Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły

Folklor żywy, ale tylko w kolorach? Tradycja nieatrakcyjna?

PIORNIK1Moda nieustannie zmienia się. Coś, co okrzyknięte zostało pięknym i eleganckim, za chwile zdobywa tytuł kiczu dziesięciolecia. Trendy, nurty, kultura są niczym plastelina w rękach ludzi. Człowiek posiada niezwykły dar - wyobraźnię. Inwencja twórcza ludzkiego mózgu wytworzyła wiele, jednak w całej mnogości wynalazków można odnaleźć pewne uniwersalne rzeczy. Folklor i kultura ludowa to jeden z ciekawszych jego wytworów.

 

Dworzec w Wieruszowie będzie zburzony

wieruszowJak informuje Radio Ziemi Wieluńskiej, najpóźniej w marcu przyszłego roku zostanie zburzony budynek dworca autobusowego w Wieruszowie. W jego miejsce powstanie nowy obiekt, w którym znajdzie się nie tylko dworzec, ale także domu kultury oraz sale kinowe. Gmina Wieruszów czeka na decyzję, czy otrzyma dotację na tak duże przedsięwzięcie.

 

Psy zaatakowały matkę i jej dwoje dzieci. Pogryzły 4-letniego chłopca!

policja2Niedopilnował psów i za to 39-letniemu właścicielowi tych zwierząt grozi kara do 3 lat więzienia. Za nieodpowiedzialne zachowanie, bowiem z jego posesji wybiegły psy, które zaatakowały matkę i jej dwoje dzieci. Jeden z czworonogów pogryzł 4-letniego chłopca. Rannemu dziecku udzielono pomocy medycznej. Postępowanie ,,w kierunku narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu'' prowadzą sieradzcy policjanci.

 

COVID-19 w regionie. Kolejne szkoły w Zduńskiej Woli z koronawirusem. Sieradzki oddział zakaźny pełny, zduńskowolski zaraz będzie zapełniony

tabela22bmLiczba zakażonych koronawirusem rośnie wręcz lawinowo nie tylko w Sieradzkiem. W kraju, w czwartek 22 bm. padł kolejny rekord! Potwierdzono już 12.107 chorych osób. W województwie łódzkim także padł rekord. Mowa o 880 zakażonych. Zmarło też w Łódzkiem dziesięć osób. Najmłodsza, kobieta w powiatu kutnowskiego, miała zaledwie 45 lat , a 100 lat miała chora z powiatu łódzkiego. Pandemia pokazała ponownie swoje groźne oblicze w Zduńskiej Woli. Wcześniej koronawirus pomieszał szyki w pracy w szkołach podstawowych nr 7, 11, 12 i 13. Teraz doszła do tej niechlubnej listy także SP nr 10. Placówki są zamknięte. Nauczanie ma być w nich zdalne. Ale dyrektorzy szkół czekają na podjęcie ostatecznych decyzji na zarządzenie rządu.

 

Karta ulg dla podatkowych patriotów ze Zduńskiej Woli? A jak UM te podatki sprawdzi?

ezdtablicaTańsze bilety na wydarzenia kulturalne czy rabat na korzystanie z krytej pływalni? Nad tym samorząd Zduńskiej Woli miasta pracuje w kontekście wprowadzenia do użytku Zduńskowolskiej Karty Mieszkańca. Otrzymać zniżki będzie mógł każdy, kto płaci podatki w Zduńskiej Woli. Pomysł już zyskał wielkie brawa od internautów w mediach społecznościowych. Bo jak podkreślają: mieszkasz tu, podatki płacisz tu, to miej z tego coś dla siebie i swojej rodziny.

 

Remont drogi z Sieradza do Charłupi Małej rozpoczęty

remont-drog-znakJak informuje Radio Łódź Nad Wartą, rozpoczął się remont drogi krajowej 83 – ulicy Wojska Polskiego w Sieradzu. Prace obejmują dwukilometrowy odcinek od Charłupi Wielkiej do ronda.

 

CO, GDZIE, KIEDY W SIERADZKIEM OD 22 DO 28 PAŹDZIERNIKA

22ezdKoronawirus nie odpuszcza. W Sieradzkiem wciąż w strefie czerwonej są powiaty wieluński i pajęczański. I pewnie znów w niej będą, bo zakażonych tam wciąż przybywa. Lista wydarzeń z tygodnia na tydzień jednak w całym regionie jest coraz szczuplejsza. Na szczęście póki co, mimo wielu obostrzeń zarówno w czerwonej, jak i żółtej strefie działać mogą kina i muzea. Te pierwsze mogą przyjąć tylko jedną czwartą osób z wszystkich, które mogłyby pomieścić i zachęcają na premierowe projekcje. Muzea z kolei mają w kalendarzach wiele wystaw. Zwiedzać je można jednak w małych grupach, w reżimie sanitarnym. Pogoda tym razem, dla tych, którzy nie chcą korzystać z propozycji pod dachem sprzyjać będzie spacerom. W lasach, parkach i na plażach maseczek nosić nie trzeba. I odetchnąć! Może warto zatem z tego skorzystać? Po ostatnich deszczach i nadchodzących cieplejszych dniach grzybów w lasach powinien być dostatek. A zatem może na grzybobranie warto się udać? Poniżej informacje o wyjątkowo skromnych wydarzeniach na najbliższe dni. Szczegóły także na plakatach organizatorów.

 

Milion 159 tysięcy 437,30 złotych wygrał posiadacz kuponu wysłanego w Zduńskiej Woli

lottoOd wtorkowego wieczoru 20 bm. posiadacz kuponu wysłanego w "Żabce" przy ulicy Łaskiej 70 w Zduńskiej Woli może nazwać się wielkim szczęśliwcem. Sam wytypował numery w LOTTO. Szóstka, która przyniosła mu grubo ponad milion złotych to 4, 27, 29, 35, 41 i 49.

 

COVID-19 w regionie. Komunikat szpitala w Zduńskiej Woli

szpitalZduńskowolski Szpital Powiatowy informuje, że w związku z Decyzją Wojewody Łódzkiego z 16 października - w okresie od 21.10.2020 roku do odwołania – został zobowiązany do zabezpieczenia 69 łóżek obserwacyjno – zakaźnych dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia wirusem COVID-19, co skutkuje koniecznością wyłączenia budynku głównego szpitala z dostępności dla pacjentów poza hospitalizacyjnych.

 

COVID-19 w regionie. Kolejne zakażenia w szkołach

tabela21102020Padł kolejny rekord zakażeń w kraju. Liczba chorych przekroczyła dziesięć tysięcy! W Zduńskiej Woli potwierdzono zakażenia koronawirusem w kolejnych dwóch szkołach podstawowych: w SP nr 7 i w SP nr 12. W "siódemce" dyrektor zdecydował, aby czwartek i piątek były dniami wolnymi od nauki. W "dwunastce" nie podjęto jeszcze decyzji jak dalej funkcjonować będzie nauczanie.

 
Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTaki tam zbieg okoliczności...

Policjant zatrzymuje samochód, którym jadą trzy osoby: mąż i jego młoda żona oraz dziadek żony.
- Przepraszam, panie kierowco, poproszę pańskie dane, ponieważ jest pan tysięcznym kierowcą, który właśnie przejechał niedawno oddany do użytku odcinek tej drogi.
Firma budowlana, która drogę wykonała, ufundowała nagrodę pieniężną; tysiąc złotych dla tysięcznego kierowcy!
Zanim kierowca ochłonął, pojawił się reporter radiowy z pytaniem:
- Jeśli można wiedzieć, na co wyda pan te wygrane pieniądze?
Po chwili zastanowienia kierowca odpowiada;
- No cóż, chyba wreszcie zrobię prawo jazdy...
Na to jego żona: - Nie słuchajcie go panowie, on tak zawsze lubi głupio żartować kiedy za dużo wypije!
W tym momencie budzi się dziadek i widząc policjanta zauważa:
- A mówiłem, że skradzionym samochodem daleko nie zajedziemy...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u