Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności 81-latek, wojenny rocznik staranował policyjny radiowóz i odjechał jakby nic się nie stało

81-latek, wojenny rocznik staranował policyjny radiowóz i odjechał jakby nic się nie stało

policja1Od wielu lat trwa społeczna dyskusja, ile lat powinien mieć kierowca, by móc zasiadać za kółkiem, samochodu lub innego pojazdu. Czy prawo jazdy mogą wciąż mieć osoby 70 plus i nawet dużo starsze? Zdania są podzielone. Jednak to w naszym regionie coraz częściej właśnie seniorzy powyżej 70-tego roku życia i też starsi, są coraz częściej sprawcami wypadków. Ten z Wielunia jest ich potwierdzeniem. Kara nawet do dwóch lat więzienia grozi 81-letniemu, rocznik 1939, mieszkańcowi Wielunia, który mając ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie kierował motorowerem i uderzył w policyjny radiowóz.

Do zdarzenia doszło 30 lipca około godz. 18 w Wieluniu na os. Wyszyńskiego. Tego dnia po godzinie 17 funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego wieluńskiej komendy zostali skierowani do kolizji drogowej. Na czas wykonywania czynności w miejscu zdarzenia policjanci zaparkowali oznakowany radiowóz Kia Ceed na jednym z parkingów osiedlowych. W pewnym momencie po chodniku wzdłuż parkingu przejechał mężczyzna kierujący motorowerem Romet i w trakcie omijania radiowozu uderzył w jego tylny zderzak. Mężczyzna jak gdyby nigdy nic kontynuował dalej jazdę. Policjanci natychmiast ruszyli za nim i zatrzymali go kilkaset metrów dalej. Kierujący motorowerem 81- latek tłumaczył się funkcjonariuszom, że nie zauważył, aby uderzył w zderzak radiowozu. W trakcie kontroli wyczuli od starszego pana wyraźną woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,6 promila w organizmie. Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wobec 81- latka zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie za popełnione wykroczenia; spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz jazdę po chodniku. Mężczyzna odpowie również za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres minimum 3 lat, a także obligatoryjne świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policja przypomina:
Żeby kierować motorowerem trzeba mieć ukończone 14 lat, uzyskać orzeczenie lekarskie o tym, że nie istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami mechanicznymi. Trzeba też zdać egzamin na prawo jazdy odpowiedniej kategorii (dla motoroweru będzie to kategoria AM). Jeśli kandydat na kierowcę motoroweru ma mniej niż 18 lat, będzie musiał dodatkowo przedstawić pisemną zgodę rodzica lub opiekuna.
Osoba dorosła, która ma już prawo jazdy innej kategorii, np. uprawniające do kierowania samochodami osobowymi, nie musi uzyskiwać żadnego innego dokumentu, żeby kierować motorowerem. Warto jednak pamiętać o zmianach prawnych, które weszły w 2013 roku. To one właśnie wprowadziły wspominaną już kategorię AM. Jeśli przed 2013 rokiem ktoś miał więcej niż 18 lat, nie musi wyrabiać prawa jazdy na skuter. Jeśli natomiast mamy do czynienia z osobą bardzo młodą (urodzoną po 19 stycznia 1995), to będzie trzeba zdać egzamin na kategorię AM.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u