Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Maseczki dla maturzystów z powiatu łaskiego. Egzaminy bez maskotek. Bez kanapek. Z szeregiem zakazów

Maseczki dla maturzystów z powiatu łaskiego. Egzaminy bez maskotek. Bez kanapek. Z szeregiem zakazów

maseczkiDziś, w poniedziałek 8 czerwca rozpoczynają się matury! Dla zdających ponad dwóch tysięcy abiturientów z Sieradzkiego, jak i ich kolegów z całego kraju - wreszcie! Na początek z języka polskiego. O godzinie 9 rozpocznie się część podstawowa, a o godz. 14 rozszerzona. W ubiegłym roku uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. Mogli napisać o tym "Czym dla człowieka może być wolność" na podstawie fragmentu III części "Dziadów" Adama Mickiewicza lub zinterpretować wiersz Anny Świrszczyńskiej "Samotność".

 

W tym roku obstawiane są tematy związane m.in. z Bogurodzicą, Trenami, Pieśniami i Psalmami Jana Kochanowskiego, Panem Tadeuszem, Lalką, Potopem, Weselem, Ferdydurką, czy Kordianem. W tym roku obchodzimy Rok Bitwy Warszawskiej czy 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Można więc założyć, że pojawią się lektury, które opisują tamte czasy, np. "Pożegnanie z Marią" Tadeusza Borowskiego lub "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. We wtorek maturzystów czeka sprawdzian z matematyki, a w środę z języków obcych. Pozostałe potrwają niemal do końca miesiąca. W tym roku zdającym - wyłącznie matury pisemne - nie będą towarzyszyć kwitnące kasztanowce, bo ich kwiaty już dawno straciły swój urok. W zamian podchodzący do egzaminu dojrzałości muszą, ze względu na panującą w kraju pandemię koronawirusa przystąpić do niego w warunkach, jakich do tej pory nie było! Nie będą mogli mieć na ławkach maskotek, które przynosiłby im szczęście. Aż do momentu, kiedy nie zasiądą w ławach, nie mogą zdjąć maseczek. Nakazy ministerstwa edukacji zabraniają też, aby po wyjściu z sali zdający mogli się - jak to bywało w latach poprzednich - gromadzić, aby podzielić się wrażeniami z egzaminu. Takie obostrzenia, to wyzwanie nie tylko dla nich, ale także dla dyrekcji szkół i członków komisji! Już wiadomo, że tylko same wyznaczniki związane z powierzchnią przypadającą na jednego ucznia podczas matury spowodują, że w wielu szkołach sale gimnastyczne nie pomieszczą wszystkich zdających. Część będzie zatem pisała matury - a na pewno te z polskiego i matematyki - w niezbyt komfortowych warunkach, bo na szkolnych korytarzach, w wyznaczonych salach, a nawet i innych szkołach niż ta, w której uczyli się przez trzy, bądź jak przyszli technicy przez cztery lata. Do szkół nie będą też wpuszczani rodzice. Jednym słowem, poza samym przełożeniem terminów, egzaminów tegorocznych maturzystów czeka też pandemiczny stres.

A zatem co dokładnie? Jakich zasad muszą przestrzegać? O tym poniżej:

- Do matury mogą przystąpić tylko osoby zdrowe, które nie są objęte kwarantanną (nie ma jednak mowy o mierzeniu temperatury uczniów przed wejściem na salę - przyp. siewie.tv). Przed wejściem do szkół i w salach egzaminacyjnych muszą być dostępne środki do dezynfekcji rąk
- W czasie pisania egzaminu zakrywanie nosa i ust nie będzie konieczne, ale maseczki trzeba założyć przed wejściem do sali i wychodząc z niej. Zdjąć je można dopiero po zajęciu miejsca na sali egzaminacyjnej.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający mają zachować odstęp co najmniej 1,5 - 2 metrów oraz mieć zakryte usta i nos, najlepiej maseczką.
- Na egzaminach każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów. Zdający nie mogą pożyczać ich od kolegów. Na egzamin należy też przynieść własną butelkowaną wodę, szkoła nie zapewni w tym roku wody pitnej. Nie będzie też donoszonych kanapek, które w latach poprzednich przygotowywali wolontariusze, najczęściej członkowie Rady Rofdziców.
- Egzaminy mogą być przeprowadzone w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego.
- Ławki w sali egzaminacyjnej należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Pierwotnie matury miały się rozpocząć 4 maja. W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszone zostały stacjonarne zajęcia w szkołach (od 25 marca szkoły miały obowiązek kształcenia zdalnego). Przesunięto też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur. Zmieniono także część przepisów dotyczących przeprowadzenia matury. Maturzysta - tak jak dotąd - musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z przedmiotów do wyboru. Abiturienci nie muszą za to w tym roku przystępować do dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Jak podała CKE, takich egzaminów przeprowadzonych będzie w całym kraju tylko 327. Wyniki matur powinny być znane do 11 sierpnia. Ewentualne poprawki odbędą się we wrześniu, a ich wyniki uczniowie poznają do 30 września. Rekrutacja na studia także odbędzie się w innych terminach. O tym MEN ma podać w jednym z rozporządzeń. Pisemne sesje egzaminacyjne potrwają do 29 czerwca. Starosta łaski, mając na uwadze, że być może nie każdy maturzysta w przedegzaminacyjnym stresie będzie pamiętał o maseczce przekazał dyrektorom wszystkich szkół średnich takowe, Aby mogli je wręczyć zapominalskim, a także mieć w zapasie dla nauczycieli, którzy będą na przebiegiem matur czuwać.

Daty matur z poszczególnych przedmiotów:

8.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - język polski, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język polski, poziom rozszerzony

9.06 - wtorek
godz. 9:00 - matematyka
godz. 14:00 - język łaciński i kultura antyczna, poziom podstawowy i rozszerzony

10.06 - środa
godz. 9:00 - język angielski, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język angielski, poziom rozszerzony

15.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - matematyka, poziom rozszerzony
godz. 14:00 - filozofia, poziom podstawowy i rozszerzony

16.06 - wtorek
godz. 9:00 - biologia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - wiedza o społeczeństwie, poziom podstawowy i rozszerzony

17.06 - środa
godz. 9:00 - chemia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - informatyka, poziom podstawowy i rozszerzony

18.06 - czwartek
godz. 9:00 - język niemiecki, poziom podstawowy
godz. 14:00 - język niemiecki - poziom rozszerzony, język niemiecki – poziom dwujęzyczny

19.06 - piątek
godz. 9:00 - geografia, poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - historia sztuki, poziom podstawowy i rozszerzony

22.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - język włoski - poziom podstawowy, język łemkowski - poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - język włoski - poziom rozszerzony, język włoski - poziom dwujęzyczny

23.06 - wtorek
godz. 9:00 - język francuski - poziom podstawowy
godz. 14:00 - język francuski - poziom rozszerzony, język francuski - poziom dwujęzyczny

24.06 - środa
godz. 9:00 - fizyka poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - historia poziom podstawowy i rozszerzony

25.06 - czwartek
godz. 9:00 - język hiszpański - poziom podstawowy
godz. 14:00 - język hiszpański - poziom rozszerzony, język hiszpański - poziom dwujęzyczny

26.06 - piątek
godz. 9:00 - język rosyjski - poziom podstawowy
godz. 14:00 - język rosyjski - poziom rozszerzony, język rosyjski - poziom dwujęzyczny

29.06 - poniedziałek
godz. 9:00 - języki mniejszości narodowych - poziom podstawowy, język kaszubski - poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 14:00 - języki mniejszości narodowych - poziom rozszerzony, historia muzyki - poziom podstawowy i rozszerzony
godz. 9:00 - matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych
godz. 10:35 - historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych
godz. 12:10 - geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych
godz. 13:45 - biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych
godz. 15:20 - chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych
godz. 16:55 - fizyka i astronomia / fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych

Siewie.tv trzyma kciuki za wszystkich tegorocznych maturzystów, a jest w Sieradzkiem ponad dwa tysiące. Kochani co nas nie zabija to wzmacnia! #dbajcieosiebie i swoje zdrowie!

KaMi S

Fot. Powiat łaski

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u