Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Nowoczesna stacja meteo powstaje w Uniejowie za 80 tysięcy złotych

Nowoczesna stacja meteo powstaje w Uniejowie za 80 tysięcy złotych

uniejW Uniejowie powstaje nowoczesna stacja meteorologiczna. Będzie monitorować i rejestrować dane dotyczące temperatury, siły wiatru, ilości opadów i innych czynników klimatycznych. Informacje te posłużą do celów naukowych, ale będą też przydatne dla mieszkańców oraz kuracjuszy i turystów odwiedzających miasto i uniejowskie Termy.

 

Uniejów w roku 2012 otrzymał oficjalny status uzdrowiska termalnego. Tym samym miejscowość stała się jedynym uzdrowiskiem w województwie łódzkim, najmłodszym polskim uzdrowiskiem oraz pierwszym uzdrowiskiem termalnym. Zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, gmina, która występuje o nadanie obszarowi statusu uzdrowiska, winna posiadać złoża naturalnych surowców leczniczych (w tym wypadku wody termalne) oraz klimat o właściwościach leczniczych.
Wymogiem koniecznym dla uzyskania przez gminę świadectwa potwierdzającego właściwości lecznicze klimatu, niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowych badań, których ramy określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2006 roku w sprawie zakresu badań niezbędnych do ustalenia właściwości leczniczych naturalnych surowców leczniczych i właściwości leczniczych klimatu, kryteriów ich oceny oraz wzoru świadectwa potwierdzającego te właściwości. Stacja, która właśnie powstaje, posłuży do zebrania niezbędnych danych, scharakteryzowania i oceny właściwości uniejowskiego klimatu i bioklimatu, przedstawionej następnie Ministrowi Zdrowia w tzw. operacie uzdrowiskowym czyli dokumencie zawierającym charakterystykę obszaru pod względem możliwości uznania go za uzdrowisko lub obszar ochrony uzdrowiskowej. Wyniki pomiarów automatycznej stacji meteorologicznej w Uniejowie pozwolą na bieżące monitorowanie m.in. temperatury powietrza, wilgotności, sumy opadów i prędkości wiatru. Urządzenia pomiarowe oszacują ponadto promieniowanie, sumę opadów oraz ilość pyłów zawartych w powietrzu. Warto podkreślić, że poza względami stricte naukowymi, stacja meteo ma również funkcjonalny charakter, pomocny dla mieszkańców i odwiedzających. Aktualizowane na bieżąco dane będą widoczne na stronie internetowej, najprawdopodobniej w formie widżetu pogodowego, na ich podstawie np. lekarz uzdrowiskowy będzie mógł wyznaczyć harmonogram zajęć kuracjuszy.
Obecnie, w ramach planowanych prac, zagospodarowano i wyznaczono tzw. ogródek meteorologiczny czyli przestrzeń, na której stanął już 10-metrowy maszt i sukcesywnie instalowane są pozostałe niezbędne urządzenia pomiarowe. Wykonawcą zadania opiewającego na blisko 80 tys. zł jest firma Press Button z Krakowa, która rozwinęła skrzydła w sektorze energetyki wiatrowej i jakości powietrza, a obecnie tworzy zaawansowane systemy pomiarowe, wspiera implementację nowych rozwiązań pomiarowych i informatycznych. Doświadczenie i wiedza zdobyte na przestrzeni wielu lat działalności stały się gwarantem jakości świadczonych usług.

Opr. KaMi S, źródło: uniejow.pl

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyJak stracić na wadze?

Jak stracić na wadze? To bardzo proste. Trzeba kupić wagę za sto złotych, a sprzedać za pięćdziesiąt...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u