Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Zmiany w życiu publicznym od 4 maja. Otwarte będą hotele, muzea. Powraca rehabilitacja. Co jeszcze?

Zmiany w życiu publicznym od 4 maja. Otwarte będą hotele, muzea. Powraca rehabilitacja. Co jeszcze?

4majzmianyW środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o zniesieniu kolejnych obostrzeń, związanych z ogarniętym koronawirusem krajem. I tak od 4 maja, po weekendzie otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność.

 

To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki, galerie sztuki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzono także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Ale... ostateczne decyzje mają podejmować samorządy. A te już oprotestowały ten zapis, bo nie wiedzą, na jakich zasadach ponownie przyjmować dzieciaki. Czy wychowawcy, a nawet ponad 4-letnie dzieci mają nosić w przedszkolach maseczki? Czy mogą przyjmować dzieci starsze: pięcioletnie oraz te z zerówki? Jak je gromadzić? Czy trzymać się przestrzeni 15 metrów kwadratowych na jedno? A to spowoduje, że wszystkie wcześniej zapisane na pewno się w nich nie zmieszczą? Pytań znów jest wiele. A odpowiedzi ze strony rządu żadnej. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym? O tych zmianach szczegółowo podaje - na razie szczątkowo - rządowy portal https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap:

Co się zatem ma się po 4 maja zmienić? Powrót do normalności został przez rząd PiS podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależeć jednak wciąż ma od rozwoju epidemii w kraju.
- Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
A na wieczór, w środę 29 kwietnia w kraju potwierdzono już 12.640 osób zakażonych COVID - 19, w tym tylko tego dnia 422 osoby. Od 4 marca w Polsce zmarło zakażonych osób 624. W województwie łódzkim do tej pory potwierdzono w sumie 936 chorych z wirusem COVID-19. W Łódzkiem zmarły też 27 osoby. W tym jedna 29 kwietnia. Mimo takich statystyk rząd przyspiesza niektóre zmiany. Oto najnowsze z nich według komunikatu PRP (pisownia oryginalna):
- Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu. Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.
Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court). >> Wytyczne dla funkcjonowania obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 m2 (galerii handlowych, parków handlowych i obiektów handlowych nieprowadzących przeważającej działalności spożywczej) w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni
Do tej pory hotele, co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomaist restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. >> Wytyczne dla funkcjonowania hoteli/obiektów/pensjonatów w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Sklepy budowlane czynne w weekendy
Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych. >> Wytyczne dla funkcjonowania sklepów meblarskich i budowlanych w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. <<

- Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum
Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea
Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.
Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną. >> Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

Rehabilitacja lecznicza
Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.
Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte! >> Wytyczne dla funkcjonowania gabinetów fizjoterapeutycznych w systemie rehabilitacji ambulatoryjnej w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce <<

- 6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć
Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.
Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:
*przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
*gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

>> Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do lat 3: bezpieczeństwo przede wszystkim <<

- Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa
Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?
*Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
*Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
*Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
*Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
*Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Opr. KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipySąsiad, wpadając niespodziewanie,
Zwłaszcza gdy sobie ciut golnie,
Zawsze zadaje mi to pytanie:
Kiedy to wreszcie pier....?

Co dzień się zmiany wprowadza nowe,
Czyniąc to dość nieudolnie. Sąsiad się ciągle łapie za głowę: Przecież to zaraz pier......

Ja mu tłumaczę, że taką władzę
Wybraliśmy dobrowolnie,
A on mi na to: Nic nie poradzę,
Ale to wkrótce pier......

Tak jak przed laty, proces odnowy
Musi się zacząć oddolnie.
Naród po rozum pójdzie do głowy,
I w końcu wszystko pierdolnie.

Z tego powodu logiczny wniosek
Nasuwa się mimowolnie:
Gdy prawda dotrze do miast i wiosek,
Wtedy to z hukiem pie......

Koła historii, jak uczą dzieje,
Toczą się szybciej lub wolniej,
Lecz każdy reżim, mam tę nadzieję,
Wcześniej czy później pier......

Wybaczcie, proszę, że poemacik
Zakończę nieco frywolnie,
Ale pocieszyć pragnę współbraci,
Że to niebawem pier.....

autor: Wojciech Dąbrowski

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u