Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Kliknij po... książkę!

Kliknij po... książkę!

ebokKlienci Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, którzy nie są tak niereformowalnymi dziwakami jak ja i nie sprawia im różnicy, czy czytają tradycyjną książkę, czy jej wersję elektroniczną, z pewnością ucieszą się z nowej usługi oferowanej przez tę książnicę. Po okresie próbnym biblioteka wprowadza na stałe możliwość wypożyczania e-booków. Wystarczy konto w bibliotece i dostęp do Internetu.

 

Po krótkiej rejestracji (instrukcja na końcu tekstu), która wymaga jednak wykonania telefonu do biblioteki w godzinach jej pracy, otrzymujemy dostęp do serwisu, w którym wybieramy interesujące nas e-booki spośród 12 kategorii, takich jak m.in.: nauki ekonomiczne, humanistyczne, społeczne, literatura faktu, literatura piękna czy literatura kobieca. Wybór na razie jest kiepski, a w zasadzie prawie w ogóle go nie ma, bo na przykład w kategorii ''literatura piękna'' dostępne są trzy książki. I to tej samej autorki. Jednak jest to pierwszy dzień funkcjonowania tej formy wypożyczalni w PBP w Sieradzu, więc z czasem z pewnością będzie lepiej.
Samo wyszukiwanie i wypożyczanie książek jest szybkie, proste i intuicyjne. Wybrana książka otwiera nam się w nowym oknie lub karcie przeglądarki. Jednak program używany nawigacji po e-książce mógłby być wygodniejszy. Nie jest dużym problemem powiększanie, zmniejszanie czy wyszukiwanie odpowiednich fragmentów tekstu, ale używałem bardziej przyjaznych platform oferujących e-booki, czy czasopisma w wersji elektronicznej. Nie ma możliwości zapisania czy wydruku książki. Wypożyczenie to wypożyczenie, a jesteśmy przecież klientami biblioteki. Jeśli chodzi o mnie, to jestem tradycjonalistą. Jeśli czytam książkę to lubię czuć jej zapach, uwielbiam szelest papieru, a i w fotelu z prawdziwą książką i szklaneczką czegoś dobrego na stoliku czyta mi się znacznie wygodniej, niż z nosem przed monitorem lub z laptopem czy tabletem na kolanach. Ale nową formą dostępności książek żywo się zainteresowałem. Dlaczego? Ze względu na nowości wydawnicze, na które w każdej bibliotece jest długa kolejka. W elektronicznej wypożyczalni nie trzeba czekać aż ktoś odda, by móc przeczytać. Jeśli więc wybór książek będzie duży, nie zabraknie w nich nowości, to będę stałym klientem elektronicznej wypożyczalni, mimo wszystkich wspomnianych ułomności jakie niesie dla mnie taka forma czytania. Życzę więc powodzenia, trzymam kciuki i apeluję: chcemy więcej!

A oto obiecana skrócona instrukcja uzyskania dostępu do wypożyczalni e-booków (ściągnięta ze strony PBP w Sieradzu):
1. Przechodzimy na adres http://libra.ibuk.pl
2. Chcąc przeglądać zasoby udostępniane przez naszą bibliotekę należy się zarejestrować - w tym celu klikamy przycisk 'Zaloguj/Zarejestruj się'.
3. Jeśli nie posiadamy jeszcze konta na kolejnym ekranie wybieramy 'Zarejestruj się'.
4. Wypełniamy formularz rejestracyjny, 'zahaczamy' akceptację regulaminu i klikamy przycisk 'Zarejestruj się'. (Wpisywane tutaj hasło NIE jest pinem otrzymanym od biblioteki).
5. W polu kolejnego formularza wklejamy pin otrzymany od biblioteki.

Jerzy Świeży
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySynku, jak mogłeś...

Matka strasznie beszta syna, który wybrał się do klubu ze striptizem.
- Jak mogłeś! To straszne, to obrzydliwe! Pewnie widziałeś tam rzeczy, których nie powinieneś zobaczyć!
- Tak. - odpowiada syn - Widziałem tam ojca!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u