Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 20-lecie Amatorskiego Kwintetu Akordeonowego

20-lecie Amatorskiego Kwintetu Akordeonowego

XXlecie39Amatorski Kwintet Akordeonowy działający przy PSM I st. w Sieradzu powstał w 1999 r. Pierwszy skład zespołu tworzyli absolwenci akordeonu z klasy Sławomira Cieślaka: Marcin Wieczorek, Jakub Toboła i Piotr Włoszczyński. Do współpracy został zaproszony Jacek Kaleta, który przez wiele lat był członkiem Kwintetu.

 

W zespole grali również Marian Owczarczyk, Dariusz Wlazło, Silvia Csefalvayova i Paweł Krasiński. Obecny skład Kwintetu tworzą wyłącznie uczniowie Sławomira Cieślaka: Marcin Wieczorek, Jakub Toboła, Emil Jarząb i Przemysław Pawlak, który co prawda skończył PSM I st. w Sieradzu w klasie akordeonu p. Krzysztofa Jastrząbka, ale brał udział w zajęciach zespołu akordeonowego prowadzonego wówczas przez Sławomira Cieślaka. Członkowie Kwintetu na co dzień wykonują różne zawody; Marcin jest prawnikiem, Kuba obsługuje klientów telewizji kablowej, Emil dba o nasze połączenia komórkowe i internetowe, a Przemek jest urzędnikiem państwowym. Łączy ich jednak pasja gry na akordeonie, dlatego raz w tygodniu spotykają się na próbach w szkole muzycznej.
Z okazji jubileuszu XX – lecia funkcjonowania Kwintetu 29 listopada w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu odbył się akordeonowy koncert. Do udziału w nim zostali zaproszeni muzycy, którzy przez ostatnie 20 lat współtworzyli kwintet lub gościnnie w z nim występowali. Nie zawiodła sieradzka publiczność. Sala Koncertowa z trudem pomieściła wszystkich słuchaczy. Podczas koncertu zabrzmiały utwory Bogdana Dowlasza, Paula Desmonda z Jackiem Kaletą w roli saksofonisty, Adolfa Götz`a, w którym Jacek Kaleta zagrał na klarnecie.Solową partię w kompozycji Richarada Galliano – Tango pour Claude brawurowo wykonała Silvia Csefalvayova, a w wiązance melodii na perkusji zagrał Paweł Krasiński. Również Marian Owczarczyk dołączył do kwintetu w wiązance popularnych, polskich melodii międzywojnia. Każdy z członków kwintetu zaprezentował się jako solista. Jakub Toboła w zaaranżowanej przez siebie wiązance popularnych melodii, Emil Jarząb w utworze Saint – Preux`a – Concerto pour une voix, Przemysław Pawlak w koncercie na altówkę Telemana, a Sławomir Cieślak w koncercie skrzypcowym Bacha. Na koncercie muzyki akordeonowej nie może zabraknąć utworów Astora Piazzolli. Kwintet zaprezentował najbardziej bodaj znane dzieło tego argentyńskiego kompozytora – Libertango.
Gromkimi brawami zostały nagrodzone wykonania utworów Chaczaturiana – Taniec z szablami oraz Waldemara Książczyka – Bajki. Na bis akordeoniści zagrali popularną melodię „Upływa szybko życie”, a publiczność ślicznie zaśpiewała tę piosenkę. Już niebawem kolejne koncert wpisujące się w jubileusz XXXV – lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu. W środę, 4 grudnia o godzinie 18 w cyklu „Poliż jazz” wystąpi Piotr Krzemiński z zespołem. W Mikołajki, 6 grudnia o godzinie 18 koncert „Nauczyciele - dzieciom”. Na koncert absolwentów zapraszamy 18 grudnia o godzinie 18:00. Koncert Świąteczny odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17 i jako jedyny zagości w Teatrze Miejskim w Sieradzu.

(opr. KJM)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyMama pisze do syna w więzieniu

Matka pisze list do syna odsiadującego gruby wyrok w więzieniu: ,,Synku, może dostaniesz przepustkę, przyjedziesz i pomożesz matce, starej wdowie przekopać ogródek, posadzić ziemniaki?''
Syn odpisał: ,,Kochana Mamo! Nie da rady, naczelnik nie chce mnie puścić nawet na dzień jeden do domu. Ale pamiętaj nie przekopuj ogródka, bo znajdziesz coś takiego, że mnie podwyższą wyrok, a Ciebie też posadzą!''
Mama odpisała: ,,Synku, milicja przekopała dokładnie ogródek. Nic nie znaleźli, ale tak byli wkur...., że mi naubliżali''.
Synek opisał krótko: ,,Mamusiu, pomogłem jak mogłem, ale ziemniaki to już musisz sama posadzić''.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u