Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Sankcje – fikcja czy fakt? Ukraina - Szansa Europy?

Sankcje – fikcja czy fakt? Ukraina - Szansa Europy?

Polska-UkrainaAgresja Rosji na Ukrainie została oficjalnie potępiona przez międzynarodową społeczność, m.in. poprzez wprowadzenie sankcji ekonomicznych i zerwaniem lub ograniczeniem wzajemnej współpracy między poszczególnymi państwami UE a Rosją. Jednak, jak pokazuje życie, to co miało być oczywiste, wcale takie nie jest. W różny sposób ogłoszone embarga są omijane lub wcale nie realizowane. Czyżby świat po raz kolejny bezczynnie patrzył na to, co może doprowadzić do tragedii? Czyżby nie widział znakomitego rynku, który jest mu odbierany przez Federację Rosyjską?

By do tego nie dopuścić międzynarodowa społeczność musi, zdaniem ukraińskich ekspertów, wykonać kilka ruchów. Inaczej świat może stanąć na progu wielkich zagrożeń. A konieczne są: - zaostrzenie przez partnerów zagranicznych sankcji gospodarczych wobec Rosji, która poprzez eskalację konfliktu na wchodzie Ukrainy i wprowadzenie blokady gospodarczej towarów ukraińskich i usług próbuje zrujnować potencjał produkcyjny i eksportowy Ukrainy oraz utworzyć na terytorium kraju strefę ciągłego konfliktu. Z kolei przedsiębiorstwa z branży energetycznej, chemicznej, rolniczej i inżynieryjnej kontynuują aktywną współpracę ze swoimi zachodnimi partnerami, co budzi zaskoczenie, biorąc pod uwagę głośnie deklaracje liderów zachodnich państw. Dlatego skonsolidowanie wysiłków zachodnich partnerów Ukrainy w celu wywołania skutecznego nacisku na sektor gospodarczy FR jest jednym z najbardziej efektywnych działań powstrzymujących zewnętrzną agresją FR w kierunku Ukrainy. Natomiast współpracując z rosyjskimi przedsiębiorcami, zachodni partnerzy finansują konflikt na wschodzie Ukrainy. A dalsza eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy może wpłynąć na gospodarkę większości państw Europy Środkowej i Wschodniej, a w konsekwencji na gospodarkę UE i jedynie aktywne działania związane z naciskiem gospodarczym na Rosję mogą pomóc w stabilizacji konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Wmocnienie i rozszerzenie sankcji UE wobec Rosji stanie się sygnałem do wsparcia gospodarki ukraińskiej oraz bodźcem do zwiększenia konkurencyjności ukraińskich towarów i usług, które mogą zastąpić odpowiedniki rosyjskie na rynkach zagranicznych. Biorąc pod uwagę to, że gospodarka FR jest głównym zapalnikiem konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, nacisk i hamowanie jej podstawowych gałęzi budżetowych przyspieszy rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy, pokaże jak Zachód może przeciwdziałać agresji zewnętrznej państw posiadających bogate surowce naturalne. Wzmocnienie sankcji wobec Rosji w przyszłości będzie tylko sprzyjać rozwojowi gospodarczemu Europy, ponieważ firmy rosyjskie będą bardziej uległe przy zawieraniu jakichkolwiek zagranicznych kontraktów i porozumień.

Wzmacnianie przez UE wysiłków Ukrainy w dalszej transformacji gospodarki i podążaniu w kierunku integracji z międzynarodową wspólnotą gospodarczą. Ukraina uważa, że konieczne jest, aby wszystkie stosunki handlowe opierały się na otwartym systemie gospodarki i rozwijały się w jednolitym obszarze prawnych regulacji. Dlatego aktywnie zmienia własne prawo w celu jego adaptacji do norm światowych i przyjęcia standardów jakości towarów i usług zgodnie z warunkami Umowy Stowarzyszeniowej z UE. Ukraina zorientowana jest na konkretny ruch w kierunku integracji gospodarczej ze światową wspólnotą nie tylko subiektywnie, ale również obiektywnie. W celu przyśpieszenia tego procesu wdrażane są zmiany na poziomie relacji zarządzania, które powinny stworzyć odpowiednią podstawę gospodarczą dla wskazanych transformacji. Obecnie rozpoczęła się bardziej merytoryczna i wyważona praca specjalistów ministerstw i departamentów, deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z zakresu dopasowania prawa i mechanizmów gospodarczych do światowych standardów, realizowany jest kurs w kierunku liberalizacji stosunków gospodarczych w granicach zasad rynkowych z odpowiednią transformacją gospodarki, o czym świadczy kolejny wzrost Ukrainy w ratingu Doing Business. Z kolei spadek PKB kraju spowodowany jest rzeczywistym zahamowaniem gałęzi przemysłu węglowego, wystarczy jedynie pobudzać dywersyfikację przepływów pieniężnych do innych gałęzi i dalej aktywizować ich rozwój, ponadto dzisiejszy dostęp do ukraińskiego rynku usług jest tak liberalny, że istotne zasadnicze zmiany mogą zachodzić tylko w pozytywnym kierunku. By Ukraina mogła te zadania szybko realizować,właśnie teraz niezbędna jest pomoc i zwiększenie wsparcia zagranicznego kursu gospodarczego Ukrainy ze strony wspólnoty światowej, wpływowych międzynarodowych kręgów politycznych i biznesowych. To umożliwi Ukrainie bardziej pełną integrację ze wspólnotą międzynarodową i pogłębi współpracę z międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi i finansowymi (BŚ, EBOR, EBI, G7 i inne), a także pozwoli stać się pełnoprawnym i pewnym partnerem gospodarczym Aktywizacja prywatnych inwestycji w rzeczywistym sektorze gospodarki Ukrainy.

Gospodarka Ukrainy przeżywa kryzysowe zjawiska związane z destabilizacją i ukraińsko-rosyjskim konfliktem na wschodzie państwa, co spowodowało osłabienie wewnętrznej waluty państwa i czyni rynek Ukrainy dużo bardziej atrakcyjnym dla inwestycji zagranicznych. Potencjał produkcyjny Ukrainy bardzo mocno potrzebuje zagranicznej pomocy i inwestycji, żeby zmienić orientację na nowe i perspektywiczne rynki zbytu, poprawić zaplecze techniczne, włączyć zagraniczne technologie i wiodące światowe osiągnięcia w przemyśle inżynieryjnym, sprzęt i kontrolę jakości produkowanych towarów. Sytuacja wewnętrzna i popyt konsumencki będą nadal się poprawiać, a wejście na rynek, przyciągnięcie inwestycji, regulacja produkcji i walka o klientów wymaga dość długiego czasu, w wyniku czego inwestor wykorzystując w pełni swoje możliwości produkcyjne, otrzyma maksymalne korzyści z szybko rosnącej gospodarki ukraińskiej. Ukraina zajmuje jedno z pierwszych miejsce w Europie, jeżeli chodzi o poziom uzyskania wykształcenia wyższego wśród obywateli, co czyni rynek siły roboczej, łącznie z niewysokim średnim wynagrodzeniem najbardziej perspektywicznym wśród państw Europy Środkowej i Wschodniej. Z kolei inwestor otrzyma niemalże 45 milionowy rynek zbytu i po podpisaniu Umowy Stowarzyszeniowej z UE – realne wejście na rynki państw Unii Europejskiej.

Celowość inwestowania w rozwój potencjału produkcyjnego Ukrainy jest także ważny dla zagranicznych partnerów poprzez wykorzystanie Ukrainy jako platformy do promowania własnych interesów w państwach UE. Aktywizacja inwestycji zagranicznych wraz ze stabilizacją ogólnej sytuacji w gospodarce ukraińskiej stworzy korzystne warunki do uzyskania zysków przez zagraniczne firmy, które w odpowiednim czasie zorientowały się i rozpoczęły inwestować w gospodarkę Ukrainy. Atrakcyjność rynku Ukrainy dzięki wykorzystaniu jej potencjału tranzytowego. Status państwa tranzytowego (Ukraina jako most pomiędzy Europą i obszarem postradziecką) otwiera dodatkowe możliwości dla zagranicznych inwestorów, ponieważ staje się ona swego rodzaju „platformą” do wejścia na rynki innych państwa, które się rozwijają. Przez Ukrainę biegną najkrótsze drogi do licznych rynków krajów byłego ZSRR i Wschodu, które obecnie aktywnie się rozwijają. Bank Światowy już ogłosił otwarcie linii kredytowej Ukrainy w celu reformy infrastruktury transportowej. Nawet po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską Ukraina zachowała 90% swoich pierwotnych możliwości w portach morskich. Po podpisaniu Umowy Stowarzyszeniowej z UE Ukraina stanie się perspektywicznym punktem dla zmiany kierunku napływów towarów na rynki europejskie.

Celowość inwestowania w rozwój infrastruktury transportowej, to także wykorzystanie Ukrainy jako platformy do rozwijania własnych interesów na rynku UE. To tylko kilka tez ukraińskich ekspertów, potwierdzających, iż jest to jeden z najbardziej perspektywicznych rynków europejskich, oferujący nowoczesny wykształcony europejski ponad 40 mln rynek produkcyjny i odbiorczy, nowoczesne technologie, znakomite położenie, spore zasoby naturalne i - co bardzo wazne - znajdujący się tuż obok. (opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u