Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Zduńskiej Woli w zarodku

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Zduńskiej Woli w zarodku

plangospodTo bardzo ważny, strategiczny dokument. Ważny z wielu względów. Wyznacza kierunki dla miasta do roku 2020 w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, takich jak np. modernizacja budynków publicznych, budowa ścieżek rowerowych, poprawa jakości funkcjonowania transportu publicznego, modernizacja oświetlenia ulicznego czy optymalizacja zaopatrzenia w energię i ciepło. Bez tego planu Zduńska Wola nie mogłaby ubiegać się o dofinansowanie tego typu inwestycji z pieniędzy unijnych. Dokument będzie bowiem podstawą udzielania wsparcia z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z programu LIFE czy funduszy EOG.

 

Zduńskowolscy samorzadowcy zachęcają wszystkich mieszkańców do włączenia się w tworzenie PGN poprzez wypełnienie anonimowej ankiety na temat zużycia energii. Dodatkowo całe miasto już zostało obklejone plakatami informacyjnymi w tej kwestii. W ankiecie odpowiadać należy na pytania dotyczące: naszego domu (tu m.in. lokalizacja, rok budowy, powierzchnia), kosztów zużycia paliwa (ciepło z sieci ciepłowniczej, gaz ziemny, olej, węgiel) i energii, posiadania odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, fotowoltaikę) oraz planów dotyczących termomodernizacji domu, instalowania OZE czy wymiany źródła ciepła (np. wymiany kotła węglowego). Jak wypełnić ankietę?

Ankiety w formie papierowej (wraz z ulotką informacyjną) zostały rozesłane do właścicieli domów jednorodzinnych na terenie miasta (2000 tys. adresów wybranych losowo), z prośbą o wypełnienie i odesłanie na podany adres (Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia, ul. Innowacyjna 9/11, 95-050 Konstantynów Łódzki). Można również ankietę wypełnić elektronicznie: Ankieta dla mieszkańców - właścicieli domków jednorodzinnych. Ankieta dla przedsiębiorców Można je również pobrać STĄD (znajdują się na końcu artykułu), wypełnić i odesłać na adres mailowy: CLOAKING . Na przesłanie ankiet w wybranej przez nas formie mamy czas do 8 listopada.

Korzyści z posiadania przez miasto PGN Korzyści z posiadania przez miasto Planu Gospodarki Niskoemisyjnej to przede wszystkim możliwość skutecznego aplikowania o dotacje na inwestycje w unijnej perspektywie finansowej 2014-2020, oszczędności dla budżetu miasta płynące z optymalizacji zużycia energii oraz poprawa jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców. Dziasiaj już co czwarta gmina w Polsce opracowała lub właśnie opracowuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Jak powstaje PGN?

Pierwszym etapem opracowania PGN jest przeprowadzenie inwentaryzacji emisji na terenie miasta. Celem tego etapu jest określenie stanu gospodarki energetycznej w Zduńskiej Woli. Pozwoli to zidentyfikować obszary problemowe, dla których rozwiązania będą uwzględnione w PGN. Emisje z poszczególnych sektorów zostaną obliczone na podstawie danych o zużyciu energii. Zbieranie danych będzie polegać na: ankietyzacji właścicieli i zarządców budynków – mieszkańców, administratorów spółdzielni, przedsiębiorców, analizie dokumentów, które posiada Urząd Miasta – m.in. faktur za energię - za oświetlenie ulic, analiz i dokumentów sporządzonych dla Miasta Zduńska Wola. Dane będą zbierane do końca października. Po zakończeniu inwentaryzacji nastąpi opracowanie treści Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Przewidywany termin zakończenia prac został ustalony na połowę grudnia 2015 r. Kto opracuje PGN dla Zduńskiej Woli?

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest opracowywany przez Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia z Konstantynowa Łódzkiego – jednostkę naukową, specjalizującą się w tematyce energetyki zrównoważonej środowiskowo, wyłonioną w drodze zapytania ofertowego. Koszt sporządzenia planu dla Zduńskiej Woli to 29.702,04 zł. Mika S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u