Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Dron sprawdza czym w piecach palą zduńskowolanie

Dron sprawdza czym w piecach palą zduńskowolanie

piecyk-czadChoć wiosna zagościła na dobre Zduńską Wolę, zwłaszcza w bezwietrzne dni spowija smog. Pyły zawieszone w ostatnich dniach były przekroczone nawet o 500 i 600 procent! Dron skontrolował zatem jakość powietrza nad dwoma osiedlami w tym mieście. Mieszkańcy powinni spodziewać się kolejnych takich lotów. Oczywiście bez zapowiedzi!

 

O pomoc w walce ze smogiem zduńskowolski magistrat poprosił samorządowców z Pabianic. – Dron został zakupiony przez tamtejszy urząd miasta. Do nas przyjechał wraz z obsługą. Pilotowali go pabianiccy strażnicy miejscy, którzy mają wszelkie uprawnienia do obsługi bezzałogowych statków powietrznych – wyjaśnia prezydent Konrad Pokora. – To kolejny efekt ożywionej współpracy z lokalnymi samorządami. Bardzo dziękuję naszym partnerom z Pabianic – dodaje. Za organizację lotów nad miastem odpowiadała zduńskowolska Straż Miejska. – Do pierwszej kontroli wytypowaliśmy dwa osiedla, z których przychodzi najwięcej skarg mieszkańców o zanieczyszczaniu powietrza. Dron latał nad kominami i badał jakość dymu z kominów – wyjaśnia Zbigniew Szulada, komendant Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli.
Wykorzystany dron to mobilne laboratorium. W urządzeniu znajduje się kilka różnych sensorów, które dokonują pomiarów wielkości cząsteczek pyłu i zawartych w nim substancji. – Jeżeli zasygnalizuje przekroczenie dopuszczalnych stężeń, właściciele domów mogą spodziewać się wizyty strażników miejskich, którzy mają uprawnienia rzeczoznawców w zakresie pobierania próbek z palenisk – tłumaczy Zbigniew Szulada. W dymie nad jednym z domów dron wykrył przekroczenie norm związków azotu. Strażnicy skontrolują, czy jego właściciel nie spala zabronionych rzeczy.
– Jeśli w trakcie kontroli ujawnimy np. spalanie śmieci, nakładamy na mieszkańców mandat karny lub kierujemy sprawę do sądu. W przypadku wątpliwości lub odmowy przyjęcia mandatu, próbki pobrane z paleniska wysyłamy do Centralnego Laboratorium Pomiarowo-Badawczego w Jastrzębiu Zdroju – mówi komendant Szulada.
– Będziemy powtarzać takie kontrole. Jesteśmy zdeterminowani, by poprawić jakoś powietrza w naszym mieście – mówi prezydent Konrad Pokora i przypomina, że miejski program Stop Smog to przede wszystkim dopłaty do wymiany pieców węglowych, termomodernizacja kamienic, rozwój sieci cieplnej i gazowej czy działania edukacyjne. – Kto jednak notorycznie truje współmieszkańców, musi liczyć się z nieuchronnością kary – dodaje.
W piecach centralnego ogrzewania zakazane jest spalanie m.in. folii i plastiku, kartonów po napojach, mebli, odzieży, ale też mułu, węgla brunatnego i wilgotnego drewna. Mandat za nieprzestrzeganie tego zakazu może wynieść od 500 do nawet 5.000 zł. Kary grożą też za próbę uszkodzenia drona. – Zestrzelenie drona z wiatrówki lub doprowadzenie do jego rozbicia na skutek zakłócenia fal radiowych może być traktowane jako sprowadzenie katastrofy w ruchu powietrznym, za co grozi kara pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat – ostrzega Zbigniew Szulada, komendant zduńskowolskiej Straży Miejskiej.

Opr. KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u