Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli już jest do pobrania

Aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli już jest do pobrania

stopsmogZduńska Wola jako pierwsza wdrożyła rozwiązanie wypracowane przez informatyków w ramach ogólnopolskiego Hackathonu dla Miast. Wraz z początkiem marca mieszkańcy mogą w Internecie sprawdzić, czy mają dostęp do sieci gazowej lub cieplnej, obliczyć koszty wymiany pieca węglowego i wypełnić wniosek o dotację na ten cel.

 

Aplikację opracowano w zduńskowolskim urzędzie miasta. Ma ułatwić mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. – By zrobić to rzetelnie, trzeba zgromadzić różne dane i wykonać dziesiątki obliczeń. Jednych to przerasta, innych odstrasza. Stąd pomysł stworzenia prostej w obsłudze aplikacji internetowej – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. "Jeśli masz piec węglowy i zastanawiasz się nad jego wymianą, koniecznie zajrzyj więc na stronę https://stopsmog.zdunskawola.pl. Gdy podasz nazwę ulicy, system poinformuje cię, czy masz dostęp do gazociągu lub miejskich sieci cieplnych. Aplikacja porówna koszty inwestycji w ogrzewanie elektryczne, gazowe i na biomasę. Obliczy też szacunkowe wydatki na ogrzanie domu wybranym paliwem i pozwoli łatwo wypełnić wniosek o dotację z miejskiego programu Stop Smog." - zachęcają urzędnicy.
Za aplikację miasto nie zapłaciło ani złotówki! Zduńska Wola jako jeden z czterech polskich samorządów, została bowiem wybrana przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTechPolska do Hackathonu dla Miast. – W ramach konkursu zespoły z całego kraju przez 48 godzin tworzyły dla nas oprogramowanie. Wygrała drużyna GBX Soft z Rzeszowa – przypomina wydarzenia z końca ubiegłego roku prezydent Pokora (więcej w naszym archiwum na: --> https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12682-zduska-wola-w-wiatowym-forum-miejskim-no-prawie). To pięcioosobowy zespół informatyków. Średnia wieku: to 23 lata. – Rozumiemy, jak ważna jest walka o czyste powietrze, dlatego do zadania podeszliśmy z wielkim zaangażowaniem – mówi Robert Juszczyk z GBX Soft. – Aplikację, która powstała podczas informatycznego maratonu wspólnie ze zduńskowolskimi urzędnikami dopieszczaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Cieszymy się, że od dziś będą mogli korzystać z niej mieszkańcy Zduńskiej Woli. Liczymy, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieście – dodaje. Na to liczy też urząd miasta. – Od dwóch lat realizujemy miejski program Stop Smog ( https://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/12815-stop-smog-jest-nowy-regulamin-przyznawania-dotacji-na-wymian-piecow-wglowych-w-zduskiej-woli). Z budżetu miasta dopłacamy mieszkańcom do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła – informuje prezydent Konrad Pokora. Co roku Zduńska Wola rezerwuje na ten cel aż 1 mln zł. Dla porównania, podobną kwotę na walkę z kopciuchami w 2019 r. wydały dużo większe miasta, jak Lublin czy Poznań.
Zduńska Wola jako pierwsza oddaje do publicznego użytku oprogramowanie, które powstało w trakcie Hackathonu dla Miast; pozostałe miasta i zespoły nadal pracują nad swoimi aplikacjami. – Wierzymy, że rozwiązanie, które powstało podczas Hackathonu dla Miast zyska uznanie mieszkańców i zainspiruje polskie miasta do podejmowania coraz większej liczby lokalnych inicjatyw związanych z transformacją energetyczną. Jako PFR jesteśmy otwarci do wspierania takich działań, szczególnie, że mamy dedykowany temu obszarowi program PFR Green Hub – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju. – Pokazaliśmy, że umiemy myśleć nieszablonowo, przekładać pomysły na język nowych technologii i zarządzać projektami. Dziękuję informatykom z GBX Soft, ale i zespołowi wewnątrz urzędu, który sprawnie zrealizował przedsięwzięcie od idei do wdrożenia – podkreśla prezydent Konrad Pokora. – Mamy cenne doświadczenie, które wykorzystamy we współpracy z kolejnymi startupami i innowatorami – zapowiada. Hackathon dla Miast zorganizowali Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, który działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zduńska Wola została wybrana na partnera imprezy spośród trzydziestu samorządów, które zgłosiły chęć udziału.

Opr. KaMi S,

źródło: zdunskawola.pl

Podobne z archiwum siewie.tv:
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/11044-stop-smog-nowy-regulamin-przyznawania-dotacji-na-wymian-piecow-wglowych-w-zduskiej-woli
http://www.siewie.tv/artykuly/aktualnosci/10883-ju-o-98-qkopciuchowq-w-zduskiej-woli-mniej-a-moe-by-jeszcze-200-kolejnych-bo-miasto-zabija-smog

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

ZalogujReklama

Ostatnie komentarze

Reklama

Z krainy dowcipu

dowcipyKot to ma GPS

Pewien senator dawno minionej kadencji chciał się pozbyć kota, więc wywiózł go kilka ulic dalej i porzucił. Gdy wrócił do domu, kot już tam był. Następnego dnia wywiózł kota dziesięć ulic dalej. I... po powrocie widzi kota w domu. Wywiózł go jeszcze raz. Krążył ulicami w prawo, w lewo, kluczył i tak aż na drugi koniec miasta. Po kilkunastu minutach dzwoni do domu i pyta żonę:
- Jest kot?
- Ano jest! -odpowiada z przekąsem żona.
- To daj go do telefonu, bo nie mogę trafić do domu...

Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u