Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zduńskowolski "Kazimierz" ma już 95 lat!!!

Zduńskowolski "Kazimierz" ma już 95 lat!!!

1lo95latI Liceum Ogólnokształcące w Zduńskiej Woli świętowało w sobotę 1 bm. 95 lat! To najstarsza szkoła średnia w mieście. Korzenie liceum sięgają roku 1905. Wówczas to Towarzystwo Macierzy Szkolnej podjęło starania o utworzenie szkoły średniej w Zduńskiej Woli. W następnym roku TMS uzyskało zgodę na prowadzenie czteroklasowej męskiej szkoły realnej. Tę datę właśnie uznaje się za początki I LO. Placówką przez 95 lat kierowało 13 dyrektorów, a wiedzę kilku tysiącom uczniów z dotychczasowych roczników przekazywało ponad 300 nauczycieli.  
Historię placówki po krótce przypomniał obecnie kierujący liceum Tomasz Siemienkowicz. Miał wielu słuchaczy. Z okazji jubileuszu w szkole nazywanej popularnie "Kazimierzem" odbył się IX już Zjazd Wychowanków i Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego. Przyświecało mu hasło: "Są chwile, są miejsca, do których chętnie wracamy!". Do starej "budy" przy ul. Dąbrowskiego wróciła blisko setka jej wychowanków. Tradycją tej placówki jest uroczyste przyznawanie potwierdzeń matury. Po raz pierwszy takie potwierdzenia w języku polskim i po łacinie wręczono absolwentom 30 lat temu. Wówczas odebrali je ci,którzy ze szkołą rozstali się przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku. W sobotę otrzymali je absolwenci, którzy ezgzamin dojrzałości zdali 55 lat temu w 1956 roku, 50 lat temu w 1961 roku, 45 lat temu w 1966 roku i 25 lat temu w 1986 roku. Dla uczestników spotkania jubileuszowego, którzy liceum ukończyli w innych latach, przygotowano okolicznościowe znaczki.
Po części oficjalnej były chwile wzruszenia, polały się łzy na widok kolegów i koleżanek z dawnych lat. Były wspomnienia, wertowanie starych kronik szkolnych i klasowych, których kilkadziesiąt zaprezentowano na specjalnej wystawie. Były spotkania z nauczycielami. Zwiedzanie murów, które większość obecnych na zjeździe opuściła kilkadziesiąt lat temu.... Przypomnijmy, że I LO nie jest jedyną szkołą w Zduńskiej Woli, która w tym roku obchodzi swoje urodziny. W poprzednią sobotę zjazd z okazji 55 lat istnienia fetowało także II LO, popularnie zwane "Jasną". 35 lat to z kolei wiek Liceum Plastycznego im. Katarzyny Kobro.


Ewa Dobrowolska
korespondent siewie.tv ze Zduńskiej Woli

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u