Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Za śmieci więcej. Podatki też w górę. A to od stycznia w Zduńskiej Woli

Za śmieci więcej. Podatki też w górę. A to od stycznia w Zduńskiej Woli

smieciI słowo (pisane) ciałem się stało i zamieszkało między nami... zduńskowolaninami! Tak można w skrócie podać złe informacje, że od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Zduńskiej Woli muszą się trzymać za portfele. Bo te, wypróżnią się zgodnie z przyjętą właśnie na sesji nadzwyczajnej uchwałą Rady Miasta Zduńska Wola ( http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/14213-szykuj-si-podwyki-w-zduskiej-woli-wzronie-opata-za-mieci-i-podatki-od-nieruchomoci?fbclid=IwAR1qx64qLm8XZ_sJXLmXAqzn703iVd-bauo6hdmCMr4qf-MfRB2Jb4lIo28). W górę idzie opłata za wywóz śmieci oraz podatek od nieruchomości.

 

Stawki zaproponowane w projekcie uchwały przez prezydenta miasta Konrada Pokorę przyjęte zostały większością głosów - radnych z KO - na tejże sesji. Mają być wpisane do budżetu miasta na 2022 rok, głosowanego lada dzień, stąd - zdaniem Konrada Pokory, prezydenta miasta - była potrzeba zwołania szybko tej nadzwyczajnej. Mieszkańcy Zduńskiej Woli na decyzji radnych, mimo że wcześniej na stronie urzędu oraz w mediach społecznościowych prezydent Pokora tłumaczył je wzrostem opłat za oświetlenie i wzrostem za olej opałowy oraz paliwo, a także opłatami za składowanie śmieci nie zostawili tzw. suchej nitki. Zwłaszcza, że miasto powołało od początku roku swoją autonomiczną spółkę, niezależną - od rzekomo prywatnych, zasiedziałych, niby nie do pokonania twardzieli w regionie na tym rynku - dzięki której opłaty za odbiór śmieci miały rzekomo zostać na poziomie 28 zł za osobę w domostwie podczas deklaracji segregowania, a 56 zł przy wrzucaniu do pojemnika na śmieci dosłownie wszystkiego, czyli bez segregacji. Ale to od stycznia już będzie przeszłość. Nowe opłaty to 35 zł za segregowane śmieci od osoby. 70 zł za tzw. niestort. Tak będzie!
Zduńskowolan zwyżka opłat bulwersuje. Tym bardziej, bo głupi nie są i wielu śledzi informacje z innych gmin w Sieradzkiem. I jako przykład podają Wieruszów. W tej gminie, która korzysta z usług firmy zewnętrznej i nie ma swoich "śmieciarzy" dopiero od 1 października mieszkańcy mają płacić za wywóz śmieci od osoby w wysokości 28 zł przy segregacji i dwa razy tyle, za tzw. niesort. Nasz portal informował o tym pod koniec października na: --> http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/14169-opaty-za-wywoz-mieci-w-wieruszowie-poszy-w-gor
Ale 35 złotych może być opłatą nie dla wszystkich w Zduńskiej Woli! Może być dwa razy tyle!!! Mejska spółka odbierająca śmieci w Zduńskiej Woli monitoruje odbiór odpadów robiąc zdjęcia i dokumentując to, co mieszkańcy wrzucają do pojemników. W wielu, głównie w altankach przy blokach, już pojawiły się ostrzeżenia, że odpady są źle segregowane . Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokator w Zduńskiej Woli, zarządzająca największą liczbą lokatorów w tym mieście ( ok . 7 tys. - przyp. siewie) poszła nawet krok dalej. Oznaczyła widocznymi na bramach numerami wszystkie altanki śmietnikowe przy blokach, informując także w tablicach ogłoszeniowych w klatach, kto może z której altanki korzystać i jakie konsekwencje w razie łamania przepisów o segregacji grożą całej klatce, blokowi, czy wspólnocie. Ostrzega też zduńskowolska spółka TBS Złotnicki. Akcja, polegała na tym, że do skrzynek pocztowych z zasobów Towarzystwa trafiły ulotki wydrukowane na papierze kredowymo tym , jak je segregować. Niestety większość z nich wylądowała tuż po tem.. na szczęście w pojemnikach na papier i makulaturę. Niestety też wiele wspólnotowych, tebeesowych śmietników nie spełniają wymogów segregacji. Mieszkańcy skarżą się też, że nie są zabezpieczone przez tzw. śmiecarzami z zewnątrz. Mimo, że użytkownicy altanek śmieciowych mają do nich klucze, sprytni śmieciarze z zewnątrz nie mają żadnego kłopotu, aby do nich wejść. Wystarczy, że mają długie ręce i zwolnią zawiasy na górze bramy! Robią przy tym wielki bałagan. Wrzucają śmieci z działek do papieru, a butelki po libacji do zmieszanych. Kłopotem są też tzw. zbieracze. Zwłaszcza poszikiwacze butelek i puszek.. Potrafią w pogoni za aluminium lub szkłem "przeryć" wszystkie pojemniki i część śmieci zostawić poza nimi. Nie ma na nich bata, bo opanowali wejścia do tych altanek, gdzie przy wejściu nie ma kłódek. Bałagan, źle sortowane śmieci już wkrótce oznaczać będą ... tzw. odpowiedzialność zbiorową za tzw. złamasów. SM LOKATOR i TBS ZŁOTNICKI administracje uważają, że w obecnej sytuacji, aby podwyżkom nawet do 70 zł uniknąć, najlepsze są tzw. sąsiedzkie śledztwa. I apelują zatem: widzisz sąsiada, który nie segreguje śmieci. Zrób zdjęcie! Daj nam znać!
Zduńskowolanie muszą się liczyć z podwyżką o 9 groszy od metra kwadratowego dla gospodarstw domowych i o 1 złotych od działalności gospodarczej. Czyli około 4,5 procent więcej niż w tym roku. Od stycznia od budynków mieszkalnych za metr kwadratowy stawka wyniesie 84 grosze. Obecnie to 75 groszy. Od gruntów podatek wyniesie 36 grosze od mkw zamiast 31 groszy. Od budynków zajętych na działalność gospodarczą stawka na rok przyszły wyniesie 23 złote od mkw, obecnie obowiązująca do końca grudnia to 22 złotych. Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności będzie trzeba zapłacić 90 groszy za mkw zamiast 80 groszy.
Jak wyliczyli urzędnicy właściciel domu w Zduńskiej Woli o powierzchni 100 mkw. zapłaci o 9 zł więcej rocznie. Jego podatek wzrośnie z 75 do 84 zł rocznie. Właściciel działki liczącej 1.000 mkw. zamiast 310 zł zapłaci 360 zł, czyli o 50 zł więcej.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySzczęśliwi czasu nie liczą...

Żona do spokojnie zasypiającego po stosunku męża:
- Uuu...Tylko dwie minutki...? To raczej maleńko.
Mąż odwracając się do niej i uśmiechając się tajemniczo odpowiada:
- Kochanie, szczęśliwi czasu nie liczą...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u