Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W REGIONIE

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W REGIONIE

sieradz1_marcaJutro 1 marca obchodzić będziemy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Oto programy uroczystości z tej okazji w sieradzkiem.

 

 

 

 

 

SIERADZ

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W organizację obchodów włączył się również Urząd Miasta w Sieradzu. Z tej okazji 1 marca 2016 r. o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu będzie można posłuchać wystąpienia „Niezapomniani – historia żołnierzy wyklętych”, które poprowadzi Artur Ossowski, z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Prelekcja połączona będzie z pokazem filmu dokumentalnego Kwatera „Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiowskiego. Tłem opowieści przedstawionej w filmie są bohaterowie, którzy spoczęli na tzw. Kwaterze na Łączce, zlokalizowanej przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Chowane były tam osoby pomordowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945-56. W filmie wypowiadają się członkowie rodzin pomordowanych, antropolodzy i archeolodzy, którzy pracowali przy ekshumacji zwłok.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje również Związek Strzelecki Rzeczypospolitej. To z jego inicjatywy w sali C Starostwa Powiatowego w Sieradzu odbędzie się okolicznościowa akademia, której honorowym gościem będzie Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego (godz. 10). Godzinę później na Skwerze Miasta Partnerskich posadzony zostanie Dąb Pamięci i odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca rotmistrza Witolda Pileckiego. Ten bohater stanie się również patronem ronda na skrzyżowaniu ul. Reymonta i obwodnicy Sieradza (ta część uroczystości odbędzie się po odsłonięciu tablicy pamiątkowej). Natomiast o godz. 18 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

BŁASZKI

1 marca. Burmistrz Gminy i Miasta Błaszki Karol Rajewski zaprasza do Błaszek na oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości patriotyczne rozpoczną się we wtorek o godz. 11 przed budynkiem Publicznego Gimnazjum im. gen Józefa Lipskiego w Błaszkach, gdzie po krótkiej lekcji historii o Żołnierzach Wyklętych rozpocznie się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod pomnik „Bohaterom Tej Ziemi”, gdzie zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty. Następnie uczestnicy tej uroczystości patriotycznej przemaszerują do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Anny w Błaszkach, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy wyklętych i ofiar terroru komunistycznego. Zakończenie uroczystości planowane jest na godzinę 12.40.

ZDUŃSKA WOLA

Miejskie Obchody trwają już od 28 lutego. Program na 1 marca:
godz. 11 - Nadanie imienia "Żołnierzy Wyklętych" rondu u zbiegu ulic Moniuszki i Lipowej;
godz. 17 - Otwarcie wystawy "Wyklęci nie biorą się znikąd" w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz;
godz. 18 - Koncert Jana Pietrzaka w Zduńskowolskim Centrum Integracji Ratusz, wstęp bezpłatny.

ŁASK

1 marca. Burmistrz Łasku oraz Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego zapraszają do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Łasku już od kilku lat organizowane są uroczystości upamiętniające bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Niezwykle ważnym jest, aby nie zapomnieć o ich historii i poświęceniu w walce o prawdziwie wolną Polskę. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości. Oto program: godz. 17.00 – Plac 11 Listopada w Łasku;
– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Łask,
– podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego,
– przemówienie Burmistrza Łasku
– modlitwa w intencji Żołnierzy Wyklętych
– apel pamięci
– salwa honorowa
– złożenie kwiatów pod pomnikiem.

WIERUSZÓW

1 marca także Wieruszów aktywnie włączy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na wydarzenia z tej okazji zapraszają burmistrz Wieruszowa oraz starosta wieruszowski. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 wystawą „Czas Niezłomnych”, którą będzie można obejrzeć w tamtejszej Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej. Na godz. 12.40 zaplanowano złożenie kwiatów na grobach żołnierzy Tadeusza Celestyna Olbrycha i Antoniego Magotta. Prelekcję na temat historii Żołnierzy Wyklętych, działających na terenie gminy oraz powiatu, wygłosi historyk Mariusz Dychto. W tym samym czasie o godz. 13 rozpocznie się spotkanie z rodzinami Tadeusza Celestyna Olbrycha i Antoniego Magotta. Dodatkowo w kinie „Słońce” odbędzie się darmowa projekcja filmu w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego pt. „Pilecki”.

Portal tugazeta.pl dotarł do protokołu z rozprawy głównej w sprawie karnej Żołnierzy Wyklętych, która miała miejsce w 1951 r. przed Sądem Rejonowym w Łodzi. Tak swoje zeznania składał jeden z mieszkańców, Antoni Magott: „Do nielegalnej organizacji należałem od zimy 1945 r. Działalność została wznowiona z czasów okupacji z AK, a organizacja przybrała nazwę K.W.P tj. Konspiracyjne Wojsko Polskie. Przyjechał do nas „Rom”. Do organizacji zostali zwerbowani: Nadolny, Krauze, Rzeźnik, Cieślak i inni, a także Olbromski, Olbrych, Świsulski oraz Magott Ryszard i Stojecki, który obecnie nie żyje. Inni współoskarżeni do organizacji nie należeli. Początkowo dowódcą był Olbrych, a ja jego zastępcą. Nadolny był Gospodarzem, a Rzeźnik miał funkcję w rodzaju zbrojmistrza. Krauze został dowódcą bojówki. Razem z „Romem” był także „Błyskawica” i on zarządził wznowienie działalności organizacji. Na początku 1946 r. Olbrych zachorował, a ja pełniłem funkcję komendanta i byłem do 5 sierpnia 1946 r.”
A tak zeznawał oskarżony Olbrych Tadeusz: „Pierwsze zebranie było u mnie w obecności „Roma” i „Błyskawicy”. Dostałem kartkę od „Błyskawicy” w marcu 1946 r., by wysłać ludzi na koncentrację i dałem ją Magottowi do wykonania”. Więcej o losach Żołnierzy Wyklętych z Wieruszowa będzie można się dowiedzieć podczas obchodów 1 marca.

WIELUŃ

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Wieluniu rozpoczną się we wtorek 1 marca. Organizatorami są: Gmina Wieluń, Katolickie Liceum Ogólnokształcące SPSK w Wieluniu oraz Chrześcijańskie Porozumienie Wieluń.
W uroczystościach udział wezmą członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Wystawią wartę honorową podczas mszy świętej w intencji żołnierzy niezłomnych oraz pod pomnikiem "Żołnierzy Wyklętych" na wieluńskim cmentarzu.

Oto program uroczystości :
10:00 - wręczenie medali za zasługi dla popularyzacji Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ w Wieluńskim Domu Kultury,
10:30 - przedstawienie "Rotmistrz Pilecki. Opowieść o niezłomnym Polaku" w wykonaniu Teatru Maska w Wieluńskim Domu Kultury,
16:00 - Mszy Św. w intencji "Żołnierzy Wyklętych" w kościele Miłosierdzia Bożego na cmentarzu wieluńskim oraz złożenie kwiatów przy pomniku "Żołnierzy Wyklętych".

(Ob-Y)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u