Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Młode Siewie

„Młodość z… maseczką”

PIORNIK1Podobno każde pokolenie ma własny czas, próbuje zmienić świat. Czas mojego pokolenia to czas pandemii, a świat zmienił się sam, bez naszej interwencji…

 

Piwo, a właściwie sam chmiel...

PIORNIK1Nie każdy chmiel nadaje się na dobre piwo. Chmiel ma tę jedną zaletę, że łączy pokolenia. I bynajmniej nie mam na myśli popularnej rośliny, przy udziale z której produkuje się napój alkoholowy. Mowa o Henryku Jerzym Chmielowski, czyli znanym "Papciu Chmielu", twórcy polskiego komiksu - "Tytus Romek i A‘Tomek".

 

"Słowa”

PIORNIK1Według raportu psychiatry Louanná Brizendine statystyczny człowiek wypowiada średnio od siedmiu tysięcy do dwudziestu tysięcy słów dziennie. Wyrazy te płyną z naszych ust z prędkością wody w górskim potoku. Ile z tych słów ma rzeczywiście jakiś sens? Ile z tych wyrazów niesie ze sobą jakiś przekaz?

 

"Wieśniara"

PIORNIK1Jestem ze wsi. To widać, słychać… i może niekoniecznie czuć. Czy swoje pochodzenie uważam za wiochę? Nie, wręcz przeciwnie. Jednak bez wątpienia temat chłopskiego tabu wciąż funkcjonuje. Często śmieszy, ale w dużej mierze mija się z rzeczywistością… Jak wyglądają chłopi i chłopki XXI wieku? O zgrozo… normalnie. Edukujemy się, dostajemy do lepszych bądź gorszych szkół, co ambitniejsi idą na studia, lecz na własnej skórze mogłam odczuć poczucie odrębności, inności, w momencie gdy rozpoczęłam naukę licealną. Można nazwać to zderzeniem ze ścianą. Czy było to spowodowane tym, iż zahukana, ,,wiejska dziołcha’’ musiała codziennie jeździć do miasta? A może wyrosłam w przekonaniu, że jestem zbyt głupia na sieradzkie standardy edukacyjne? Nie. Po prostu, byłam ze wsi.

 

„Kim jest artysta?”

PIORNIK1W czasie nauki szkolnej wielokrotnie spotkaliśmy się ze zjawiskiem nazywania jakiegoś twórcy artystą. Jednak nigdy właściwie nie definiuje się, co słowo „artysta” dokładnie oznacza. Mówi się o roli artysty w społeczeństwie, jednak właściwie nie wiadomo, kiedy człowiek się nim staje. Oczywiście wiadomo, że artysta to człowiek wybitny, osiągający wirtuozerię w danej dziedzinie/dziedzinach, tworzący dzieła sztuki. No właśnie... A czym są dzieła sztuki?

 

„Antologia komplementów”

PIORNIK1„Masz takie piękne zęby”, „Promieniujesz bardziej niż Skłodowska”, „Ten fiolet pasuje do twoich cieni pod oczami”… Komplement - fraza złożona z wyrazów wywołujących pożądane i niepożądane emocje. Sztuka dobierania odpowiednich epitetów nie jest łatwa. Na osiągnięcie retorycznego sukcesu wpływa wiele czynników. Miejsce, czas, akcja oraz główny bohater, którego tak bardzo chcemy docenić w scence rodzajowej. Jako aktorka i reprezentantka płci pięknej miałam zaszczyt zostać adresatką nietypowych komplementów.

 

Folklor żywy, ale tylko w kolorach? Tradycja nieatrakcyjna?

PIORNIK1Moda nieustannie zmienia się. Coś, co okrzyknięte zostało pięknym i eleganckim, za chwile zdobywa tytuł kiczu dziesięciolecia. Trendy, nurty, kultura są niczym plastelina w rękach ludzi. Człowiek posiada niezwykły dar - wyobraźnię. Inwencja twórcza ludzkiego mózgu wytworzyła wiele, jednak w całej mnogości wynalazków można odnaleźć pewne uniwersalne rzeczy. Folklor i kultura ludowa to jeden z ciekawszych jego wytworów.

 

Ścieżka

PIORNIK1Moja babcia często mówiła, że wiedza jest potęgi kluczem. Nie przekonywało mnie to zbytnio, jeżeli mam być szczery. Jako dziecko nie lubiłem czytać książek, robiłem to raczej z przymusu, zaliczając przy tym kolejne lektury.

 

Czy to jest moje miejsce?

PIORNIK1Miejsce, w którym znajduje się człowiek jest sumą podejmowanych decyzji, mniej lub bardziej od niego zależnych. Może to być skręt w prawo zamiast w lewo, ale również wybór ścieżki zawodowej czy zmiana miejsca zamieszkania. Wszelakim wyborom towarzyszą możliwości i konieczność wybrania spośród nich tej najlepszej. Oprócz tego trzeba również porzucić w odmęty nieznanego pozostałe opcje, często z nutką żalu w sercu. Wielokrotnie sam rozmyślałem o alternatywnych żywotach i analizowałem obrane przeze mnie ścieżki. Jak doszło do tego, że jestem tutaj i czy mnie to uszczęśliwia?

 

„We are the superheroes”

PIORNIK1XVII Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci mamy już za sobą. Możemy powiedzieć nie tylko, że odbył się 24 listopada br. w Arenie Gliwice pod pięknym hasłem "Stare the Joy". Okazało się, że jednak coś niezwykłego może zdarzyć się dwa razy, bo znowu wygrała młoda Polka. A jak tak jest, to zawsze powód do radości i - nie bójmy się tego słowa - do dumy narodowej, o której ostatnio głośno.

 
Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyBieda, a ty sobie ptaszka stroisz!

To było nie tak dawno, pod koniec ubiegłego wieku. Stara chałupa na końcu wsi Brzęczyszczykowice, ubogie małżeństwo, bo przecież nie było jeszcze wtedy 500 plus, wychowujące ośmioro dzieci.
Pewnego wieczora chłop, pouczony przez lekarza, z namaszczeniem zakłada prezerwatywę. Widząc to małżonka oburzona podnosi lament:
- Jasiu, czyś ty zgłupiał do reszty? Dzieci butów na zime nie maja, a ty se ptaszka stroisz?!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u