Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Chłopczyk znaleziony w oknie życia w Wieluniu. Michaś czeka na matkę, bądź rodzinę zastępczą

Chłopczyk znaleziony w oknie życia w Wieluniu. Michaś czeka na matkę, bądź rodzinę zastępczą

oknozyciaW „Oknie życia" w klasztorze sióstr Antoninek w Wieluniu przy ulicy Szkolnej po raz kolejny pozostawiono dziecko. Noworodka płci męskiej.

 

Jak informuje Radio Ziemi Wieluńskij, Siostra Auxiliana ze Zgromadzenia sióstr Opieki Społecznej pod wezwaniem Św. Antoniego we wczesnych godzinach rannych 16 grudnia znalazła w „oknie życia” niedawno narodzonego chłopczyka. ,,Okno życia” przy ulicy Szkolnej 4 zostało otwarte i poświęcone 25 marca 2010 r. w Dniu Świętości Życia, w 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Otworzył je i poświęcił metropolita częstochowski ks. abp Stanisław Nowak.
To małe wieluńskie okno, otwarte jako drugie w archidiecezji częstochowskiej po Częstochowie, stało się dla wielunian symbolem walki o każde życie. 28 czerwca 2018 roku o godzinie 20.45, 8 lat później od tamtych wydarzeń, siostry Auxiliana i Barbara znalazły w nim dziewczynkę. Dziewczynka była nakarmiona, przewinięta, miała przygotowane ubranka i pieluszki. Siostra Przełożona Izabela ochrzciła dziecko z wody i nadała mu za zgodą sióstr imię Antonina na cześć św. Antoniego – patrona Zakonu. Zawiadomiono też szpital, a przybyły lekarz stwierdził, że dziecko urodziło się 28 czerwca a jego stan jest dobry. Ponad rok od tamtego wydarzenia w małym wieluńskim „oknie życia” ponownie pojawiło się dziecko, tym razem, również zadbany, chłopczyk. Siostra Izabela ochrzciła go z wody nadając mu imię Michał. Postąpiono też zgodnie z procedurami i o zdarzeniu poinformowano szpital i policję.
- 16 grudnia w godzinach porannych dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał informację o pozostawieniu noworodka w tak zwanym „Oknie życia”. Był to chłopiec. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że jego stan zdrowia był dobry. Idea „Okna życia” polega na tym, że rodzice mogą postać anonimowi i nie grozi im żadna odpowiedzialność prawna - komentowała RZW Monika Klonowska z wieluńskiej policji.
Rodzice za taką decyzję nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych. Zgodnie z założeniami „Okno życia” daje matkom, zarówno tym, które nie mogą bądź z jakiejś przyczyny nie chcą opiekować się noworodkiem szansę na anonimowe i bezpieczne pozostawienie swojego dziecka. Siostry Antoninki cieszą się, że kolejne życie zostało uratowane, zwłaszcza, że w ostatnich tygodniach w kraju doszło do kilku porzuceń noworodków, w parkach, na działakch czy na śmietniskach i nie wszystkie przeżyły. Jak mówią zakonnice: „To prawdziwy cud, prawdziwe Boże Narodzenie!”

Opr. KaMi S

źródło: RZW, kocham.wielun.pl, niedziela.pl

Fot. RZW, niedziela.pl

UWAGA! W ciągu pierwszych 6 tygodni biologiczna mama ma prawo zmienić swoją decyzję. By przywrócono jej dziecko, które oddała anonimowo, musi swoje prawa do niego udowodnić. Dziś może w tym pomóc badanie DNA. W praktyce niektóre mamy podejmują anonimowe próby kontaktu, pytają o dziecko. Umieszczenie dziecka w oknie życia jest na pewno rozwiązaniem dla niego gorszym niż oficjalne zrzeczenie się praw rodzicielskich i pozostawienie go w szpitalu. Angażuje więcej instytucji, jest bardziej skomplikowana, przez co zdarza się, że dziecko musi czekać na nią nieco dłużej. Daje jednak możliwość życia w godnych warunkach w rodzinie zastępczej.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u