Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Obwodnica w Wieluniu i port multimodalny w Karsznicach wśród 90 inwestycji Kontraktu Terytorialnego!

Obwodnica w Wieluniu i port multimodalny w Karsznicach wśród 90 inwestycji Kontraktu Terytorialnego!

toryZarząd województwa łódzkiego podpisze Kontrakt Terytorialny dla regionu łódzkiego tuż po przyjęciu go przez Radę Ministrów. A to - jak informuje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień - zaplanowano na 12 listopada. W kontrakcie znalazło się około 90 przedsięwzięć na łączną kwotę blisko 26 mld zł. Wśród nich obwodnica dla Wielunia, port multimodalny w Zduńskiej Woli-Karsznice, zmodernizowanie szpitala w Sieradzu, czy modernizacja linii kolejowych z Łodzi do Sieradza!

 

- 23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. liście warunkowej - wyjaśnia rzeczniczka marszałka, Joanna Blewąska. Kontrakty Terytorialne to umowy zawierane pomiędzy rządem a samorządami województw, dotyczące finansowania kluczowych inwestycji w regionach w latach 2014-2020. Na ich realizację będą trafiać pieniądze unijne oraz środki krajowe. Nie są to jednak dokumenty zamknięte, będzie można je uzupełnić o nowe przedsięwzięcia.

- Została stworzona lista przedsięwzięć objętych planem inwestycyjnym dla regionu, które będą miały możliwość finansowania z RPO na szczeblu regionalnym i inwestycje, które będą finansowane z programów krajowych. Wartość każdej z inwestycji będzie się ustalać po jej dokładnej wycenie w oparciu o projekty, po podpisaniu umów na realizację. Dziś mówimy o kwocie 26 mld zł zapisanej na realizację łódzkich przedsięwzięć do roku 2020 - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Do Kontraktu Terytorialnego wpisano m.in. duże inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa, budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, czy modernizacje linii kolejowych z Łodzi w kierunku Sieradza, Kutna i Centralnej Magistrali Węglowej przebiegającej przez region łódzki. Do kontraktu - jak przyznał marszałek - wpisano też drogę ekspresową S14 (zachodnią obwodnicę Łodzi), ale z warunkiem, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji, jeśli powstaną możliwości finansowe.

- Wśród kluczowych inwestycji logistycznych znalazła się m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8. "To miejsce jest wskazywane w europejskiej sieci transportowej jako punkt węzłowy. W Łodzi podobne przedsięwzięcie stanowi węzeł Olechów – liczymy, że potencjał tego miejsca będzie rosnąć, czego potwierdzeniem jest np. pociąg do Chengdu w Chinach. Planujemy modernizację tej stacji przeładunkowej" - dodał marszałek woj. łódzkiego.

Do kontraktu wpisano też m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie. Marszałek przyznał, że o wpisaniu do kontraktu programu rewitalizacji centrum Kutna władze regionu dyskutowały z Ministerstwem Kultury, które ze względu na ograniczenia możliwości finansowania obiektów zabytkowych i kulturalnych bało się, że będzie musiało tam zaangażować swoje środki.

- Wytłumaczyliśmy te wątpliwości i to, że projekt będzie objęty narodowym programem rewitalizacji, którego spodziewamy się na początku przyszłego roku - zaznaczył marszałek.

Według niego na liście inwestycji w ramach KT znajduje się obecnie ok. 90 pozycji. Przyznał jednocześnie, że niektóre projekty – ze względu na problemy z uzgodnieniami środowiskowymi czy własnościowymi - mogą nie dojść do realizacji i w to miejsce powinny być wpisywane inne. Samorząd województwa będzie chciał zrealizować inwestycje także np. w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

- Warto te przedsięwzięcia przygotowywać, mieć koncepcje, projekty i przystępować do realizacji wtedy, gdy będzie można je sfinansować albo kiedy pojawią się partnerzy. Zakładamy, że oprócz środków UE będziemy szukać partnerstwa publiczno-prywatnego na uruchamianie niektórych inwestycji - dodał Stępień.

We wrześniu - jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji z rządem - na liście samorządowych propozycji inwestycji znajdowały się 84 projekty najbardziej istotne dla rozwoju Łódzkiego. Wartość unijnego dofinansowania miała przekraczać 27,5 mld zł. Elementem Kontraktu Terytorialnego będzie RPO województwa łódzkiego, w ramach którego Łódzkie ma otrzymać 2,25 mld euro unijnego wsparcia.

Opr. ED

źródło: UM w Łodzi

Fot. JP

FOTO: W Karsznicach ma powstać węzeł multimodalny wraz z portem przeładunkowym (więcej na: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/3188-200-milionow-przepado-czy-wojna-starosta-zduskowolski-kontra-prezydent-zduskiej-woli-musi-by-tak-kosztowna)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyRefleksja żony, riposta męża

Żona do męża: - Wiesz kochanie, ta para co mieszka obok bardzo się kocha. On ją całuje a powitanie i pożegnanie. Chcę byś też tak robił.
- Odbiło ci? Przecież prawie jej nie znam!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u