Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nagroda dla ks. Mariana Bronikowskiego w Dzień Judaizmu

Nagroda dla ks. Mariana Bronikowskiego w Dzień Judaizmu

IMG_7701aPiękna idea dialogu pomiędzy ludźmi różnych religii. Dzień Judaizmu, święto obchodzone w Polsce poraz 17., miało swoją odsłonę także w Sieradzu. W Teatrze Miejskim były głębokie w swej treści wystąpienia duchownych, przejmujący spektakl teatralny i nagroda - honorowe wyróżnienie imienia ks. Romana Indrzejczyka - przyznawana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które legitymują się dokonaniami, działalnością, a także postawą życiową czy niezłomnością charakteru i przyczyniły się istotnie do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańśko-żydowskiej oraz polsko-żydowskiej. Nagrodę otrzymał ks. Marian Bronikowski, wikariusz biskupi, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu, inicjator sieradzkich obchodów Dnia Judaizmu.

 

- Jest jednym z nielicznych proboszczów aktywnie wspierających tę ideę, a przecież Dzień Judaizmu jest obchodzony już od 17 lat – podkreśla zasługi nagrodzonego proboszcza Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Obecny na uroczystościach główny Rabin Polski, Michael Schudrich mówił m.in. o tym, że spotkania w Sieradzu są dla żydowskiej społeczności niezmiernie ważne. – Czuję się wzruszony, gdy ktoś chce nas słuchać, chce się wgłębić w naszą wiarę. I to jest najważniejsze. Taka postawa pozwala też na przełamanie stereotypów.

Ksiądz Marian Bronikowski powiedział nam, że nagroda imienia ks. Romana Indrzejczyka to ogromny powód do dumy, ale dla wszystkich sieradzan, którzy wspierają działania na rzecz dialogu. – Sieradz znajduje się na szlaku męczenników XX wieku. To listopad 1939 roku, gdy na żydowskim cmentarzu, by zantagonizować dwie miejscowe społeczności, stracono sieradzkich zakładników. To sierpień 1942 roku, gdy w sieradzkim kościele przyklasztornym zamknięto prawie 4 tysiące Żydów przed późniejszą zagładą. To w końcu styczeń 1945 roku, gdy na niewinnych sieradzan spadły sowieckie bomby. Dzień Judaizmu to najlepsza okazja, by za wszystkich się pomodlić i przypomnieć, że razem tu żyli, razem planowali przyszłość. I jednocześnie podziękować wszystkim, którzy chcą o tej przeszłości pamiętać.

Ważnym elementem Dnia Judaizmu w Sieradzu był także spektakl „I tylko widzę ich twarze” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Ekstrakt” z GOKSiT w Sokolnikach, w reżyserii Beaty Waniek. Wystąpiła także pianistka Anna Hajduk, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obchody zakończyła wspólna modlitwa i zapalenie „Światła pamięci” pod sieradzką kolegiatą, przy ścianie memorialnej upamiętniającej ofiary sowieckiego bombardowania Sieradza.

– Aby być ze sobą! Nie udało się wymyślić człowiekowi nic lepszego, aby wzbudzić wzajemną serdeczność i życzliwość, jak wspólne spotkania i rozmowy – mówił biskup włocławski, Wiesław Alojzy Mering. – Przecież chrześcijaństwo i judaizm wyrastają z jednego korzenia wiary. Wiedząc o sobie jak najwięcej, poznając swoją historię możemy czuć się bardziej spełnieni, być bliżej odpowiedzi na pytania, które dopiero są przed nami. Jak to powiedział kiedyś w Sieradzu Główny Rabin Polski, gorzej między nami już było. Nie będzie jednak lepiej, jeżeli nie będziemy się spotykać.

LEK.

Fot. Andrzej Puławski

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u