Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńska Wola w prestiżowym konkursie GovTech Festival

Zduńska Wola w prestiżowym konkursie GovTech Festival

konkursGOVTECHZduńska Wola postawiła wyzwanie informatykom z całej Polski! Projekt zgłoszony przez tamtejszy Urząd Miasta został wybrany przez jury do prestiżowego konkursu GovTech Festival, organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju.

 

– Jesteśmy otwarci na współpracę z innowatorami i startupami – deklaruje prezydent Konrad Pokora. Samorządy z całej Polski zgłosiły trzydzieści projektowych wyzwań, spośród których jury wyłoniło cztery. Zduńska Wola przedstawiła projekt w dziedzinie ochrony środowiska.
– Chcemy, by informatycy stworzyli intuicyjny program, który wesprze gospodarstwa domowe w wymianie pieców węglowych – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. Szczegółów nie może zdradzić, bo zostaną przedstawione dopiero na hackathonie. To 48-godzinny maraton, podczas którego programiści z całej Polski będą tworzyć rozwiązania informatyczne dla samorządów. Cztery najlepsze drużyny otrzymają w nagrodę po 30 tys. zł oraz możliwość przetestowania swoich pomysłów w samorządach przy wsparciu merytorycznym Polskiego Funduszu Rozwoju.
– Cieszymy się, że nasz pomysł został doceniony przez jurorów konkursu. Udział w GovTech Festival w roli partnera to ważny krok do pokazania, że jesteśmy zainteresowani współpracą z innowatorami. Startupom technologicznym możemy zaoferować bardzo wiele. Mamy swoje wyzwania i pomysły, dysponujemy dużą ilością danych do przetwarzania przez sztuczną inteligencję oraz infrastrukturą na której można przeprowadzić testy – zachwala prezydent Pokora.
– Przede wszystkim jednak cechuje nas otwartość na pozyskiwanie wiedzy i technologii z zewnątrz. Chcemy działać w duchu idei open innovation – dodaje.
Do GovTech Festival miasto zgłosiło jedno ze swoim priorytetowych wyzwań. Zduńska Wola od dwóch lat realizuje program Stop Smog, którego celem jest ograniczenie niskiej emisji pyłów zawieszonych. Z własnego budżetu samorząd dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców węglowych. Na ten cel wydano już ponad 1,2 mln zł.
– Uprościliśmy wniosek i zadbaliśmy, by otrzymanie naszej dopłaty nie wykluczyło dotacji z funduszy rządowych – wyjaśnia Alina Kubiak z Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska. – Zwiększamy też dostęp mieszkańców do różnych źródeł energii, tworząc alternatywę dla ogrzewania budynków węglem – dodaje. Za pośrednictwem miejskiej spółki Zduńska Wola rozbudowuje sieci ciepłownicze, także w odleglejszych częściach miasta, poza ścisłym centrum. Aktywnie współpracuje też z dystrybutorami gazu przy budowie kolektorów i sieci rozgałęźników. Na terenie miasta realizowanych jest obecnie kilka dużych projektów inwestycyjnych.
– Jednocześnie doceniamy rolę komunikacji w procesie walki ze smogiem. Informujemy, edukujemy, kształtujemy postawy. Mówimy prostym, zrozumiałym językiem – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.
– Zbierając i przekazując mieszkańcom rzetelne informacje, chcemy pomóc im w podjęciu decyzji o zmianie źródła ciepła. Tego właśnie dotyczyć będzie nasze wyzwanie dla programistów.
Co ważne, choć projekt przygotowywany będzie z myślą o Zduńskiej Woli, miasto opracowało go tak, by mogły z niego skorzystać również inne samorządy. – Problem smogu dotyczy przecież całej Polski. Jeśli możemy podzielić się naszym pomysłem, czemu tego nie zrobić. Niech inni uczą się od Zduńskiej Woli – dodaje prezydent Konrad Pokora.
Hackathon obędzie się w ramach GovTech Festival w dniach 20-22 listopada 2020 r. Informatycy przez 48 godzin będą pracować nad wybranym wyzwaniem: Zduńskiej Woli, Stargardu, Chełma lub Świdnika.

Opr. Mika S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u