Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 112 stulatków ze świadczeniem honorowym w Łódzkiem

112 stulatków ze świadczeniem honorowym w Łódzkiem

1200px-ZUS_logo.svgJeszcze w tym roku 33 osoby w naszym województwie będą mogły zdmuchnąć 100 świeczek z urodzinowego tortu. Wśród jubilatów dominują panie, których jest 29, a panów 4. Ogółem ZUS w Łódzkiem wypłaca już 112 osobom w wieku 100 lat i więcej - świadczenia honorowe. Jeśli doliczymy do tego grona osoby, które w najbliższym półroczu ukończą 100 lat, to można powiedzieć, że w województwie łódzkim mamy 145 zusowskich stulatków.

 

Jak informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, wśród osób, w wieku 100 plus, zdecydowanie więcej jest kobiet. Na 112 osób w tym wieku, przypada 96 kobiet i 16 mężczyzn. Najwięcej osób pobierających już świadczenie honorowe z ZUS-u znajduje się na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi – 59 osób (49 kobiet i 10 mężczyzn), na terenie działania II Oddziału ZUS w Łodzi – 38 osób(34 kobiety i 4 mężczyzn) oraz w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 15 osób (13 kobiet i 2 mężczyzn). Najstarsze stulatki z powszechnego systemu emerytalnego w naszym województwie mają 106 lat. Są to dwie panie pochodzące z Łodzi (Bałuty) i Pabianic.

Najstarszy pan powyżej 100 lat, ma 103 lata i także pochodzi z Łodzi. Każda osoba, która kończy 100 lat może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od Prezesa ZUS. Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej i dla 100 latków świętujących obecnie swoje setne urodziny, wynosi 3 731,13 zł. Kwota ta, raz przyznana wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty. Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują „z urzędu” z chwilą ukończenia 100 lat.

Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nigdy w życiu nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS. Obecnie świadczenia honorowe z ZUS w całym kraju pobierają 1 953 osoby.

(opr. KJB)

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u