnych do tego konkursu. Kolejny etap to już sam finał, który odbywa się przez trzy dni w czerwcu, w Tarnobrzegu. Myśmy w zeszłym roku jeździli do Ostrowa Wielkopolskiego dwa razy, to jest prawie 100 km. W związku z tym pomyśleliśmy sobie, że dlaczego nie mielibyśmy zorganizować przesłuchań w Białej. I udało się. W zeszłym roku w eliminacjach wstępnych udział wzięła Sandra Stochmiałek z Białej. Dostała się do eliminacji regionalnych i tam zajęła czołowe miejsce. Niestety, choroba nie pozwoliła jej na uczestnictwo w finale. Dodam, żegłównym organizatorem konkursu jest Tarnobrzeski Dom Kultury. (źródło: Radio Ziemi Wieluńskiej).

MAŁKÓW

28 marca: W piatek, godz. 19, Zespół Pałacowo-Parkowy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Akademia Obywatelska - ,,Cmentarz jako tekst kultury''.

PAJĘCZNO

W tym roku Pajęczno po raz pierwszy zorganizuje Ogólnopolski Turniej Break - Dance. Miłość do tańca w młodych mieszkańcach Pajęczna zaszczepił Rafał Pilawka, wicemistrz Europy i kilkukrotny Mistrz Polski, który od czterech lat prowadzi warsztaty break-dance. Organizatorzy mają nadzieję, że jego nazwisko przyciągnie uczestników. Tym bardziej, że pajęczańska młodzież ma już na swoim koncie sukcesy. Mówi dyrektor MGOKiS w Pajęcznie, Andrzej Łuszczyk:

- W związku z tym, że nasza grupa break-dance dość prężnie działa, postanowiliśmy, również dla tej grupy, zorganizować Ogólnopolski Turniej Break- Dance. Rozesłaliśmy zaproszenia na całą Polskę, mam nadzieję, że mimo tego, iż po raz pierwszy się ten konkurs u nas odbędzie, to zgromadzi dużą liczbę zawodników. Mamy dobrego instruktora, którym jest pan Rafał Pilawka, jest wicemistrzem Polski w break- dance, poza tym zajął II miejsce w duńskiej edycji konkursu „Mam talent”, więc jest to znana osoba i mam nadzieję, że też przyciągnie dużą rzeszę zawodników do Pajęczna. Turniej odbędzie się w niedzielę 6 kwietnia w hali sportowej w Pajęcznie. Na uczestników czekają nagrody pieniężne.

Regulamin turnieju dostępny tutaj: http://art-region.pl/articles,show,turniej_tanca_break_dance_battle_lords_-_pajeczno_.html (źródło: radiozw.com.pl).

ŁASK

5 kwietnia, godz. 18 Łaskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Łaskim Dom Kultury zapraszają wszystkich spragnionych niecodziennych doznań artystycznych na wyjątkowy koncert w wykonaniu legendy polskiej sceny folkowej – Kwartetu Jorgi (wstęp wolny). Trzon zespołu stanowią bracia: Maciej (instrumenty dęte) i Waldemar Rychły (gitara). Kwartet Jorgi istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polsce jeszcze mało kto słyszał. Sam zespół określa swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna, zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją. Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata - Karpat, Irlandii, Afryki. Jest efektem wielu lat badań (np. rekonstrukcja instrumentów z wykopalisk archeologicznych w Polsce) i wyjazdów np. do Albanii, krajów byłej Jugosławii, Rumunii, na Ukrainę. Kwartet Jorgi zaprezentuje własną muzykę do "Janosika" - pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego, nakręconego w 1921 roku, zrealizowanego w zadziwiająco profesjonalny sposób przez ekipę debiutantów. Reżyser Jaroslav Jerry Siakel i jego brat Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w... garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Grana na żywo ilustracja muzyczna do filmu JANOSIK 21 to 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich i barokowych stworzonych na instrumenty akustyczne - flety, dudy, gitarę, saksofony i bębny. Koncert odbędzie się w sobotę 5 kwietnia o godzinie 18.00 w Sali Widowiskowej ŁDK w ramach cyklu RÓŻNE BARWY MUZYKI. Impreza finansowana z dotacji Gminy Łask. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

6 kwietnia. Powiat Łaski, nieprzerwanie od 2006 roku, we współpracy z burmistrzem Łasku i wójtami gmin z terenu Powiatu Łaskiego, Księdzem Prałatem Marianem Ciupińskim, Proboszczem Parafii NP NMP w Łasku oraz środowiskiem sportowym organizuje Bieg Pamięci Jana Pawła II w Łasku dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W niedzielę 6 kwietnia odbędzie się kolejna edycja Biegu Pamięci Jana Pawła II. W 2014 roku obchodzimy IX rocznicę śmierci Papieża Polaka. Ta sportowa forma pamięci o Papieżu Polaku od kilku lat cieszy się sporą popularnością wśród mieszkańców powiatu. Wydarzenie skutecznie wpisało się w świadomość lokalnej społeczności, a lista startowa uczestników z roku na rok staje się coraz dłuższa. Oprócz amatorów i pasjonatów na starcie biegu stają również utytułowani lekkoatleci. W 2013 roku w biegu integracyjnym mężczyzn zwyciężył Jan Ignasiak, mistrz Polski niepełnosprawnych w maratonie, natomiast w kategorii OPEN mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Artur Kozłowski, dwukrotny mistrz Polski w biegach długodystansowych i medalista Mistrzostw Europy.

ZGŁOSZENIA DO IX EDYCJI BIEGU
Zgłoszenia zbiorcze ze szkół oraz indywidualne (w poszczególnych kategoriach) przyjmowane są do 28 marca br. w Starostwie Powiatowym w Łasku, pokój nr 7 lub pod numerem telefonu: 043 675-68-47 oraz drogą elektroniczną na adres e-mail: CLOAKING .

SIERADZ

28 marzec: Od piątku w Muzeum Okręgowym w Sieradzu oglądać można wystawę zatytułowaną ,,Zygmunt Andrychiewiecz - mistrz pejzażu i portretu''. W nowej sali muzeum eksponowane są 74 obrazy tego wielkiego malarza, związanego przez prawie 40 lat z Ziemią Sieradzką. Wystawę można oglądać do 14 września.

28 marzec: W piątek, godz. 19, Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza na ,,Kalisko - Sieradzki wieczór poezji''. W programie m.in. promocja książki poetyckiej Magdaleny Korytkowskiej ,,Jestem Alice'' i turniej jednego wiersza.

6 kwietnia: w niedzielę Sieradzkie Centrum Kultury zaprasza na spektakl ,,Małżeński rajd Dakar''. Przedstawienie to nie scenariusz krwawego thrillera, ale komedii Sigitasa Parulskisa (autora przebojowej Kobiety Pierwotnej). Trwają przygotowania do wykładu, który odbędzie się 3 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, a więc jeszcze w trakcie prezentowania tam wystawy “Czerwień – gród między Wschodem a Zachodem”. Pretekstem do wykładu oraz studiów stały się trzy niezwykle interesujące zabytki odkryte w Czermnie na Lubelszczyźnie (Polska Środkowo-Wschodnia), rozpoznane przez prof. Aleksandra Musina, związane z pielgrzymowaniem do Rzymu w średniowieczu: 1. Pieczęć z wyobrażeniem św. Piotra i staroruskich świętych Borysa i Gleba. Emitentem był książę Jaropełk Piotr (Izjaslavovič; 2. poł. XI wieku); 2. Znak pielgrzymi (plakieta) z wyobrażeniem apostołów Piotra i Pawła, zapisany po łacinie (koniec XII–XIII wiek lub może okolice Roku Jubileuszowego 1300), pochodzący z Rzymu; 3. Fragment składanej ikony z wyobrażeniem księcia Borysa i św. Kosmy (Ruś halicko-wołyńska lub Kijów; koniec XII–XIII wiek); drugie, niezachowane drzwiczki nosiły zapewne przedstawienia świętych Gleba i Damiana. Podczas wykładu pokazane zostanie nie tylko Czermno, identyfikowane przez część badaczy z latopisowm Czerwieniem i związane z problematyką tzw. Grodów Czerwieńskich, ale także sam Rzym, przede wszystkim zaś jego zabytki średniowieczne.

28 marca, Muzeum Okręgowe w Sieradzu, wystawa: Zygmunt Andrychiewicz mistrz pejzażu i portretu. Godz. 13.

3 kwietnia, Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Z Wiecznego Miasta do Czermna: zabytki archeologiczne z pogranicza Polski i Rusi Kijowskiej związane z pielgrzymowaniem do Rzymu w wiekach średnich.

4 kwietnia. Grażyna Kruczek i Grażyna Desput są organizatorkami ogólnopolskiego spotkania kobiet z imieniem Grażyna, które odbędzie się 4 kwietnia br. w Sieradzu. Spotkanie, którego hasło przewodnie brzmi „Ruszaj się, bo zardzewiejesz” odbędzie się w restauracji Sieradzanka (Galeria Rondo). Start zaplanowano na godzinę 18. Organizatorki przygotowują wiele atrakcji, m. in. przejście ulicami Sieradza i wspólną biesiadę. Grażyna (po litewsku Gražina od graži – piękna) to imię żeńskie pochodzenia litewskiego wymyślone przez Adama Mickiewicza dla tytułowej bohaterki jego poematy z 1823 roku.

WIDAWA

Wójt Gminy Widawa, proboszczowie parafii gminy Widawa, Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zapraszają reprezentacje sołectw, kół gospodyń wiejskich, parafii, instytucji, placówek oświatowych i kulturalnych, stowarzyszeń, oraz grupy nieformalne z terenu gminy Widawa do udziału w konkursie p.n. „NAJPIĘKNIEJSZY, TRADYCYJNY STÓŁ WIELKANOCNY”. Prosimy o składanie formularzy zgłoszeniowych do 31 marca 2014 r. do Gminnego Ośrodka Kultury w Widawie, ul. Mickiewicza 3. W celu wyłonienia zwycięzcy powołana zostanie Komisja Konkursowa, która oceniać będzie m.in.: właściwy dobór potraw, walory smakowe i składniki; nawiązanie do tradycji; - różnorodność prezentowanych produktów; estetykę prezentacji i dekoracje świąteczne; REGULAMIN: http://www.widawa.pl/www/aktualnosci/2014/03-03%1F_stol-wielkanocny/regulamin_konkursu.pdf

WIELUŃ

30 marca: Muzeum Ziemi Wieluńskiej zaprasza w niedzielę (godz.17) na wystawę poplenerową XII Ogólnopolskiego Pleneru Malarstwa Figuratywnego im. Jerzego Dudy-Gracza - ,,Z biegiem Warty - KAMION 2013''. 1 kwietnia: Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Ziemi Wieluńskiej zapraszają do Wielunia na wystawę pt. ,,Powstanie Styczniowe w prasie zagranicznej. Ryciny Krzysztofa Kura''.

ZŁOCZEW

Piątek 28 marca, godz. 19: W sali lustrzanej pałacu w Złoczewie piosenki Anny German zaśpiewa Sylwia Strugińska. Koncert nosi tytuł ,,Księżyc i róże''. zebrał: Kel.

Więcej także na:
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2571-kulturalna-zduska-wola
http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2578-qjerzy-kozowski-tworczy-hetmanq-promocja-ksiki-romana-tomaszewskiego-22-marca
http://www.scksieradz.pl/
http://muzeum-sieradz.com.pl/

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u