Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Gmina Buczek nie tylko fotowoltaiką stoi!

Gmina Buczek nie tylko fotowoltaiką stoi!

fotowoltaika-buczek-1020-2Gmina Buczek w ramach działań proekologicznych, związanych z ochroną środowiska podpisała w ubiegłym miesiącu umowę z firmą Eko-Solar z Namysłowa na wykonanie stu siedmiu nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Te urządzenia będą montowane na terenach posesji mieszkańców gminy. Wartość umowy to kwota 1,2 mln zł. Zadanie to dofinansowywane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwa Łódzkiego w 85 procentach.

 

Z tego programu skorzystają mieszkańcy, którzy złożyli deklarację w 2016 roku i zakwalifikowali się do udziału w programie, ale z uwagi na ograniczoną wówczas liczbę instalacji nie otrzymali jej. W tegorocznym rozdaniu trzy instalacje przewidziane są również dla budynków użyteczności publicznej. Instalacje będą zamontowane do końca tego roku. Przypominamy, że to są już kolejne takie urządzenia, gdyż w latach poprzednich zamontowanych zostało już osiemdziesiąt i zarówno za te wcześniejsze, jak i obecnie instalowane mieszkaniec gminy ponosi koszt tylko w wysokości 2 tys. zł netto.
- Widząc duże zainteresowanie tymi urządzeniami samorząd przygotował projekt na kolejne dwieście ogniw. Niestety, pandemia COVID-19 pokrzyżowała nam plan, gdyż Urząd Marszałkowski nie ogłosił naboru wniosków na ten program przeznaczając fundusze na zabezpieczenie przed wirusem. Mamy nadzieję, że wraz z poprawą stanu epidemiologicznego program zostanie wznowiony - wyjaśnia wójt gminy Bronisław Węglewski.
- Cieszymy się bardzo, że Buczek stara się być gminą proekologiczną - dodaje. I wylicza, że oprócz tych 187 ogniw fotowoltaicznych zainstalowanych już zostało 101 lamp hybrydowych z panelami i wiatrakami, a także 280 pomp ciepła i 60 solarów, a mieszkańcy ponosili koszt tylko 500 zł. Resztę dofinansowała gmina.
Ponadto w dalszym ciągu gmina dofinansowuje budowę przydomowych oczyszczali ścieków, gdzie kwota dopłaty wynosi od 4 do 7 tysięcy zł. W ciągu ostatnich kilku lat zostało zamontowanych i dofinansowanych już około 400 takich oczyszczalni, a gmina jest już niemal w 70 procentach skanalizowana.

KaMi S

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKwarantanna i seks

Po kilkunastu dniach kwarantanny żona pyta męża:
- Zdzisiu, skarbie, nie masz ochoty na seks?
- Mam, mam i to jaką... Ale przecież nie można jeszcze wychodzić z domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u