Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Starorzecze Żegliny nominowane

Starorzecze Żegliny nominowane

zeglina„Odtworzenie naturalnego koryta starorzecza Żegliny wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych w Sieradzu" zostało nominowane przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich do nagrody na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce! Tym samym przestrzeń ta znalazła się w II etapie konkursu.

 

Dzięki temu wyróżnieniu Sieradz znalazł się w gronie 31 realizacji przestrzennych z całej Polski nominowanych do tej części konkursu, który odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Celem konkursu jest promocja spójnych i racjonalnych rozwiązań w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nieodbiegającym od aktualnych światowych standardów. Jak informuje nas Michał Sitarek z Referatu Promocji Urzędu Miasta Sieradza,w maju bieżącego roku projekt „Odtworzenie koryta starorzecza Żegliny w Sieradzu” został nagrodzony w IX edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w województwie łódzkim w kategorii „Przestrzeń w zieleni”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich przy udziale Marszałka Województwa Łódzkiego.

Przypomnijmy, że przebudowa tej części miasta trwała dwa lata i zakończyła się pod koniec października ubiegłego roku. Realizowało ją konsorcjum firm: Molewski z Chodeczy (woj. kujawsko-pomorskie) i Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska i Melioracji Ekomel z Poddębic. Koszt prac prowadzonych w starorzeczu Żegliny wyniósł 6,5 mln zł. Przez dwa lata odtworzono starorzecze dopływu Warty, umocniono brzegi koryta, zbudowano odprowadzenie wód powierzchniowych, przepusty, 1,2 km ścieżek dla pieszych i rowerów, kładki, tarasy, małą architekturę. W ramach inwestycji pojawiło się także nowe oznakowanie i oświetlenie ulic oraz rakonstrukcja zieleń. Przebudowano też samą ul. Grodzką wraz z dojazdem do ulicy Wschodniej i Stawowej.

Odtworzone starorzecze pełni nie tylko funkcję rekreacyjną ale również hydrotechniczną. To właśnie do starorzecza odprowadzany ma być nadmiar wody z Żegliny i Krasawy, przez co inwestycja ma również charakter przeciwpowodziowy. Odtworzenie starorzecza Żegliny realizowane był w ramach projektu rewitalizacji sieradzkiej starówki.

(opr. KJB)

foto: UM Sieradz

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u