Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności "Cudze chwalicie, swego nie znacie - warsztaty interdyscyplinarne'' w M-GOK w Szadku

"Cudze chwalicie, swego nie znacie - warsztaty interdyscyplinarne'' w M-GOK w Szadku

wystawy20Przez ponad trzy miesiące, do 7 lipca w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury w Szadku realizowano projekt zatytułowany „Cudze chwalicie – swego nie znacie – warsztaty interdyscyplinarne”, dotowany przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Zadanie prowadziło Gminne Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Szadku przy współpracy z M-GOK w Szadku.

W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano i przeprowadzono cykl warsztatów w czterech następujących blokach tematycznych: warsztaty wokalno – taneczne, warsztaty garncarskie (nauka wyrabiania naczyń użytkowych i ozdobnych z gliny oraz zdobienie polegające na szkliwieniu), warsztaty kulinarne (nauka przygotowywania tradycyjnych potraw regionalnych, zaczerpniętych z kuchni naszych babek), oraz zajęcia z rękodzieła na co składało się wyrabianie ozdób różnymi technikami z użyciem rozmaitych materiałów: papieru (quilling), kanwy i wstążek (haft wstążeczkowy), koralików, kamieni, sznurków ( sutasz), koralików i sznurków (mikromakrama) oraz warsztaty florystyczne (tworzenie wianków i kompozycji kwiatowych różnymi technikami z wykorzystaniem kwiatów polnych, ogrodowych oraz specjalistycznych materiałów florystycznych.
Warsztaty prowadzone były przez specjalistów z poszczególnych dziedzin. Oczywiście wszystkie zajęcia były bezpłatne. Projekt skierowano do mieszkańców z terenu Lokalnej Grupy Działania „Podkowa”. Całkowity koszt dotacji zrealizowanego zadana wyniósł 14 920 zł. Przedsięwzięcie miało na celu podniesienie atrakcyjności gospodarczej i turystycznej, rozwój tożsamości lokalnej i społecznej na obszarze LGD Podkowa, pobudzenie i aktywizację środowiska lokalnego, a także utrwalenie wiedzy i umiejętności, a w konsekwencji przyczynienie się do zachowania dziedzictwa tradycji i kultury ludowej.
Efekty wspomnianych działań można było obejrzeć podczas Wystawy Wielkanocnej, która odbyła się w dniach 10 i 17 kwietnia w budynku Targowiska Gminnego „Mój Rynek” w Szadku. Oprócz podziwiania wyrobów rękodzielniczych goście wzięli uczestniczyli wtedy w degustacji tradycyjnych wypieków świątecznych. Podsumowanie projektu „Cudze chwalicie – swego nie znacie – warsztaty interdyscyplinarne” odbyło się w minioną niedzielę 7 lipca na terenie rekreacyjnym przy MGOK Szadek podczas Gali Kapel Podwórkowych, która przyciągnęła liczną publiczność. Można było wtedy skosztować ciasta przygotowane podczas warsztatów kulinarnych. Ponadto odwiedzający stoisko z rękodziełem mogli się dowiedzieć w jaki sposób powstały prezentowane przedmioty oraz jakich technik użyto do ich wytworzenia.
Projekt przyczynił się do zainicjowania Pracowni Rękodzieła, która zacznie działać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Szadku od września br. Nabyte umiejętności wykorzystamy do poprowadzenia zajęć z kolejnymi uczestnikami.

Judyta Michalska
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Szadku

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyPolityczny i sentymentalny

Dawno, dawno temu kancelaria Sejmu zorganizowała wycieczkę autokarową dla liderów partii, które stały wysoko w rankingach popularności. Do podstawionego pod gmach Sejmu autokaru dwupokładowego jako pierwsi wsiedli posłowie płci obojga z Samoobrony i zajęli miejsca na piętrze. Na dolnym pokładzie zasiedli posłowie Platformy Obywatelskiej.
Kiedy autokar ruszył, jak to bywa na wycieczkach, wyciągnięto butelki z bajkowymi napojami wszelkiej maści. Po kilkudziesięciu minutach zapanował pełny luz.
Ale działo się tak tylko na dolnym pokładzie. U góry grobowa cisza. Po przejechaniu kilku kilometrów któryś z platformersów postanowił zajrzeć na piętro, aby "zasięgnąć języka". Wchodzi patrzy, a wszyscy siedzą równo jak w samolocie z głowami opartymi o zagłówki.
- Co się dzieje?! - pyta siedzącej najbliżej Renatki B.
- Co? Wy macie kierowcę, a my nie... - wyszeptała drżącym głosem posłanka.

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u