Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Burmistrz Błaszek odniósł się do petycji protestujących przed miesiącem mieszkańców gminy

Burmistrz Błaszek odniósł się do petycji protestujących przed miesiącem mieszkańców gminy

rajewskiPo miesiącu od protestu mieszkańców gminy Błaszki burmistrz Karol Rajewski postanowił ustosunkować się spraw jakie poruszyli wówczas uczestnicy akcji protestacyjnej. Szeroko o tym proteście pisaliśmy na naszych łamach. Więcej tutaj: --> Protest w Błaszkach. Nie chcą elektrowni wiatrowych, światłowodów... sekretarza Jacka Walczaka!. Burmistrz opublikował swoje stanowisko na stronie Urzędu Gminy i Miasta Błaszki.

 

Oto pełna treść stanowiska burmistrza:

W związku z pisemną prośbą 16 osób, które w dniu 2 listopada 2015 roku wzięły udział w tzw. „Pikiecie Mieszkańców Gminy i Miasta Błaszki”, przedstawiam odpowiedzi i informacje uzupełniające na temat postulatów w kolejności ich zgłoszenia. 16 osób domagało się spełnienia następujących postulatów:

„Dowozu dzieci do szkół bez uwzględniania odległości i wieku dzieci”.

Na dzień dzisiejszy dowóz organizowany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sytuacja w tym aspekcie jest analizowana. Wnioski i propozycje przedstawione będą wariantowo razem z analizą dotyczącą stanu oświaty przeprowadzoną przez firmę zewnętrzną. Wtedy też przedstawione będą propozycje zmian organizacyjnych i działań potrzebnych i oczekiwanych oraz wymuszonych trudną sytuacją finansową gminy.

„Doszkolenia pracowników z Referatu Rolnictwa”.

Pracownicy Urzędu podczas swojej pracy doszkalają się bezpośrednio na stanowisku pracy podlegając w miarę możliwości finansowych szkoleniom zewnętrznym. O ile będzie taka potrzeba oczywiście będzie tak również w przyszłości.

„Wspólnych spotkań mieszkańców z burmistrzem i radnymi w formie konferencji i otwartej dyskusji raz w miesiącu”.

Widząc potrzebę spotkań podczas których wymienia się opinie i przedstawia rozwiązania pragnę zapewnić, że wykorzystuję w tym celu każdą nadarzającą się okazję. Ustosunkowując się wprost do tej propozycji zwracam uwagę, że w okresach podobnych tj. zwyczajowo raz w miesiącu organizowane są takie spotkania w postaci Sesji Rady Gminy. Wtedy też można przedstawić swoje racje i być wysłuchanym. Z takiej formy korzysta wiele osób. Poza tym organizowane są zebrania wiejskie, spotkania tematyczne, problemowe konsultacje społeczne, bezpośrednie spotkania z mieszkańcami. Aby być bardziej dostępnym dla mieszkańców w ostatnim czasie wydłużona została również praca Urzędu Gminy i Miasta w poniedziałki do godziny 16.00.

„Wsparcia mieszkańców w walce z budową zakładu w Chabierowie poprzez działania zmierzające do unieważnienia decyzji w tym pomoc w formie prawnej oraz wznowienie konsultacji społecznych”.

Procedura zmierzająca do budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Chabierowie zakończona została decyzją administracyjną wydaną przez starostę powiatu sieradzkiego tj. pozwoleniem na budowę. Z mojej inicjatywy w gminie przetoczyła się dyskusja na w/w temat wywołana przez wniosek zakończony projektem uchwały Rady Gminy i Miasta Błaszki o przystąpieniu do Związku Komunalnego „Czyste Miasto Czysta Gmina” z siedzibą w Kaliszu (odsyłam do protokołu z Sesji z 27.03.2015r.) na co radni nie wyrazili zgody. Konsekwencją przystąpienia do Związku było by zorganizowanie przetargu na odbiór odpadów z terenu gminy i wywożeniu ich do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych zlokalizowanego na terenie Gminy Ceków Kolonia. Uważałem i nadal uważam, że organizacja systemu gospodarowania odpadami będzie skuteczniejsza w oparciu o związek, który posiada nowoczesny zakład unieszkodliwiania odpadów w tym własne linie sortownicze, magazyny, wysypisko i kompostownie. Związek skupia 22 samorządy w tym miasta: Kalisz, Sieradz, Turek. Do związku należą też mniejsze gminy jak: Brzeziny, Opatówek czy Wróblew. Przyłączenie do związku to lepsza organizacja, bezpieczeństwo i szansa na obniżenie kosztów i spełnienie wymogów ekologicznych. Jednocześnie informuję, iż rozumiejąc i szanując ale nie popierając strategii budowy nowego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Chabierowie przez poprzedniego burmistrza nie będę przyczyniał się do torpedowania legalnie zdobytego pozwolenia na budowę w tym nowej inwestycji na terenie Gminy i Miasta Błaszki, która potencjalnie może być docelowym miejscem pracy dla wielu mieszkańców oraz źródłem środków podatkowych tak potrzebnych naszej gminie.

„Odstąpienie od nałożonej opłaty najmu Stowarzyszeniu Szkół Katolickich Szkole Podstawowej w Jasionnej” oraz „Wystąpienie o dotacje lub innej możliwej formy pozyskania funduszy na rzecz prac konserwatorskich budynku w Jasionnej”.

Wychodząc z założenia, że rolą każdego gospodarza jest dbałość o mienie własne lub powierzone staram się jako burmistrz dbać o majątek gminny. Dlatego już wiele miesięcy temu zwróciłem uwagę na „perełkę” historyczno-architektoniczną jaką jest Dwór w Jasionnej obecnie zajmowany przez Szkołę Katolicką. Ponieważ zaobserwowałem, że stan budynku jest co najmniej niepokojący, a z posiadanych informacji wynikało, że wynajmujący do tej pory za wynajem nic nie płacił. Dlatego w trosce o majątek gminy (w tym o bezpieczeństwo uczących się w tym budynku dzieci) doszedłem do wniosku, że konieczne są remonty i większa dbałość o budynek. Przygotowałem z dużym wyprzedzeniem pisemną propozycję do aktualnego wynajmującego o możliwości przedłużenia umowy z jednoczesnym zapisaniem odpłatności (czynszu) mogącego być zamienionym na pokrycie kosztów remontowych. Taka propozycja choć nie bez oporów została zaakceptowana i obecnie funkcjonuje. Jednocześnie o ile to tylko będzie możliwe będziemy poszukiwali zewnętrznego wsparcia potrzebnego do generalnego remontu obiektu wraz z otoczeniem. Pragnę dodać, że Dworek w Jasionnej jest jedynym publicznym dworkiem na terenie Gminy i Miasta Błaszki doskonale wpisując się w wypracowywany i opisywany od 2015 roku „Szlak dworków szlacheckich” pokazujący tożsamość historyczną tego terenu i mogący z czasem stać się znakiem rozpoznawczym gminy.

„Dymisji skompromitowanego działacza przegranej partii z zajmowanego stanowiska sekretarza, a wcześniej doradcy Urzędu Gminy i Miasta Błaszki”.

Odnosząc się do tego postulatu pragnę poinformować po raz kolejny co czyniłem również wielokrotnie publicznie, że obecny sekretarz Gminy i Miasta Błaszki – Pan Jacek Walczak wygrał konkurs rozpisany w I połowie 2015 roku w związku z czym jest zatrudniony na pełny etat na w/w stanowisku w formie umowy o pracę. Jednocześnie zgodnie z regulaminem organizacyjnym jest naczelnikiem Wydziału Infrastruktury, Wydziału Organizacyjnego i Wydziału Rozwoju i Promocji. Jest również Pełnomocnikiem Informacji Niejawnych, wchodzi w skład Zespołu Kryzysowego, zastępuje mnie w sytuacji nieobecności w urzędzie oraz rozładowuje bieżącą pracę urzędu. Pan Jacek Walczak przedstawia mi propozycje rozwiązań, przygotowuje bądź nadzoruje wykonywanie analiz czy sprawozdań zajmując się kreowaniem nowych rozwiązań strategicznych. Z jego pracy jestem w pełni zadowolony i nie przewiduję żadnych zmian zmniejszających jego rolę w ustalonym trybie funkcjonowania gminy.

„Zajęcia stanowiska w sprawie budowy elektrowni wiatrowych”.

Elektrownie wiatrowe są już, czy tego chcemy czy nie chcemy elementem gospodarczym, oraz krajobrazowym Naszego kraju. O ile nie naruszają prawa, praw osób trzecich lub zasad współżycia społecznego zasługują na równe traktowanie z innymi działalnościami gospodarczymi człowieka. W swoim działaniu jestem wyczulony zarówno na nieuprawnione wspieranie jak i na przejawy dyskryminacji. Dlatego o ile lokalizacje słupów elektrowni wiatrowych będą planowane w bezpiecznej (prawnie oraz społecznie) akceptowanej lokalizacji nie będę im przeciwny.

„Zastosowanie poprzednich porozumień odnośnie budowy GPZ”.

Decyzja celu publicznego na budowę przesyłowej linii energetycznej kablowej średniego napięcia SN-12/20 kv wraz ze światłowodem z elektrowni wiatrowych zlokalizowanych na terenie gminy Warta do projektowanego GPZ w miejscowości Borysławice została wydana w dniu 7 kwietnia 2015 roku. Mieszkańcy wszystkich miejscowości przez które planowany był przebieg kabla na każdym etapie postępowania byli informowani poprzez obwieszczenia publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicach ogłoszeń tutejszego Urzędu. Nikt nie złożył żadnych zastrzeżeń w przewidzianych ustawowo terminach. Dlatego nie znajduję uzasadnienia do zmiany stanowiska.

Karol Rajewski
Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki

Opr. Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u