Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności W Sieradzu muzyka Cypriana Bazylika, w Szadku inscenizacja lokacji wsi Szadkowice i utwory Tomasza z Szadka

W Sieradzu muzyka Cypriana Bazylika, w Szadku inscenizacja lokacji wsi Szadkowice i utwory Tomasza z Szadka

bazylikNajbliższa sobota, 20 października to nie lada gratka dla miłośników muzyki z okresu renesansu. W Sieradzu odbędzie się koncert promocyjny płyty "Bazylik dla Sieradza". W Szadku zaś będzie można posłuchać kompozycji Tomasza z Szadka.

 

15 skomponowanych przez Cypraiana Bazylika pieśni, a zachowanych do dziś trafiło na pierwszą płytę dedykowaną w całości słynnemu sieradzaninowi, znanego także jako Cyprian z Sieradza. Płyta powstała w ramach współfinansowanego przez Unię projektu Sieradzkiego Centrum Kultury "Kulturalna starówka – tu bije serce miasta". Utwory zostały nagrane w sieradzkim klasztorze. Wykonaniem zajęły się trzy zespoły: instrumentalny Ars Nova, wokalny Subtilior Ensemble oraz miejscowy chór Cantilena.
Projekt, mający na celu zarejestrowanie wszystkich ocalałych utworów autorstwa Cypriana Bazylika, zwanego też Cyprianem z Sieradza to wydarzenie bezprecedensowe, ponieważ po raz pierwszy w tej formie została nagrana muzyka wokalna Cypriana Bazylika. Twórcy urodzonego w Sieradzu, który zaliczany jest do najwybitniejszych kompozytorów polskiego renesansu. Ciekawostką jest obsada wykonawców, składająca się z solistów-śpiewaków, instrumentalistów grających na kopiach instrumentów z epoki oraz chóru. Jest to doskonała okazja, aby promować Sieradz poprzez uniwersalne dzieło Cypriana Bazylika i obecność jego muzyki w mieście, w Polsce i na świecie.
Utworom dodano dramaturgii muzycznej, aby zwiększyć atrakcyjność dzieła dla współczesnego słuchacza.
Bazylik, urodzony w Sieradzu w 1535 roku, skomponował swe pieśni mając ok. 25 lat. Wszystkie utwory mają treść religijno - moralizatorską i modlitewną. Cyprian, zapalony kalwinista, związany z dworami Zygmunta Augusta i Michała Radziwiłła, wyśpiewał w swych pieśniach całą żarliwość innowiercy żyjącego w tolerancyjnej Polsce ostatnich Jagiellonów. Wykonawcy: soliści- śpiewacy, gościnnie Chór Cantilena, działający przy sieradzkim Klasztorze, Zespół Instrumentów Dawnych - kierownictwo artystyczne i opracowanie - Jacek Urbaniak, współpraca Romuald Erenc. Efekt wspólnej pracy podziwiać będzie można już w najbliższą sobotę 20 października podczas koncertu promocyjnego niezwykłej płyty. Występ odbędzie się w klasztorze. O godz. 19. Wstep jest wolny. W Szadku, zanim dojdzie do koncertu z muzyką Tomasza z Szadka, będzie można zobaczyć inscenizację przypominającą lokację wsi Szadkowice, jaka miała miejsce 620 lat temu. To już druga tak widowiskowa impreza plenerowa w tym mieście. Rok temu widzowie mogli zobaczyć spalenie grodu przez Krzyżaków. Inscenizację rozpocznie się o godz. 14 przemarszem przez rynek szadkowski świty królewskiej wysłannika króla Władysława Jagiełły, członka rady królewskiej, ochmistrza dworu królewskiego i wojewody sieradzkiego Jakuba z Koniecpola. Potem w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła odbędzie się inscenizacja lokacji wsi Szadkowice z 1392 r. Zaprezentują ją członkowie zduńskowolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bractwa Rycerskiego Złoty Krzyż .
Koncert muzyki dawnej ma się rozpocząć o godz. 16.30. W zabytkowej świątyni wystąpi 9-osobowy Chór Muzyki Dawnej z Łodzi. Artyści przypomną renesansowego kompozytora, Tomasza z Szadka (Więcej o kompozytorze na http://biuletynszadkowski.geo.uni.lodz.pl/uploads/art/2007/T.Marszal-T.Szadek.pdf). Postaci bardzo kontrowersyjnej jak na swoje czasy. Od 25 czerwca 1569 r. do 1574 r. był śpiewakiem kapeli królewskiej. W tym czasie był niekiedy aktywny w kapeli Rorantystów jako substytut. Musiał więc być już w tym czasie co najmniej klerykiem. W latach 1575-1578 był stałym śpiewakiem kapeli Rorantystów na Wawelu. Resztę życia spędził na skromnym stanowisku wikariusza i spowiednika katedry wawelskiej. W ostatnich latach jego życia zgromadzenie wikariuszy katedralnych wytoczyło mu dochodzenia z powodu niedbałego wypełniania obowiązków administracyjnych i jakoby nieobyczajnego życia. W sobotę muzycy przypomną utwory Tomasza z Szadka z okazji 400. rocznicy jego śmierci. Choć dokładna data śmierci nie jest znana, a ostatnie wzmianki, jak ustalił prof. Taduesz Marszał o muzyku pochodzą z 1611 roku.
Imprezę organizuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szadku we współpracy z Bractwem Rycerskim Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli.

 

Ewa Dobrowolska

 

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u