Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Ocalić od zapomnienia miejsca pochówku ofiar wojny i represji powojennych

Ocalić od zapomnienia miejsca pochówku ofiar wojny i represji powojennych

apelHistoria Polski naznaczona jest licznymi wojnami, w których w walkę o niepodległość Ojczyzny były zaangażowane oraz ponosiły ofiarę niezliczone rzesze ludzi, zarówno osób cywilnych, jak i wojskowych. Trudno odnaleźć rodzinę, która w swej przeszłości nie poniosła wojennej straty. Miejsca pochówku wielu osób nie są znane, a tablice na nekropoliach, tylko symbolicznie przywołują ich pamięć.

 

Listopad jest miesiącem szczególnego wspominania osób zmarłych. Z tej okazji członkowie koła Światowego Związku Żołnierzy AK im. kpt. Władysława Jachowicza „Konara” w Zduńskiej Woli we współpracy z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, tworzą bazę miejsc spoczynku mieszkańców miasta oraz powiatu zduńskowolskiego, którzy w różny sposób byli zaangażowani w walkę o niepodległość Polski. Poszukują informacji o lokalizacji pochówków zarówno ofiar wojennych, jak i tych, którzy przeżyli trudne wydarzenia wojenne z dziejów naszej Ojczyzny. Poszukują informacji nie tylko o żołnierzach, ale także o więźniach obozów koncentracyjnych, pracownikach przymusowych oraz zesłańcach.

Sami nie są w stanie zlokalizować samodzielnie wszystkich grobów. Zwracają się zatem z apelem do wszystkich, którzy mogliby ich wspomóc swoją wiedzą, którzy mogliby wskazać miejsce spoczynku bliskiej osoby, która brała udział w wydarzeniach wojennych. Baza, którą tworzą, będzie wykorzystywana każdego roku na początku listopada w akcji zapalania zniczy na grobach ofiar i uczestników wojen. W celu udzielenia informacji należy kontaktować się telefoniczny pod numerem: 533 284 632. Informacje można przekazywać w formie elektronicznej (zdjęcia, notatki) na profilu na facebook'u https://www.facebook.com/AKZdunskaWola/, lub też zgłaszać się bezpośrednio do Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Ka Mi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyNie jest dobrze...

Nauczyciel tuż przed oddaniem uczniom prac ze sprawdzianem z matematyki mówi do uczniów:
- Opowiem wam teraz anegdotę, którą przywołuję często w takiej sytuacji. Otóż w czasach PRL-u była stosowana, jak może wiecie, dość ścisła cenzura. Zdarzyło się, że pewnej wsi chciał dać koncert zespół o zaskakującej nazwie "Przejebane".
Niestety, źle by to wyglądało na plakatach, więc w obawie przed cenzurą sprytny sołtys tejże wsi postanowił zmienić nazwę zespołu na "Nie Jest Dobrze". Historia skończyła się happy endem. Zespół się zgodził, koncert był udany. A teraz przechodzimy do głównego powodu, dla którego to słyszycie. Moi drodzy, sprawdziłem wasze prace. Nie jest dobrze...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u