Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli już w budowie

Skwer im. Pawła Królikowskiego w Zduńskiej Woli już w budowie

skwerkrolikowskiDrewniany amfiteatr, wodna kurtyna, solarne ławki i żywa, zielona ściana, która dopełni nastrój spokojnego zaułku - to już niebawem! Rozpoczęła się przebudowa pasażu Powstańców Śląskich w Zduńskiej Woli. O tym jak będzie wyglądał odnowiony skwer, w pobliżu ulicy Stefana Złotnickiego zadecydowali sami mieszkańcy. Wiadomo już, że skwer nosić będzie imię Pawła Królikowskiego, znanego aktora filmowego i teatralnego, który urodził się w Zduńskiej Woli. W mieście spędzał swoje dzieciństwo i młodość.

 

W 2016 roku, będąc Ambasadorem Kultury Zduńskiej Woli nagrał autorską, sentymentalną opowieść o mieście, zatytułowaną „Ulice mojej Zduńskiej Woli” (https://www.youtube.com/watch?v=2OwFQnCzIX0 ), która ma blisko 114 tysięcy odsłon na kanale YT. W przyszłym roku 27 lutego przypada druga rocznica śmierci Pawła Królikowskiego. Jeśli zima nie pokrzyżuje planów wykonawcy skwer powinien być ukończony do tego czasu. Jeśli się nie uda w lutym, to najpewniej do 1 kwietnia. Tego dnia wypadać będzie 61. rocznica urodzin aktora. Przez kilka miesięcy Urząd Miasta prowadził rozmowy z mieszkańcami, prosił o wypełnianie ankiet. Zadecydowali, aby było to miejsce pełne zieleni, kwiatów, w którym będzie można odpocząć w ciszy i spokoju od miejskiego zgiełku.
– Głos mieszkańców był dla nas kluczowy w trakcie projektowania nowego pasażu – mówi Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Strategii i Rozwoju Miasta. – Dziękuję mieszkańcom za wyrażenie opinii. Będzie to miejsce integracji zduńskowolan, w którym wszyscy będą czuć się dobrze – dodaje urzędniczka.
W centralnym punkcie skweru pojawi się fontanna tryskająca wodą spod powierzchni ziemi. Wzdłuż pasażu staną nowoczesne ławki solarne, na których będzie można doładować telefony komórkowe czy tablety. Budowlańcy postawią drewniany podest, który będzie pełnił funkcję amfiteatru oraz miejsca spotkań z przyjaciółmi. Po przeciwległej stronie pojawią się piłkarzyki, stół do szachów i chińczyka. W upalne dni mieszkańców ochłodzi wodna kurtyna. – Zasadzimy tam graby kolumnowe, które jesienią zmieniają kolor na żółty i klony Armstrongi, których liście przebarwiają się na czerwono. Złapać chwilę oddechu i wypocząć od miejskiego pędu będzie można na wygodnych, drewnianych leżakach, wśród bogatej roślinności. Pasaż zamieni się w oazę zieleni – zapowiada Michalina Łagunionok. Przebudowa pasażu realizowana jest w ramach projektu „60+ smart city – innowacje jako efekt współpracy międzypokoleniowej”, który współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Koszt przedsięwzięcia ma się zamknąć w 850 tys. zł.

KaMi S

Podobne:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11153-pawe-krolikowski-aktor-rodem-ze-zduskiej-woli-nie-yje-by-ambasadorem-kultury-zduskiej-woli
https://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/2020-to-taka-roza-wiatrow-pawel-krolikowski-o-rodzinnej-zdunskiej-woli

krolikpawel

skwekrolikowskiego

SKWERPASAPOWSTSLASKICH

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyTwój grzech jest większy niż mój

– Byłem u spowiedzi…
– i…?
– Kapłan powiedział mi, że nie powinienem nigdy się z tobą spotykać, że od samego początku to było złe. Jesteś mężatką i nigdy nie powinienem się do ciebie zbliżyć…
– A powiedziałeś temu ,,kapłanowi'', że sam masz dwie żony: jedną kościelną, drugą ,,cywilną''?
– Nie, po co?! Przecież nie pytał!

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u