Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Matury w czerwcu, ale tylko pisemne, a co z resztą edukacji w regionie? O tym poniżej

Matury w czerwcu, ale tylko pisemne, a co z resztą edukacji w regionie? O tym poniżej

mat17Jeszcze niemal sto dni temu tegoroczni maturzyści z Sieradzkiego bawili się hucznie, bezstresowo na studniówkach (np. w: http://www.siewie.tv/wideo/reportaze/11030-kulturalna-zabawa-z-alkoholem-czyli-studniowka-w-zsp-nr-2-w-sieradzu). W styczniu, czy nawet w lutym nie spodziewali się, że ich dalszy los zależeć będzie od wirusa "w koronie", który pomieszał nie tylko końcówkę nauczania w ich macierzystych szkołach. Że będą się przygotowywać do najważniejszego egzaminu szkolnego w życiu tylko zdalnie. I na podstawie swojej pracy on-line dostaną oceny za naukę! Także zdalnie. W formie elektronicznej. Bo zakończeń szkoły dla nich nie było...

O rok, czy parę lat ich starsi koledzy, którzy maturę mają już dawno za sobą, współczują tegorocznym maturzystom i trzymają za nich kciuki. Nawet pojawiło się hasło na mediach społecznościowych "koronowy rocznik 2020/ biedni maturzyści 2020". W Sieradzkiem ponad 7 tys. maturzystów siedziało od kilku tygodni jak na szpilkach. I czekało, po zamknięciu szkół 12 marca na decyzję rządu, kiedy i ministra Potkowskiego czy w ogóle w tym roku będą zdawać maturę. Okazuje się, że będą. Ale dopiero w czerwcu. Jak poinformował w miniony piątek 24 kwietnia premier RP Mateusz Morawiecki oraz ministrowie edukacji i zdrowia, żłobki, kluby opieki dziecięcej, przedszkola i szkoły każdego typu od podstawowych , przez średnie po wyższe zamknięte będą wciąż do co najmniej 24 maja. A nauka w nich ma się wciąż odbywać zdalnie, na tzw. odległość (co podaje większość szkól w specjalnych zakładkach ---> info na dole tekstu: http://siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11450-40-laptopow-dla-uczniow-z-gminy-zduska-wola). Matura' 2020 - jak podał minister Pionkowski - tylko w tym roku będzie pisemna, rozpocznie się od 8 czerwca i zakończy 29 tego miesiąca. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony zaś zostanie w dniach 16-18 czerwca.

To decyzja rządu w związku z epidemią koronawirusa, który w Polsce zbiera od 4 marca żniwo. Zakażonych do niedzieli 26 kwietnia - wieczór - potwierdzono było blisko 12 tys zakażonych COVID-19, a ponad pól tysiąca osób zmarło . Tylko w Łódzkiem zmarło już 21osób do niedzielnego wieczora (26 bm.). A nowych zachorowań tego dnia odnotowano 19. W sumie w Łódzkiem do tej potwierdzono 855 chorych, tym np. obecnie 36. w powiecie wieruszowskim, 13 w sieradzkim, 4. w zdńskowoslkim i po 3. w poddębickim i pjęczańskim, oraz 5. w łaskim .

Nie trzeba być wróżką, aby, biorąc pod uwagę wypowiedzi ministrów, głównie ministra Szumowskiego/zdrowia i ministra Piontkowskiego/edukacji, patrząc na kalendarz 2020, że uczniowie szkół, a na pewno ci tych z ponadpodstawowych do placówek nie wrócą do końca tego roku szkolnego. Zajęcia mają być zawieszone w szkołach na razie do niedzieli 24 maja (to trwa już od 12 marca br. - przyp. siewie.tv). Pozostaje tzw. pusty tydzień do 8 czerwca, czyli do drugiego poniedziałku czerwcowego. Ale kto weźmie w czasie pandemii uczniowską brać do szkół po majowym weekendzie? To raczej niemożliwe.

Biorąc pod uwagę, że maturzyści mają pisać egzaminy w warunkach pandemii COVID-19 /ponoć w maskach, rękawiczkach/, trzeba uwzględnić, że trzeba będzie ich rozlokować po całej szkole, w małych grupach, w zalecanych przez rząd odległościach, co najmniej 2 metrów miedzy ławkami, w których zasiądą. Ale też nieoficjalnie mówi się o nawet 15 metrach kwadratowych na jednego maturzystę piszącego, podobnie jak to ma miejsce w sklepach. Poza terminem, wciąż dyrektorzy szkół nie znają jednak parametrów usadawiania maturzystów. A skoro te mają - nawet jak się okazuje być tylko w formie pisemnej - nie ma raczej możliwości, aby przy panującej pandemii w tym samym czasie uczniowie niższych klas mogli wchodzić do szkól na lekcje. Czyli na razie jedno jest pewne: wg danych MEN do 29 czerwca potrwają matury pisemne, choć 26 czerwca kończy się rok szkolny 2019/2020... Egzaminy najpewniej odbędą się w mniejszych skupiskach i zajmą większość klas w liceach czy technikach. Uczniowie tych ostatnich, też mają problem. Dopiero potwierdzające egzaminy kwalifikacje w zawodzie potrwają od 22 czerwca do 9 lipca Miesiąc później niż w latach poprzednich.
- Egzamin maturalny, a także ósmoklasisty, są egzaminami, który pozwalają przyjrzeć się w sposób obiektywny temu, jaką wiedzę zdobyli uczniowie. Uznaliśmy, że będziemy je przeprowadzać. To daty dosyć odległe i dosyć bezpieczne - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

A co idąc za rządzącymi planuje Centralna Komisja Egzaminacyjna dla uczniów na zakończenie roku szkolnego 2019/20120 w szkołach podstawowych i średnich? Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca (poniedziałek) maturą z języka polskiego. Matura będzie tylko w formie pisemnej. Potrwa do 29 czerwca.

I dalej jak poniżej:

8.06.2020 (poniedziałek)
godz. 9, język polski - poziom podstawowy
godz. 14,język polski - poziom rozszerzony

9.06.2020 (wtorek)
godz.9, matematyka - poziom podstawowy
godz. 14, język łaciński i kultura antyczna (poziom podstawowy i poziom rozszerzony)

10.06.2020 (środa)
godz. 9, język angielski – poziom podstawowy
godz. 14, język angielski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

W czwartek, 11 czerwca wypada Boże Ciało. Także w piątek, 12 czerwca egzaminów nie będzie.

15.06.2020 (poniedziałek)
godz. 9, matematyka – poziom rozszerzony
godz. 14, filozofia - poziom podstawowy i rozszerzony

16.06.2020 (wtorek)
godz. 9, biologia – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14, wiedza o społeczeństwie – poziom podstawowy i rozszerzony

17.06.2020 (środa)
godz. 9, chemia – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14, informatyka – poziom podstawowy i rozszerzony

18.06.2020 (czwartek)
godz. 9, język niemiecki – poziom podstawowy
godz. 14, język niemiecki – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

19.06.2020 (piątek)
godz. 9, geografia – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14, historia sztuki – poziom podstawowy i rozszerzony

22.06.2020 (poniedziałek)
godz. 9, język rosyjski – poziom podstawowy
godz. 14, język rosyjski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

23.06.2020 (wtorek)
godz. 9, język francuski – poziom podstawowy
godz. 14, język francuski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

24.06.2020 (środa)
godz. 9, fizyka i astronomia – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14, historia – poziom podstawowy i rozszerzony.

25.06.2020 (czwartek)
godz. 9 język hiszpański – poziom podstawowy
godz. 14 język hiszpański – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

26.06.2020 (piątek)
godz. 9 język włoski – poziom podstawowy, język łemkowski – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14 język włoski – poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny

29.06.2020 (poniedziałek)
godz. 9 języki mniejszości narodowych – poziom podstawowy, język kaszubski – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14
języki mniejszości narodowych – poziom rozszerzony
wiedza o tańcu – poziom podstawowy i rozszerzony
historia muzyki – poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 9:00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pp)
godz. 10:35 – historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 12:10 – geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 13:45 – biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 15:20 – chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)
godz. 16:55 – fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (pr)

Jak i co szczegółowo uczniowie klas VII oraz przystępujący do matury mogą znaleźć, wraz z terminami na: --> https://cke.gov.pl/ oraz na stronach szkół.

KaMi S

W miniony piątek 24 kwietnia uczniowie ostatnich klas liceów oraz techników ukończyli swe szkoły. Nie było im jednak dane brać udział w uroczystościach, jakie były udziałem ich kolegów sprzed lat. II LO w Zduńskiej Woli tak żegnało się z absolwentami:
"Kochani maturzyści, dzisiaj kończycie przygodę z II LO w Zduńskiej Woli. Dziękujemy Wam za te trzy lata ciężkiej pracy, za Wasze otwarte umysły i serca. Niejednokrotnie zaskoczyliście nas swoją pomysłowością, wiarą w drugiego człowieka,ambicją i możliwościami. Od dzisiaj wpisujecie się w historię liceum na Jasnej. Mamy nadzieję, że odnajdziecie swoją drogą życiową i z nostalgią będziecie wspominać czas spędzony w murach naszego Liceum.

„Do zobaczenia w dorosłym życiu
na innej drodze, na innym szlaku.
Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu
wśród masy pytań w pełnym plecaku.

Przyszłość- jak wielki znak zapytania
pełna rozterek i niepokoju.
Bez odpowiedzi na takie pytania
w codziennej pracy, w chwilach spokoju.

Stoimy w progu tej naszej drogi
tacy malutcy, tacy nieśmiali.
Z cichą nadzieją, by los nie był srogi,
byśmy do celu dotarli cali.

Otwarci, prawi, pełni miłości,
idźmy odważnie przez nasze życie,
by w końcu drogi bez wątpliwości,
w lustro popatrzeć na swe odbicie.” T.Fiedorowicz Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i społeczność II LO

KaMi S

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u