Podobno każde pokolenie ma własny czas, próbuje zmienić świat. Czas mojego pokolenia to czas pandemii, a świat zmienił się sam, bez naszej interwencji…
Nie każdy chmiel nadaje się na dobre piwo. Chmiel ma tę jedną zaletę, że łączy pokolenia. I bynajmniej nie mam na myśli popularnej rośliny, przy udziale z której produkuje się napój alkoholowy. Mowa o Henryku Jerzym Chmielowski, czyli znanym "Papciu Chmielu", twórcy polskiego komiksu - "Tytus Romek i A‘Tomek".
Według raportu psychiatry Louanná Brizendine statystyczny człowiek wypowiada średnio od siedmiu tysięcy do dwudziestu tysięcy słów dziennie. Wyrazy te płyną z naszych ust z prędkością wody w górskim potoku. Ile z tych słów ma rzeczywiście jakiś sens? Ile z tych wyrazów niesie ze sobą jakiś przekaz?
Jestem ze wsi. To widać, słychać… i może niekoniecznie czuć. Czy swoje pochodzenie uważam za wiochę? Nie, wręcz przeciwnie. Jednak bez wątpienia temat chłopskiego tabu wciąż funkcjonuje. Często śmieszy, ale w dużej mierze mija się z rzeczywistością… Jak wyglądają chłopi i chłopki XXI wieku? O zgrozo… normalnie. Edukujemy się, dostajemy do lepszych bądź gorszych szkół, co ambitniejsi idą na studia, lecz na własnej skórze mogłam odczuć poczucie odrębności, inności, w momencie gdy rozpoczęłam naukę licealną. Można nazwać to zderzeniem ze ścianą. Czy było to spowodowane tym, iż zahukana, ,,wiejska dziołcha’’ musiała codziennie jeździć do miasta? A może wyrosłam w przekonaniu, że jestem zbyt głupia na sieradzkie standardy edukacyjne? Nie. Po prostu, byłam ze wsi.
W czasie nauki szkolnej wielokrotnie spotkaliśmy się ze zjawiskiem nazywania jakiegoś twórcy artystą. Jednak nigdy właściwie nie definiuje się, co słowo „artysta” dokładnie oznacza. Mówi się o roli artysty w społeczeństwie, jednak właściwie nie wiadomo, kiedy człowiek się nim staje. Oczywiście wiadomo, że artysta to człowiek wybitny, osiągający wirtuozerię w danej dziedzinie/dziedzinach, tworzący dzieła sztuki. No właśnie... A czym są dzieła sztuki?
„Masz takie piękne zęby”, „Promieniujesz bardziej niż Skłodowska”, „Ten fiolet pasuje do twoich cieni pod oczami”… Komplement - fraza złożona z wyrazów wywołujących pożądane i niepożądane emocje. Sztuka dobierania odpowiednich epitetów nie jest łatwa. Na osiągnięcie retorycznego sukcesu wpływa wiele czynników. Miejsce, czas, akcja oraz główny bohater, którego tak bardzo chcemy docenić w scence rodzajowej. Jako aktorka i reprezentantka płci pięknej miałam zaszczyt zostać adresatką nietypowych komplementów.
Moda nieustannie zmienia się. Coś, co okrzyknięte zostało pięknym i eleganckim, za chwile zdobywa tytuł kiczu dziesięciolecia. Trendy, nurty, kultura są niczym plastelina w rękach ludzi. Człowiek posiada niezwykły dar - wyobraźnię. Inwencja twórcza ludzkiego mózgu wytworzyła wiele, jednak w całej mnogości wynalazków można odnaleźć pewne uniwersalne rzeczy. Folklor i kultura ludowa to jeden z ciekawszych jego wytworów.
Moja babcia często mówiła, że wiedza jest potęgi kluczem. Nie przekonywało mnie to zbytnio, jeżeli mam być szczery. Jako dziecko nie lubiłem czytać książek, robiłem to raczej z przymusu, zaliczając przy tym kolejne lektury.
Miejsce, w którym znajduje się człowiek jest sumą podejmowanych decyzji, mniej lub bardziej od niego zależnych. Może to być skręt w prawo zamiast w lewo, ale również wybór ścieżki zawodowej czy zmiana miejsca zamieszkania. Wszelakim wyborom towarzyszą możliwości i konieczność wybrania spośród nich tej najlepszej. Oprócz tego trzeba również porzucić w odmęty nieznanego pozostałe opcje, często z nutką żalu w sercu. Wielokrotnie sam rozmyślałem o alternatywnych żywotach i analizowałem obrane przeze mnie ścieżki. Jak doszło do tego, że jestem tutaj i czy mnie to uszczęśliwia?
XVII Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci mamy już za sobą. Możemy powiedzieć nie tylko, że odbył się 24 listopada br. w Arenie Gliwice pod pięknym hasłem "Stare the Joy". Okazało się, że jednak coś niezwykłego może zdarzyć się dwa razy, bo znowu wygrała młoda Polka. A jak tak jest, to zawsze powód do radości i - nie bójmy się tego słowa - do dumy narodowej, o której ostatnio głośno.
|