Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Święty Józef patronem gminy Błaszki. Z papieskim błogosławieństwem

Święty Józef patronem gminy Błaszki. Z papieskim błogosławieństwem

t423Gmina Błaszki włączyła się w inicjatywę biskupa Edwarda Janiaka oraz papieża Franciszka i w sposób szczególny chce uczcić obchody Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Na prośbę Ordynariusza diecezji kaliskiej, biskupa Edwarda Janiaka papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu; od I Niedzieli Adwentu do 6 stycznia 2019 r., czyli do święta Objawienia Pańskiego - Święta Trzech Króli.

 

Burmistrz Błaszek Karol Rajewski przygotował zatem projekt uchwały w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Józefa Patronem gminy Błaszki. Projekt zostanie przedstawiony radnym na najbliższej sesji. Zdaniem Karola Rajewskiego będzie to tylko formalność, gdyż od wielu pokoleń mieszkańcy gminy, rolnicy, ludzie pracy wraz ze swoimi rodzinami nawiedzają sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i powierzają Świętemu Józefowi swoje sprawy i przyjęcie takiej uchwały jest jak najbardziej zasadne.

Po podjęciu przez radnych uchwały o woli ustanowienia patrona, burmistrz z przewodniczącą Rady Miejskiej zwrócą się w tej sprawie o poparcie do Ordynariusza diecezji kaliskiej bp Edwarda Janiaka. Wniosek za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski trafić ma dalej do Stolicy Apostolskiej. Dekret zatwierdzający wybór patrona wyda ma watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.

Święty Józef jest opiekunem rodzin chrześcijańskich, małżonków, ojców i sierot. Jest też patronem rozlicznych spraw polecanych Jego opiece oraz wszystkich ludzi pracy. Od 8 grudnia 1870 r. jest patronem Kościoła. Nie można jednak zapomnieć, że jest On również patronem wielu państw, regionów, miast, świątyń, parafii i diecezji, w tym kaliskiej (powołanej do życia 1992 r.). W błaszkowskiej gminie, w parafii pw. Niepokalanego Poczęci NMP w Wojkowie powstaje już Kaplica św. Józefa, w której ważne miejsce zajmie obraz św. Józefa Kaliskiego. Jego fundatorem zamierza być burmistrz Błaszek Karol Rajewski. Jak sam zdradza chce w ten sposób osobiście podziękować Świętemu Józefowi za opiekę, którą zawsze roztaczał i roztacza nad mieszkańcami gminy i ich rodzinami. Kaplica w Wojkowie będzie pełnić również funkcję miejsca wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i ma być szczególnym miejscem kultu na mapie gminy Błaszki Na 19 marca tego roku, w dzień Odpustu św. Józefa w parafii, planowane jest już poświęcenie Kaplicy św. Józefa.

Osoby zainteresowane wsparciem tej szczytnej inicjatywy mogą kontaktować się z ks. Ryszardem Krakowskim – proboszczem Parafii Wojków pod numerem telefonu 517 338 608.

KaMi S

źródło: blaszki.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyWspominki myśliwych

W parku na ławce siedzą dwaj starsi panowie i rozmawiają:
- Miał pan w młodości jakieś hobby? - pyta jeden z nich.
- O, niejedno! Ale najważniejsze to kobiety i polowanie.
- A na co pan polował?
- Na kobiety, szanowny kolego, na kobiety...!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u